Jak dbać o psa z kręconym włosem, a jak o psa z prostą sierścią?

fot. shutterstock

Czy pielęgnacja pudla jest tak skomplikowana, jak się powszechnie uważa?

Do psów o włosie układającym się w loki zaliczają się m.in. pudle, bichony, bolończyki, czarne teriery rosyjskie. Ich pielęgnacja wymaga systematyczności i dużego nakładu pracy, a także sporych umiejętności.

Jak dbać o psa z kręconym włosem?

Tego typu sierść ma skłonność do sklejania się i kołtunienia, zatem podstawowym zabiegiem jest częste jej rozczesywanie. Najlepiej sprawdzą się metalowe grzebienie o różnym rozstawie zębów.

Przyda się też szczotka – tzw. pudlówka – do wyczesywania i podtapirowywania włosa. Przed rozczesywaniem sierść lekko zwilżamy jednym z preparatów ułatwiających tę czynność. Jeśli nie mamy takiego pod ręką, możemy w ostateczności użyć odżywki mocno rozcieńczonej wodą.

Podczas czesania pozbywamy się z sierści zanieczyszczeń i np. źdźbeł trawy. Trzeba bowiem pamiętać, że włos tego typu ma dużą przyczepność i dość łatwo się brudzi (z wyjątkiem sierści czarnego teriera rosyjskiego, która jest sztywniejsza i twardsza). Nieodzowne są dość częste kąpiele. Ważny jest prawidłowy dobór kosmetyków podkreślających strukturę szaty, jej kolor, a także odżywiających włos.

Większość ras o kręconym włosie wymaga strzyżenia. Jest to czynność na tyle skomplikowana – wymagająca nie tylko umiejętnego operowania nożyczkami, pewnej i wyrobionej ręki, ale także zmysłu artystycznego – że lepiej ją powierzyć fachowcowi. Niezbędna jest także wiedza na temat obowiązujących wzorców dla każdej z tych ras.

Na przykład w wypadku pudla wyróżniamy kilka fryzur podstawowych i kilkanaście ich wariantów. Do najpopularniejszych należą puppy, federacyjna, kontynentalna – zwana też fryzurą „na lwa”, siodełkowa. Skomplikowane jest także strzyżenie czarnych terierów rosyjskich i bichonów. Jedynie bolończyk nie wymaga strzyżenia, lecz tylko drobnych korekt fryzjerskich.

…a jak o czworonoga z prostą sierścią?

W grupie psów o prostym włosie są m.in. yorkshire terriery, maltańczyki, shih tzu, lhasa apso, charty afgańskie. Czworonogi wystawowe tych ras większość życia spędzają w papilotach, zatem właściciel musi zadbać o prawidłowe rozprostowanie sierści przed pokazem.

Jeden ze sposobów polega na zastosowaniu kosmetyków obciążających włos. Równie skuteczna jest prostownica. Trzeba z niej jednak korzystać niezwykle ostrożnie i uważnie.

Autor: Ewa Grabowska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments