Mity o psach. 10 różnych mitów o czworonogach


Czarne podniebienie przyczyną agresywności psa? Yorki nie uczulają? Uszy owczarka staną po aspirynie? Mity o psach! Sprawdź, ile w nich prawdy.

Chyba nie ma osoby, która chociaż raz nie usłyszałaby mitu o czworonożnych pupilach. Mity o psach krążą wszędzie, a najwięcej jest ich w… internecie. Fakt, niektóre z nich są zabawne. Warto jednak wiedzieć, które mity to jedynie mity.

Mity o psach

Sprawdź, które mity są prawdziwe, by nie powielać wśród znajomych tych zmyślonych. Poniżej przedstawiamy 10 różnych mitów o psach.

Mit nr 1

Pies, który ma czarne podniebienie, będzie agresywny.

Jaka jest prawda?

Charakter psa nie ma nic wspólnego z kolorem podniebienia. Chodzi po prostu o miejscową zmianę barwnika (melaniny). Może się ona objawiać czarną plamką na podniebieniu lub cały, jego zaczernieniem.

Mit nr 2

Psy przyciągają wyładowania atmosferyczne.

Jaka jest prawda?

Piorun zwykle uderza w obiekty mu najbliższe i silnie naładowane. Jeżeli więc pies nie stoi na pustkowiu, nie mierzy dwóch metrów w kłębie i nie jest przywiązany do piorunochronu, ryzyko, że uderzy w niego piorun, jest takie samo jak w wypadku człowieka.

Mit nr 3

Psa z rodowodem trzeba wystawiać.

Jaka jest prawda?

Nie ma takiego obowiązku – chyba że zapisane jest to w umowie z hodowcą, od którego kupiliśmy psa, lub sami chcemy założyć hodowlę i nasz pies musi uzyskać uprawnienia hodowlane.

York z kokardką
fot. Shutterstock

Mit nr 4

Yorki w przeciwieństwie do innych psów nie uczulają.

Jaka jest prawda?

Choć york nie ma podszerstka – zwykle oskarżanego o powodowanie uczuleń – to jego ślina, wydzieliny gruczołów oraz komórki naskórka mogą wywołać alergię.

Mit nr 5

Szczeniakowi owczarka niemieckiego podaje się aspirynę, żeby stanęły mu uszy.

Jaka jest prawda?

Aspiryna to lek przeciwzapalny, który w żaden sposób nie oddziałuje na chrząstkę ucha. O tym, czy ukształtuje się ono prawidłowo, decydują geny.

Mit nr 6

Białe psy nie uczulają.

Jaka jest prawda?

Każdy pies może uczulać, bo uczulają wydzieliny i wydaliny oraz złuszczony naskórek. Jednak są rasy psów występujące tylko w białym umaszczeniu, które poleca się dla alergików.

Husky leży na trawie
fot. Shutterstock

Mit nr 7

Rasowy siberian husky ma zawsze niebieskie oczy.

Jaka jest prawda?

Gen błękitnych tęczówek jest w tej rasie często spotykany, ale równie rasowy jest pies o oczach brązowych czy różnokolorowych.

Mit nr 8

Psy widzą świat w czarno-białych barwach.

Jaka jest prawda?

Czworonogi nie rozróżniają barw czerwonej i zielonej, za to dobrze widzą kolory żółty i niebieski. Prawdopodobnie odbierają świat w delikatniejszej pastelowej tonacji.

Mit nr 9

Każdego człowieka stać na psa.

Jaka jest prawda?

Psu nie wystarczy rzucić od czasu do czasu coś ze stołu. Musi dostawać pełnowartościowe pożywienie, a także być pod opieką lekarza weterynarii. Koszty utrzymania psa to, w zależności od jego wielkości, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

Mit nr 10

Starego psa nie nauczysz nowych sztuczek.

Jaka jest prawda?

Właściciele starszych psów uważają, że nie warto ich szkolić, bo niczego nie da się nauczyć psa, który ma już swoje lata. Psy będące w zaawansowanym wieku zwykle nie mają problemów z przyswojeniem nowych komend, a nauka wcale nie idzie im aż tak opornie. Inaczej jednak wygląda walka ze starymi nawykami psów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments