Jakie psy adoptują kobiety, a jakie wybierają mężczyźni?


Okazuje się, że mężczyźni i kobiety mają różne preferencje dotyczące psów! Jakie psy adoptujemy częściej w zależności od płci?

Stereotypy dotyczące płci są bardzo powszechne w ludzkim świecie. Obecnie dokłada się wszelkich starań, by kobiety i mężczyźni traktowani byli po równo w różnych sferach życia. Można jednak zauważyć, że psie matki zdecydowanie inaczej traktują swoje zwierzaki niż mężczyźni! Czy płeć człowieka wpływa na jego preferencje dotyczące psów? Jakie psy adoptują osoby danej płci i jakie cechy szczególne czworonogów przykuwają ich uwagę? Naukowcy to sprawdzili!

Czy płeć ma znaczenie?

Naukowcy z Czech postanowili sprawdzić, czy płeć człowieka ma wpływ na to, jakiego psa adoptuje on ze schroniska. W tym celu przeanalizowali 955 procesów adopcyjnych przeprowadzonych przez jedno z tamtejszych schronisk w przeciągu siedmiu lat. Wychodzi na to, że płeć człowieka ma znaczny wpływ na to, jakiego psa adoptuje ze schroniska!

Kobiety częściej adoptują psy ze schronisk!

W badaniu okazało się, że psy adoptowane są częściej przez kobiety. Panie wybierały głównie małe lub średnie psy. Naukowcy odkryli również, że kobiety częściej niż mężczyźni przyjmują pod swój dach starsze psy lub takie czworonogi, które wymagają specjalnej opieki z uwagi na ich stan zdrowia lub niepełnosprawność. Również psy o brązowym umaszczeniu częściej wpadały w oko kobietom niż mężczyznom.

jakie psy
fot. Shutterstock

Jakie psy adoptują mężczyźni?

Według czeskiego badania mężczyźni preferują większe czworonogi – wolą je niż nakolankowe miniaturki. Są także bardziej niż kobiety skłonni adoptować zwierzaki o czarnym lub bardzo ciemnym umaszczeniu. Rzadziej jednak od kobiet decydują się na adopcję psiaka ze schroniska… A szkoda! Duże, czarne psy przebywające w schroniskach są często zupełnie niezauważane przez potencjalnych adoptujących. Spędzają przez to zdecydowanie więcej czasu za kratami, w przeciwieństwie do mniejszych lub inaczej umaszczonych zwierzaków!

jakie psy adoptują
fot. Shutterstock

Szczeniaczki kochane przez wszystkich!

Co ciekawe, okazało się, że szczeniaki adoptowane są ze schronisk równie często przez kobiety, co przez mężczyzn. Naukowcy zauważyli także, że płeć osoby nie ma wpływu na płeć adoptowanego przez nią czworonoga. Nie zauważono także, by któraś płeć preferowała bardziej psy rasowe (lub w typie rasy) niż kundelki.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments