Jubileuszowa międzynarodówka w Szczecinie


Dokładnie 8544 arystokratyczne łapy biegały po ringach XV Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych w Szczecinie. Charty piękne jak baletnice, pudle z wyczesanymi fryzurami afro, wypudrowane westy, puchate samojedy - łącznie reprezentanci ponad 200 ras. Tytuł Best in Show zdobyła Beti, suczka rasy wilczarz irlandzki.

Beti Celtic Alanda z hodowli Karola Skowronka mieszka na co dzień w podpoznańskim Napachaniu. Ma dwa lata i osiem miesięcy, a na koncie m.in. zwycięstwo Klubu Charta we Francji i na Litwie oraz dwa tytuły Best in Show z wystawy w Grudziądzu. – Pies idealny – mówi o niej jej pan i wspomina: – Wiele lat temu zobaczyłem wilczarze zbiegające z łąki w Kotlinie Kłodzkiej. Z wrażenia zaparło mi dech. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Rasą zajmuję się od 1988 roku, ale czuję się bardziej wystawcą niż hodowcą. To psy wielkie dosłownie i w przenośni, bez agresji do ludzi – dodaje. Ta fascynacja sprawiła, że ma osiem wilczarzy.

Drugie miejsce na wystawie przypadło w udziale sznaucerowi olbrzymowi Ontario z Tartaku należącemu do Karoliny i Michała Lutomskich. Trzecie zajął west highland white terrier U Are The One uu Moulin De Mac Gregor, którego właścicielką jest Agnieszka Kryszak.

W weekend na stadion Arkonii zjechali wystawcy z Niemiec, Czech, Słowacji, Holandii, Belgii, Francji, Danii, Szwecji, Węgier, Rosji i oczywiście Polski. – Nasza impreza może nie jest najliczniejsza, ale ma największy odsetek zagranicznych wystawców – mówi Dorota Witkowska, przewodnicząca zarządu szczecińskiego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. Przybyło też dziesięciu międzynarodowych sędziów z Norwegii, Polski, Węgier, Izraela, Chorwacji, Luksemburga i Łotwy, by oceniać wystawiane piękności.

Oprócz ras najliczniej reprezentowanych (yorkshire terrier, labrador retriver, golden retriever, american staffordshire terrier i beagle) były też hodowlane rzadkości. Z Niemiec przyjechał chart afrykański, swoich przedstawicieli miały też: appenzeller, gryfon korthalsa, schipperke.

Anna Gniazdowska
fot. Robert Stachnik

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments