04.06.2018
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o psiej ciąży
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak przebiega ciąża u psa i ile trwa? Czy na ten temat wiesz już wszystko?
fot. Shutterstock
Ciąża u psa trwa zdecydowanie krócej niż u ludzi. Co ciekawe, suki też mogą czuć mdłości i wymiotować, stają się bardziej drażliwe i wrażliwe. Nie należy ich pozostawiać samym sobie, tylko zapewnić jak najlepszą i najtroskliwszą opiekę. Czworonóg będzie czuł się pewniej. Prawidłowy przebieg ciąży u psa jest też zatem zależny od podejścia opiekuna. Przed kryciem suki powinno się wykonać jej badania krwi, wykluczyć obecność pasożytów, zadbać o prawidłową dietę i uzupełnić szczepienia.
Ile pies chodzi w ciąży?
Suki osiągają dojrzałość płciową w różnym wieku. Najwcześniej te należące do małych i średnich ras, tj. w wieku 6-12 miesięcy, ras dużych – 12-16 miesięcy, a olbrzymich – nawet po ukończeniu 16-24 miesięcy. Wtedy też pojawia się pierwsza cieczka, objawiająca się krwistym wypływem z dróg rodnych. U większości dorosłych suk będzie występowała dwa razy w roku, zwykle wiosną i jesienią. Teoretycznie zapłodnienie jest możliwe między 8. a 12. dniem cieczki. A ile pies chodzi w ciąży? Przeważnie ten stan u czworonogów trwa średnio 63 dni (59-67), czyli około dwa miesiące, i ma trzy fazy.
Ciąża u psa – czego należy się spodziewać?
Brzuch i gruczoły mlekowe powiększają się na trzy tygodnie przed spodziewanym porodem. W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu.
Mniej więcej na tydzień przed porodem z sutków może się wydobywać siara. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta.
Może też częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny).
Zdarza się, że na trzy dni przed porodem suka staje się niespokojna, traci apetyt i próbuje układać sobie gniazdo. Na to, kiedy rozpocznie się poród, może wskazywać spadek temperatury ciała suki o jeden stopień, ma on miejsce zazwyczaj na 24 godziny przed mającym nadejść porodem.
Ciąża urojona
Czasami zdarza się, że u suczki występują objawy ciąży, jednak okazuje się, że jest to ciąża urojona. Suka zachowuje się, jakby za chwilę miały pojawić się szczenięta – przygotowuje dla nich gniazdo, do którego znosi wszelkie zabawki myśląc, że są jej „maluchami”. Zachodzą też zmiany anatomiczne – w sutkach pojawia się mleko. Jeśli przeprowadzone badanie USG nie potwierdza ciąży, należy rozpocząć leczenie, aby nie doszło do zapalenia gruczołu.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.