Co oprócz wody? Oto 7 napojów dla psów!

fot. Shutterstock

Czasem chciałoby się nalać psu do miski coś innego niż wodę… Co jest bezpieczne, a czego lepiej unikać?

Woda jest podstawowym napojem zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. No ale ile można pić jedno i to samo? Dlatego my często sięgamy po herbatę, kawę czy soki. A co z naszymi pupilami? Poniżej znajdują się napoje dla psów, które od czasu do czasu nasz pupil może wypić i te, których pod żadnym pozorem nie należy mu podawać.

1. Kefir lub maślanka

Napoje mleczne – takie jak kefir, maślanka czy jogurt – są dla psów bezpieczne i od czasu do czasu (nie częściej niż raz w tygodniu) czworonogi mogą je pić. Pamiętajmy jednak, że to tylko dodatek, rodzaj smakołyku – wystarczą więc niewielkie ilości, na przykład 3-4 łyżki (w wypadku małego psa – łyżeczki). I koniecznie niech będą to produkty naturalne, bez cukru!

2. Kawa (zwykła i zbożowa)

Kawa zawiera trującą dla psa kofeinę. Wystarczą niewielkie jej ilości, by niebezpiecznie skoczyło mu ciśnienie i stał się nadpobudliwy. Jeśli zwierzak wypije dużo zwykłej kawy, np. cały kubek, należy pojechać z nim do weterynarza. Kawa zbożowa nie jest szkodliwa i od czasu do czasu pies może jej spróbować (oczywiście bez cukru).

3. Mleko krowie i kozie

Większość dorosłych psów ma problem z trawieniem mleka krowiego. Jeśli nawet nasz pupil nie miewa kłopotów żołądkowo-jelitowych po jego wypiciu, czasem mogą się pojawić. Jeżeli możemy, wybierzmy mleko bez laktozy. A skoro już mowa o mleku, to najlepsze będzie mleko kozie, które jest lekkostrawne.

4. Soki owocowe i warzywne

Słodki jak ulepek sok z kartonu to zdecydowanie nie jest napój, którym powinny się raczyć psy. Co innego, jeśli sam wycisnąłeś sok z pomarańczy – wówczas spokojnie możesz poczęstować nim psa. Najlepiej jednak przyrządź mu (i sobie!) koktajl warzywny: z marchewki, szpinaku czy dyni. Mało cukru i dużo zdrowia!

5. Woda z kranu i mineralna

Woda to podstawowy napój psa, do którego każdy zwierzak powinien mieć nieograniczony dostęp. Najlepiej, by woda miała temperaturę pokojową, znajdowała się w czystej misce i była dwa razy dziennie wymieniana. Nie podawajmy wody mineralnej! Najlepsza jest zwykła woda z kranu, przefiltrowana lub przegotowana.

6. Herbata czarna i ziołowa

Czarna herbata ma w składzie teinę, która działa pobudzająco. Duże jej ilości mogą psu zaszkodzić, ale kilka łyków nie zrobi krzywdy. Lepiej postawić na wartościowe dla psa napary ziołowe – np. rumianek czy koper włoski.

7. Alkohol (w tym piwo)

Nie, pies nie będzie zabawnie wyglądał, gdy się upije. Piwo to też alkohol, a ponieważ psy nie mogą spożywać żadnego alkoholu, ono również nie powinno trafić do ich pysków. Chyba że psie piwo! Pamiętajmy, że większość psów waży mniej niż my i nawet niewielka – dla nas – ilość alkoholu może je zatruć. Alkohol to dla psa zagrożenie zdrowia i życia!

Konsultacja: lek. wet. Dorota Cibor
Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments