Twój pies był operowany? Sprawdź, czym go karmić!

fot. Shutterstock

Każdy poważny zabieg to obciążenie dla organizmu czworonoga. Czym powinniśmy karmić psa po operacji, by szybciej doszedł do zdrowia?

Operacja pod narkozą to zabieg, który bardzo obciąża psi organizm. Domowe czworonogi, tak jak i ludzie, po każdej operacji potrzebują dużo odpoczynku i muszą przejść rekonwalescencję, by w pełni dojść do siebie. W wielu przypadkach operowany zwierzak będzie potrzebował nie tylko rehabilitacji, zmian opatrunków czy częstych kontroli. Powinien on dostawać także specjalną, lekkostrawną karmę, która pomoże mu w szybszym odzyskaniu sił i nie podrażni obciążonego narkozą układu pokarmowego. Czym najlepiej karmić psa po operacji, by szybciej odzyskał zdrowie?

Żywienie psa po operacji

Każdy pies reaguje inaczej na środki do narkozy. Jednak zdecydowana większość psiaków po przebudzeniu nie ma najmniejszej ochoty na jedzenie. Mało tego – narkoza u psów wywołuje często wymioty i biegunki, które mogą prowadzić do szybkiego odwodnienia. Dodatkowo niechęć do jedzenia powoduje brak potrzebnych składników odżywczych i uniemożliwia szybką regenerację po zabiegu. Dlatego ważne jest, by karma podawana psu po operacji była możliwie jak najbardziej smakowita i odżywcza. Jak to zrobić?

psa po operacji
fot. Shutterstock

Postaw na mokrą karmę

Psy zmęczone po operacji na pewno chętniej zdecydują się na zjedzenie aromatycznej psiej puszki niż suchej karmy. Szczególnie dla czworonogów, które na co dzień dostają wyłącznie suche granulki, taki wilgotny posiłek będzie prawdziwym przysmakiem. Jednak podawanie operowanemu psu mokrej karmy ma za zadanie nie tylko zachęcić go do jedzenia. To także doskonały sposób na nawodnienie organizmu czy przemycanie leków w płynie lub tabletek, których psiak nie lubi przyjmować.

Zapewnij niezbędne składniki odżywcze

Organizm czworonoga regenerujący się po zabiegu potrzebuje dużej dawki budulca i energii. Dlatego karma podawana psu podczas rekonwalescencji powinna zwierać większą ilość białka i tłuszczu niż normalne psie diety. Musi być także lekkostrawna, by dostarczone zwierzakowi składniki jak najlepiej się wchłaniały. Jedną z karm stworzonych z myślą o psich rekonwalescentach jest mokra karma dla psów Dolina Noteci Premium Perfect Care Recovery. Specjalna formuła na bazie energetycznego mięsa wieprzowego wzbogacona została o smakowity rosół, kurze wątróbki i jajka, które są prawdziwą bombą witaminową. Dodatek oleju z łososia bogatego w kwasy tłuszczowe omega-3 pozwala na zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie psa i przyspiesza gojenie ran. Karma ta sprawdzi się także w żywieniu psów wyniszczonych długotrwałą głodówką związaną z dotychczasową bezdomnością lub cierpiących na niedobory pokarmowe wywołane poprzednią, niskiej jakości dietą.

Zadbaj o zdrowie jelit

Każda operacja wiąże się z podawaniem psu antybiotyków, które mają za zadanie chronić zwierzaka przed zakażeniem rany. Odbija się to niestety negatywnie na mikroflorze jelit. Może to wywoływać różne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, a także obniżać odporność. Dlatego opiekun psa powinien zapewnić swojemu podopiecznemu wysokostrawną karmę, która zadba również o zdrowie jego jelit i wzmocni reakcje immunologiczne organizmu. W tym celu sprawdzi się najlepiej mokra karma Dolina Noteci Premium Perfect Care Intestinal. Została ona wzbogacona o prebiotyki i pochodzące z drożdży piwnych beta-glukany, które wspierają procesy immunologiczne i zapewniają rozwój prawidłowej mikroflory jelit czworonoga. Karmę tą można stosować także u psów o wrażliwym układzie pokarmowym i ze skłonnością do biegunek.

psa po operacji
fot. Shutterstock

Kiedy pies po operacji nie chce jeść…

W dniu po operacji większość czworonogów będzie odmawiać posiłków. Jednak jeśli niechęć do jedzenia będzie trwała dłużej niż 24 godziny, powinniśmy udać się ze zwierzakiem na kontrolę do weterynarza. Możliwe, że pies odczuwa dotkliwy ból, który skutecznie zniechęca go do jedzenia i konieczne może być podawanie dodatkowych leków. Warto także sprawdzić, czy założony psu kołnierz pooperacyjny umożliwia pobieranie pokarmu. Jeśli psiak czuje się w nim na tyle niekomfortowo, że odmawia jedzenia, można zdejmować to zabezpieczenie na czas karmienia. Oczywiście pod warunkiem, że zwierzak będzie wówczas pod naszym nadzorem.


Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments