Jesteś opiekunem wrażliwego psa? Sprawdź, jak o niego dbać


Wspierającego, troskliwego, rozumiejącego i cierpliwego opiekuna pragną wszystkie psy, zwłaszcza te o delikatnej psychice. Jak dbać o wrażliwego psa?

Temat wrażliwości u psów można rozpatrywać pod różnymi względami. U jednych będzie dotyczyło to spraw związanych z zachowaniem i większą ostrożnością w poznawaniu świata, u innych może objawiać się to delikatniejszym przewodem pokarmowym. Często te elementy występują również wspólnie. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że jesteś opiekunem psa wrażliwego, podatnego na infekcje oraz reakcje alergiczne, musisz zdawać sobie też sprawę z bardziej uważnej opieki zarówno pod względem ulubieńca, jak i sztuki panowania nad własnymi emocjami.

Empatia i łagodne traktowanie

Delikatne psychicznie zwierzęta mogą reagować lękiem na rozmaite bodźce oraz przedmioty, które w ich mniemaniu są przerażające. Niestety, nie ma jednej recepty związanej z faktem, co dokładnie może wywoływać u psa daną reakcję. Dlatego opiekun wrażliwego psa powinien zwracać uwagę na najdrobniejsze sygnały stresu oraz starać się manipulować otoczeniem tak, aby jak najmniej narażać ulubieńca na zdenerwowanie. Najlepiej wprowadzać nowe przedmioty i osoby w sposób spokojny i uważny, bacznie obserwując zachowanie psa. Dopiero gdy zauważysz, że jest odprężony, możesz przejść krok dalej. Ważne, aby pies pozostawał w swojej strefie komfortu. Nie narażaj wrażliwego z natury zwierzęcia na stres, stawiając go w niezręcznych sytuacjach, np. w dużym skupisku ludzi lub gwałtownych bodźców.

Postaw na owocny wypoczynek

Przestrzeń życiowa delikatnego i wrażliwego psa powinna dawać mu przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i komfortowy wypoczynek. Ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego miejsca na legowisko, najlepiej w nieco zacisznym kącie, przy którym nie będą bez przerwy przechodzili domownicy. Legowisko powinno być proste i przytulne, można też rozważyć zakup klatki, która da namiastkę zabudowanej nory. Tak dopasowane miejsce pozwoli psu na odprężenie i spokojny sen. To z kolei dobrze wpłynie na jego całościowe zachowanie podczas dnia i gotowość do stawiania czoła kolejnym bodźcom. Unikaj trzeszczących materiałów, legowisk z wystającymi elementami w postaci ozdobnych kieszeni, w które może zaplątać się psia łapa.

Twoje wsparcie ma ogromne znaczenie!

Znajomość mowy ciała psa i wysyłanych przez niego sygnałów stresu, takich jak: ziewanie, oblizywanie się, odwracanie głowy, pozwoli ci lepiej zrozumieć  jego odczucia. Buduj więź ze swoim psem tak, aby wiedział, że zawsze ma w tobie oparcie. Nagradzaj dobre i spokojne zachowanie, wspieraj w trudniejszych sytuacjach. Psy bardzo dobrze odczytują nasze emocje. Dlatego, kiedy sam staniesz się zdenerwowany i sfrustrowany daną sytuacją, najprawdopodobniej wszystko to udzieli się twojemu podopiecznemu. Ucz się spokojnych reakcji i trzymania dystansu, a staniesz się najprawdziwszym wsparciem. Warto udać się na kurs masażu relaksacyjnego, którego konkretne sekwencje pomogą w wyciszeniu psa i umocnią waszą relację. Przed rozpoczęciem masażu zawsze zadbaj o spokojną atmosferę, wyłącz telewizor i przygaś światło. Takie wspólne sesje będą niezwykle pomocne w znalezieniu wspólnej drogi do relaksacji.

Postaw na bezpieczeństwo

Przestraszony pies potrafi bardzo sprawnie wywinąć się ze standardowej obroży lub szelek, więc zainwestuj w specjalne szelki „antyucieczkowe” z dodatkowym paskiem. Zminimalizują ryzyko ucieczki potencjalnego zbiega, sprawiając, że spacery będą pewniejsze. Nie zapomnij o mocnej smyczy oraz adresówce i zaczipowaniu zwierzęcia. Adresówkę wybierz z materiałów, które nie będą uderzały o metalowe okucia galanterii i niepotrzebnie dzwoniły przy psim uchu. Jeśli będziesz chciał dać psu nieco więcej swobody, wybierz specjalną linkę, która pozwoli ci mieć go pod kontrolą, a jednocześnie spokojnie poćwiczyć komendy związane z przywołaniem.

Zadbaj o właściwe żywienie

Wrażliwe psy potrzebują specjalnej karmy, która będzie nie tylko lekkostrawna, ale też zabezpieczy układ immunologiczny stawiający czoło codziennym stresom. Brit Care Sensitive Venison & Potato to wysokiej jakości, hipoalergiczna formuła stworzona z myślą o delikatnych zwierzętach. Bezzbożowy skład na bazie dziczyzny minimalizuje wystąpienie nietolerancji pokarmowych, a węglowodany dostarczone w ziemniakach dbają o zapewnienie dostatecznej ilości energii. W składzie nie ma pszenicy, soi, kukurydzy, ryżu oraz GMO, przez co posiłki nie obciążają układu pokarmowego i dobrze się wchłaniają. W składzie znajduje się wysoka zawartość kwasów omega 3, które troszczą się o kondycję ogólną organizmu oraz sprężystą skórę i sierść psa.

Wykorzystaj dzienną porcję jedzenia

Dawkę karmy należy dostosować do masy ciała zwierzęcia. Część posiłku można serwować w akcesoriach typu mata węchowa dla podbudowania pewności siebie u psa. Odkrycie schowanej granulki będzie nie tylko stymulacją psychiczną, ale też drobnym sukcesem. Należy tylko pamiętać, o stopniowym zwiększaniu trudności łamigłówek, aby nie sfrustrować delikatnego nowicjusza. Jeśli karma jest standardowo serwowana prosto do misek, trzeba dobrze przemyśleć ich bezpieczną lokalizację oraz materiał, z którego są wykonane. Wrażliwe psy mogą denerwować się, gdy miska przesuwa się po ziemi, wiec zdecydowanie postaw na antypoślizgowe podłoże lub silikonową podkładkę. Metalowe miski umieszczone na stojaku mogą wydawać nieprzyjemne dźwięki podczas obijania się o stelaż. Zwróć na to uwagę i dobierz materiał względem preferencji konkretnego psa.

Bycie opiekunem wrażliwego psa nie jest łatwe, ale z pewnością dostarcza bardzo wielu pięknych chwil. Wspólne kreowanie więzi opartej na zaufaniu jest niesamowicie satysfakcjonujące, podobnie jak oglądanie przełamywania kolejnych oporów przed światem zewnętrznym. Jeśli nie do końca wiesz jak postępować, skorzystaj z pomocy trenera lub zoopsychologa. Pamiętaj, aby zawsze brać pod uwagę emocje i potrzeby delikatnego podopiecznego, a wasza przyjaźń będzie niezwykle mocna.


Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments