27.06.2019
Ludzie kochają psy bardziej, niż innych ludzi… Uwierzycie?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niektórzy ludzie kochają psy tak, jak kochaliby własne dzieci i często wolą ich towarzystwo od innych ludzi. Naukowcy odkryli, czemu tak się dzieje!
Fot. Shutterstock
Wiele opiekunów psów uważa swoich podopiecznych za pełnoprawnych członków rodziny. Coraz częściej czworonożni pupile traktowani są z wyjątkową dbałością i empatią. Czemu ludzie kochają psy? Poznajcie wyniki najnowszych badań nad relacją psio-ludzką!
Kto wzbudza najwięcej empatii w ludziach?
W przeprowadzonym przez badaczy eksperymencie wzięło udział 240 osób. Naukowcy przedstawili im nieprawdziwe wycinki z gazet mówiące o różnych napadach, w których ofiarami byli ludzie lub psy. Informacje dotyczyły pobicia ofiary kijem bejsbolowym i odniesionych przez nią ciężkich ran (połamania kończyn i licznych stłuczeń). Uczestnicy badania otrzymali takie raporty dotyczące napadu na roczne dziecko, dorosłą osobę, szczeniaczka lub sześcioletniego psa. Następnie poproszeni zostali o wypełnienie kwestionariusza, który miał ocenić poziom ich empatii.
Ludzie kochają psy bardziej niż innych ludzi!
Okazało się, że roczne dziecko wzbudza w ludziach tak samo silną empatię, jak szczeniak i dorosły pies. Na końcu listy znalazł się dorosły człowiek. Dorosły pies spotkał się z mniejszą empatią jedynie w porównaniu z ludzkim dzieckiem! Według naukowców przeprowadzających ten eksperyment świadczy to o traktowaniu domowych pupili bardziej jak „włochatych dzieci” niż zwykłych zwierzaków.
Czemu ludzie kochają psy?
Wyjątkowa więź z domowymi czworonogami to przede wszystkim zasługa zdolności adaptacyjnych psów. W ciągu wielu tysięcy lat wspólnego życia z ludźmi nauczyły się one, w jaki sposób skutecznie komunikować się z człowiekiem. Obecnie psy potrafią w jasny sposób przekazać opiekunowi swoje potrzeby, a także… wywoływać w człowieku empatię i współczucie.
Tegoroczne badania opublikowane w Scientific Reports wykazały, że jedną z przyczyn silnego przywiązania opiekuna do psa jest wyraz psiego pyska. Zarejestrowana na kamerach psia mimika zmieniała się znacząco, gdy czworonóg zauważał, że jest obserwowany przez człowieka. Psie oczy stawały się wtedy bardziej okrągłe i większe, a brwi unosiły się do góry, nadając mordce zwierzaka uroczego, niewinnego wyrazu. Takie zachowania ze strony psa służą zwróceniu na siebie uwagi opiekuna i skutecznie wyzwalają empatię w człowieku!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined
20.06.2025
Lista 7 najgłupszych tekstów, które możesz usłyszeć na spacerze z psem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wychodzisz z pupilem do parku i nagle ktoś zwraca ci uwagę? No właśnie, jakie głupie teksty możesz usłyszeć na spacerze z psem?
undefined
14.06.2025
Czy długa sierść chroni psa przed upałem? Sprawdź, jak to działa!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Domowe czworonogi są niezwykle wrażliwe na przegrzanie podczas lata. Czy długa sierść naprawdę chroni psa przed udarem cieplnym, jak się dotąd uważało?
undefined