Jakie psy najczęściej gryzą dzieci? Naukowcy to zbadali!


Agresja wobec dzieci to największe zagrożenie, jakie płynie ze strony domowych czworonogów. Jakie psy najczęściej gryzą dzieci?

Naukowcy z The Ohio State University Wexner Medical Center i The Ohio State University College of Medicine przeprowadzili badania, których celem było określenie, jakie rasy i cechy psów związane są z większym ryzykiem ciężkich pogryzień okolic twarzy. Miały także odpowiedzieć na pytanie – jakie psy najczęściej gryzą dzieci? Badanie to miało ułatwić rodzicom wybór odpowiedniego psa do domu, w którym obecne jest dziecko.

Jakie psy najczęściej gryzą dzieci?

Przeprowadzone przez naukowców badanie dotyczyło ryzyka pogryzień w okolicy twarzy i intensywności obrażeń w zależności od rasy, wielkości i budowy głowy psów. W celu określenia intensywności obrażeń zadawanych przez psy naukowcy przeanalizowali pochodzącą z jednego z amerykańskich szpitali dokumentację medyczną, dotyczącą pogryzień z ostatnich 15 lat. Pod uwagę zostały wzięte wielkość rany, rozerwanie tkanek, uszkodzenia kości i inne obrażenia, które wymagały interwencji chirurgicznej lub rekonstrukcji twarzy. Na tej podstawie stworzono skalę dotkliwości obrażeń. Dane pochodzące ze szpitala uzupełniono o informacje z innych badań naukowych i zgłoszeń dotyczących pogryzień przez psy.

Analiza pozyskanych danych wykazała, jakie psy najczęściej gryzą dzieci. Największe ryzyko pogryzień dotyczyło pitbuli i mieszańców, w przypadku których odnotowano także najcięższe obrażenia odniesione przez pogryzione osoby. Również w przypadku psów o krótkiej, ale szerokiej głowie sytuacja wyglądała podobnie.

jakie psy najczęściej gryzą dzieci
fot. Shutterstock

Według naukowców, którzy przeprowadzili to badanie, wyniki ukazują duże zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Mogą także pomóc rodzinom posiadającym dzieci przy wyborze psa. Oczywiście predyspozycje rasowe psa to nie jedyny czynnik, jaki zwiększa ryzyko pogryzień.

Jak uchronić dziecko przed pogryzieniem?

Autorzy publikacji podkreślają, jak ważne jest nauczenie dziecka prawidłowego zachowania wobec psów.

Dzieci naśladują rodziców. Bądź wzorem dla swojego dziecka i w jego obecności unikaj konfrontacji lub potencjalnie ryzykownych sytuacji, które mogą wywołać strach lub reakcje agresywne u psa. To oznacza między innymi ostre karcenie zwierzęcia, bicie go, spychanie z mebli lub zabieranie mu jakichś przedmiotów – mówi Megan Herron, profesor Ohio State’s College of Veterinary Medicine.

jakie psy najczęściej gryzą dzieci
fot. Shutterstock

Megan Herron zwraca uwagę na fakt, że dzieci najczęściej zostają pogryzione przez psa, z którym mieszkają. Najwięcej wypadków zdarza się, gdy odpoczywający czworonóg zaczepiany jest przez podchodzące dziecko. W wielu przypadkach dzieje się to w obecności rodzica, który nie jest w stanie wystarczająco skupić się na kontrolowaniu wzajemnej interakcji dziecka z psem.

Jak uchronić dziecko przed pogryzieniem?

1. Wyznacz w domu miejsce odpoczynku dla psa, gdzie dziecko nie będzie miało wstępu i nie będzie mogło niepokoić psa podczas jego snu.

2. Jeśli nie jesteś w stanie nadzorować interakcji dziecka z psem, oddziel je od siebie, na przykład zamykając psa w klatce kennelowej lub umieszczając dziecko w łóżeczku. Dotyczy to szczególnie niemowlaków, których zachowanie może być gwałtowne i nieoczekiwane dla psa.

3. Naucz dziecko, by nigdy nie zaczepiało odpoczywającego psa. Wytłumacz, że nie należy przeszkadzać psu, kiedy ten śpi w klatce lub na kanapie.

4. Stwórz psu oddzielne, bezpieczne miejsce, w których będzie mógł spokojnie spożywać posiłki. Naucz dziecko, żeby nigdy nie podchodziło do psa, który coś je lub znajduje się przy misce.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments