Czy makaron i ryż są konieczne w diecie psa?

fot. Shutterstock

Dlaczego do gotowanego jedzenia dodaje się ryż czy makaron, a do surowej diety wilczej (BARF-a) – nie? Co w tej diecie jest tzw. wypełniaczem?

Tak zwany wypełniacz nie tylko wypełnia żołądek i powoduje uczucie sytości, ale także dostarcza ważnych składników pokarmowych (choć nie białka). Makaron, ryż, kasza czy ziemniaki to bowiem pokarmy, które są źródłem łatwo strawnych węglowodanów, a niekiedy także innych składników odżywczych.

Makaron lub ryż + mięso + warzywa

Skład typowej diety domowej to mięso + wypełniacz + warzywa. Ale wielu właścicieli uważa, że jeżeli da trochę mniej mięsa, może to wyrównać wypełniaczem i warzywami. Brak produktów mięsnych w pokarmie oznacza jednak, że nie ma w nim białka, którego niedoboru zwiększona ilość wypełniacza nie zastąpi. Dlatego w składzie diety domowej stosunek zawartości produktów mięsnych, węglowodanów i warzyw powinien wynosić 1 : 1 : 1.

Wyjątkiem są psy miniaturowe, które ze względu na dużą ruchliwość mogą mieć dość wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Najlepiej zwiększyć wtedy ilość tłuszczu w karmie, a stosunek produktów mięsnych, węglowodanów, warzyw i tłuszczu powinien wynosić 3 : 3 : 3 : 1. Tłuszcz dostarcza dwa razy więcej energii niż białko czy węglowodany, dlatego dodatek nawet niewielkiej ilości oleju znacząco podnosi wartość energetyczną diety domowej.

Co jest wypełniaczem w BARF-ie?

W wilczej diecie BARF na pierwszy rzut oka wypełniacza nie ma. Opiera się ona bowiem na założeniu, że wypełniacze węglowodanowe są psom niepotrzebne, a  nawet przyczyniają się czasem do powstania niestrawności i zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Trzeba jednak pamiętać, że w diecie BARF występują kości i to one właśnie stanowią wypełniacz. Nie są źródłem energii, ale mogą dostarczać składników mineralnych, których wchłanianie jest precyzyjnie kontrolowane w jelitach, a nadmiar usuwany z kałem. W diecie tej pies czerpie energię i składniki odżywcze przede wszystkim z produktów mięsnych (białko, tłuszcz), zaś kości gwarantują wypełnienie przewodu pokarmowego i powstanie uczucia sytości.

Nie ma makaronu, nie ma nadwagi

Czy takie rozwiązanie jest lepsze? Zwierzęta, u których stosuje się dietę BARF, rzadko mają problemy z nadwagą i otyłością, co niestety jest plagą u tych żywionych karmą komercyjną i domową. Wydaje się więc, że podawanie BARF-u ułatwia kontrolowanie ilości energii dostarczanej psu z pokarmem. Takie żywienie wymaga jednak od właściciela zaangażowania i przestrzegania pewnych zasad.

Być może, gdyby osoby podające swym psom pokarm domowy także przestrzegały określonych zasad, też nie miałyby problemów z otyłością i nadwagą pupili.

Autor: Michał Jank
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments