Jak nauczyć psa, by delikatnie brał przysmaki z ręki?


Czy twój pies za każdym razem, gdy dajesz mu smakołyk, próbuje zjeść również... twoje palce? Wiemy, jak sobie z tym poradzić! Jak nauczyć psa, by przysmaki z ręki brał delikatnie?

Zdarza się, że psy zbyt entuzjastycznie zjadają przysmaki podawane im w dłoniach. Każdy psiak powinien jednak potrafić przyjąć smakołyk delikatnie. Nawet jeśli tobie nie przeszkadza, że „zjada” ci całą rękę, może przestraszyć kogoś, kto będzie chciał go czymś poczęstować. Musimy przy tym zaznaczyć, że nie jest to zachowanie agresywne, a raczej brak manier lub ogromne łakomstwo. Ponadto szkolenie psa w zakresie łagodnego podejmowania smakołyków jest niezwykle ważne, jeśli psa szkolisz i używasz do tego smaczków jako nagrody. Jak nauczyć psa, by przysmaki z ręki brał delikatnie?

Jak nauczyć psa, by przysmaki z ręki brał delikatnie?

Delikatne branie przysmaków z ręki nie jest zachowaniem wrodzonym. Owszem, są czworonogi, które z natury są delikatne i subtelne, i wszystko robią z właściwą sobie gracją. Nie należy jednak oczekiwać, że każdy pupil sam z siebie będzie pobierał pokarm z dłoni niczym dama. Możesz go jednak tego nauczyć!

Zanim przystąpisz do nauki, wybierz porę dnia, kiedy w domu jest spokojnie i nic nie zakłóci waszego treningu. Pamiętaj też, aby nie szkolić psa, kiedy jest on zbytnio podekscytowany czy zestresowany. Po opanowaniu umiejętności delikatnego brania przysmaku z ręki w domu możesz częstować go smaczkiem w innych – bardziej rozpraszających – okolicznościach.

Metoda zaciśniętej pięści

Weź w dłoń ulubione przysmaki psa i zaciśnij ją w pięść. Następnie zawołaj czworonoga i poczekaj, aż przed tobą usiądzie. Wyciągnij rękę w kierunku zwierzęcia. Jeśli pies gryzie cię w dłoń, to wciąż trzymaj ją zaciśniętą w pięść (w przypadku mocniejszego wbijania zębów możesz do ćwiczeń zakładać rękawiczkę). Kiedy pies zmęczy się gryzieniem i zacznie lizać twoją rękę, powiedz „delikatnie”, a następnie całkowicie otwórz dłoń, by dać mu smakołyk.

Powyższe ćwiczenie powtarzaj tak długo, aż pies zacznie kojarzyć słowo „delikatnie” z braniem przysmaków bez gryzienia. Z czasem zwierzę przyswoi sobie, że otrzyma nagrodę tylko za łagodne pobieranie pyszności.

Metoda „siad” i „zostań”

Zanim przystąpisz do tej metody, upewnij się, że twój pies zna takie polecenia jak „siad” i „zostań”. Następnie weź w dłoń przysmak i zawołaj pupila. Kiedy pies usiądzie przed tobą, pokaż mu smakołyk – tak, aby mógł go również powąchać. Jeśli pies próbuje wstać, by rzucić się na przysmak, zabierz rękę do tyłu i wydaj mu polecenie „zostań”. Kiedy je wykona, podaj mu smakołyk, dodając do tego słowo „delikatnie”.

Powtarzaj to ćwiczenie do czasu, aż pies będzie wiedział, że nagrodę otrzyma jedynie wtedy, kiedy będzie nie tylko cierpliwy, ale i łagodny.

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments