Karma dla suki w ciąży. Jak wybrać karmę dla ciężarnej suczki?


Opieka nad ciężarną sunią to nie lada wyzwanie! Co powinna zawierać karma dla suki w ciąży, by zapewniła przyszłej psiej mamie wszystko, co potrzebne?

Żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój domowych czworonogów. Prawidłowa dieta szczególnie ważna jest w przypadku suk w ciąży, które mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Nieodpowiednia karma szybko doprowadzi suczkę do poważnego niedożywienia, które zagrażać będzie życiu jej i nienarodzonych jeszcze szczeniąt. Również przekarmienie może nieść ze sobą wiele problemów i być powodem komplikacji przy porodzie. Tylko dzięki odpowiedniej diecie psie maluchy odpowiednio się rozwiną, a po urodzeniu będą silne i zdrowe. Co powinna zawierać karma dla suki w ciąży, by zarówno suczka, jak i szczenięta były prawidłowo odżywione?

Karma dla suki w ciąży

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe ciężarnej suczki różni się znacząco od potrzeb innych czworonogów. Suki w ciąży powinny być karmione specjalną karmą przeznaczoną dla ciężarnych suk. Produkty te charakteryzują się zwiększoną kalorycznością i zawartością tłuszczu, a także większą strawnością. Podwyższona zawartość białka, odpowiedni poziom wapnia i dodatek kwasów tłuszczowych DHA i EPA pozwoli na prawidłowy rozwój szczeniąt i przygotowanie suki do produkcji mleka. Diety przeznaczone dla suk ciężarnych opisywane są przez producentów określeniami „reproduction”, „mother & puppy” lub „starter”. Suczkę w zaawansowanej ciąży można także karmić niektórymi karmami dla szczeniąt, jeśli na ich opakowaniu zawarta jest taka informacja.

Sucha karma dla suki w ciąży

Sucha karma dla ciężarnej suki powinna zawierać odpowiedni poziom białka i tłuszczu zwierzęcego, a także niezbędnych witamin, minerałów i węglowodanów. O ile ostatni z tych składników nie jest wskazany w diecie domowych czworonogów, o tyle dla suk karmiących stanowi dobre źródło łatwo przyswajalnych kalorii. Zbyt niski udział węglowodanów w diecie ciężarnej suki może skutkować zbyt niskim stężeniem glukozy w jej organizmie i doprowadzić do groźnej hipoglikemii. Karma dla suki w ciąży powinna zawierać około 20% tłuszczu, minimum 30% białka i około 25% węglowodanów.

Mokra karma dla suki w ciąży

Mokra karma może być doskonałym dodatkiem do diety ciężarnej suki – szczególnie jeśli na którymś etapie ciąży odmawia ona przyjmowania suchego pokarmu. Musimy jednak pamiętać, że wypełniające jamę brzuszną płody uciskają na jej przewód pokarmowy, zmniejszając jego objętość. Dlatego podawanie suce ciężarnej jedynie mokrej karmy o dużej zawartości wody i niskiej koncentracji składników pokarmowych może skutkować niedożywieniem i wymiotami. Na rynku zoologicznym znajdziemy wiele karm dostosowanych do potrzeb szczeniąt i matek karmiących. Powinny one zawierać przynajmniej 10% białka, 6-7% tłuszczu i około 80% wilgotności.

Ile karmy podawać suce w ciąży?

Dawkowanie karmy ciężarnej suce zależy od etapu ciąży. Podczas pierwszych czterech tygodni ciąży suce należy podawać specjalną karmę w ilości odpowiadającej potrzebom typowego dorosłego psa. Dawkę pokarmu powinno się zwiększyć w piątym tygodniu ciąży o 25%. W kolejnym tygodniu dawkowanie należy zwiększyć o kolejne 25%. Dzienną porcję pokarmu warto podzielić na 2-4 posiłki w ciągu dnia. Mniejsze, ale częste posiłki ważne są szczególnie pod koniec ciąży, kiedy rozwijające się szczeniaki zajmują znaczną część jamy brzusznej suki, zmniejszając tym samym objętość jej żołądka.

Jakie dodatki powinna zawierać dieta suki w ciąży?

Karma dla suk ciężarnych i szczeniąt to kompletne pożywienie, które nie wymaga dodatkowej suplementacji. Sukom w ciąży karmionym suchą lub mokrą karmą nie należy więc podawać preparatów wapniowych, witaminowych ani dużej ilości dodatkowych przekąsek. Mogą one wywołać przedawkowanie niektórych składników pokarmowych, co grozi wadami rozwojowymi u szczeniąt.

Wysokiej jakości karma dla suk w ciąży powinna być wzbogacona o prozdrowotne dodatki. Najważniejszym z nich jest olej rybny będący źródłem kwasów tłuszczowych EPA i DHA. Składnik ten umożliwia prawidłowy rozwój układu nerwowego psich maluchów i łagodzi stany zapalne w organizmie matki. Cennymi składnikami karmy będą także jaja dostarczające niezbędnych aminokwasów i beta-glukany wspierające układ odpornościowy suki. W diecie ciężarnej suczki powinny znaleźć się także cynk i biotyna, które pozwalają utrzymać zdrową okrywę włosową.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments