16.12.2012
Matematyczny geniusz w białym futrze
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Samojed Potato tak jak każdy pies jest mistrzem w szczekaniu, tyle że wyszczekuje wyniki zadań matematycznych, które najpierw sam oblicza.
fot. Shutterstock
Psy to niezwykle inteligentne zwierzęta. Właściciel pewnego samojeda twierdzi, że jego pies potrafi… obliczyć i wyszczekać wynik różnych – wcale nie takich łatwych – zagadek arytmetycznych. Oto matematyczny geniusz w białym futrze.
Matematyczny geniusz w białym futrze
Pochodzącego ze wschodniej prowincji Chin Lu Zeshenga rozpiera duma, gdyż sam nauczył swojego dwuletniego psa rozwiązywania matematycznych zadań. Samojed Potato potrafi nie tylko dodawać, ale również odejmować, mnożyć i dzielić. Obliczenia na liczbach dziesiętnych też nie stanowią dla niego problemu.
Co więcej, wyszczekuje też liczbę cyfr, z których składa się dana liczba. Zatem, gdy właściciel zapyta, ile cyfr jest w liczbie 10 000 000, pies bez wahania wyszczekuje ósemkę. Ponadto, pan Lu Zesheng twierdzi, że pies potrafi także zapamiętywać długie numery telefonów oraz wiek różnych osób.
Sprytny Hans
Jak się okazuje, samojed Potato nie jest jedynym matematycznym geniuszem. Mądry Hans – rosyjski ogier – który zasłynął jako niezwykle inteligentne zwierzę. Wszystko zaczęło się w 1900 roku, kiedy to niemiecki nauczyciel matematyki – Wilhelm Von Osten – sprowadził do Niemiec konia o imieniu Hans. Głosił on teorię, że zwierzęta są mądrzejsze, niż w rzeczywistości się to wydaje.
Mówi się, że koń nauczył się dodawać, odejmować, mnożyć, dzielić, a nawet porozumiewać się z ludźmi. Hans stukając kopytem, udzielał odpowiedzi – tak samo, jak samojed Potato – szczekając. Niemiecki nauczyciel, który był dumny z tego, czego nauczył się jego koń, organizował publiczne pokazy obnażające talenty Hansa. O inteligentnym koniu zaczęły pojawiać się artykuły, m.in. w „New York Timesie”.
Powołano specjalną komisję, która miała sprawdzić, co kryje się za zdolnościami słynnego konia. Po przeprowadzonych badaniach komitet ekspertów nie był w stanie stwierdzić, czy Hans rzeczywiście jest uzdolniony matematycznie koniem. Dlatego po kilku latach, postanowiono ponownie powołać nową komisję. Okazało się, że Hans poprawnie wystukuje kopytem odpowiedzi tylko, wtedy, gdy osoba, która zadaje mu pytanie, także je zna. W późniejszych badaniach wyszło, że koń jest geniuszem, ale… w odczytywaniu ludzkiej mowy ciała.
Tak więc, chociaż jest możliwe, że uroczy samojed faktycznie umie liczyć. O wiele bardziej prawdopodobne jest to, że jest to wynik nieświadomej współpracy między psem a właścicielem. Dlatego nie oczekuj teraz, że twój pies wykona za ciebie pracę domową z matematyki. Jesteśmy natomiast przekonani, że Potato poza liczeniem lubi przede wszystkim spacery i zabawę.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined