29.11.2021
Kara więzienia lub grzywny za karmienie psa dietą wegetariańską
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co trzeci opiekun na świecie rozważa karmienie psa dietą wegetariańską. Wielka Brytania uznała, że jest to niezgodne z ustawą o dobrostanie zwierząt.
fot. Shutterstock
- Bezmięsne diety dla psów cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród opiekunów domowych czworonogów
- Animal Welfare Act z 2006 roku, obowiązująca w Wielkiej Brytanii ustawa o dobrostanie zwierząt wymaga, by zwierzę miało zapewnioną odpowiednią dietę. W karmie podawanej psu nie może zabraknąć mięsa
- Za karmienie psa dietą wegetariańską można więc otrzymać grzywnę w wysokości do 20 000 funtów lub 51 tygodni pozbawienia wolności
Międzynarodowe badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Kanady i Nowej Zelandii wykazały, że aż 35% opiekunów domowych czworonogów rozważa karmienie swojego pupila dietą bezmięsną. Wciąż nie jest to popularny sposób żywienia psów, jednak zainteresowanie tym tematem stale rośnie. Tego typu karmy brane są pod uwagę przede wszystkim przez osoby, które same odżywiają się dietą wegańską.
Czy karmienie psa dietą wegetariańską jest zdrowe?
Teoretycznie istnieje możliwość zapewnienia psu wszystkich niezbędnych mu składników pokarmowych, stosując dietę wegetariańską czy nawet wegańską. Jednak w tym temacie wciąż brakuje rzetelnych badań. Te, które istnieją, prowadzone były zazwyczaj przez bardzo krótki czas lub nie zostały przeprowadzone prawidłowo. Niektóre wykazują natomiast, że wiele komercyjnych diet bezmięsnych zawiera niedostateczne dawki niektórych substancji odżywczych, co może być dla psów szkodliwe. Nie ma także dowodów na to, by wykluczenie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego mogło przynieść czworonogom jakiekolwiek korzyści. Sprawia to, że karmienie psa dietą wegetariańską budzi ogromne kontrowersje wśród specjalistów i może być postrzegane jako znęcanie się nad zwierzęciem… Tak jak w Wielkiej Brytanii.
Kary za dietę bez mięsa
Rząd Wielkiej Brytanii postanowił przypomnieć swoim mieszkańcom, że zgodnie z obowiązującym prawem karmienie psa dietą wegetariańską nie jest dopuszczalne. Obowiązujący w Wielkiej Brytanii Animal Welfare Act określa obowiązki spoczywające na opiekunach zwierząt. Obok konieczności utrzymywania zwierzęcia w odpowiednich warunkach czy chronienia przed cierpieniem wymienia także „zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej diety”. Ustawa o dobrostanie zwierząt nie wspomina jednoznacznie, że diety bezmięsne są dla psów nieodpowiednie. Określa jednak, że podawana psu karma (domowa lub komercyjna) musi spełniać wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Wypowiadająca się na ten temat Daniella Dos Santos, przewodnicząca British Veterinary Association stwierdziła:
W Wielkiej Brytanii ustawa Animal Welfare Act wymaga od opiekunów podawania zwierzęciu odpowiedniej diety. Jeśli przekonania danej osoby sprawiają, że wyklucza ona białko zwierzęce ze swojej diety, nie ma problemu. Ale taka karma nie będzie właściwa dla psa. W teorii można podawać psu dietę wegetariańską, jednak o wiele łatwiej popełnić przy tym błąd, niż zrobić to dobrze. Można to robić jedynie pod nadzorem lekarza weterynarii specjalizującego się w dietetyce zwierzęcej.
Nieprzestrzeganie prawa dotyczącego zapewnienia psom dobrostanu karane jest wysoką grzywną (do 20 000 funtów) lub pozbawieniem wolności nawet do 51 tygodni. W skrajnych wypadkach zaniedbywanego czworonoga można odebrać opiekunowi.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined