Nie żyje Chaser – border collie, który znał ponad 1000 słów


Najmądrzejszy pies na świecie zmarł w wieku 15 lat. Border collie Chaser żyła rok dłużej niż John Pilley, który nauczył ją aż tysiąca słów!

Niektórzy opiekunowie psów mają problem z nauczeniem swoich czworonogów podstawowych komend, takich jak „siad” czy „zostań”. Jednak emerytowany profesor psychiatrii, John Pilley, był w stanie nauczyć Chaser rasy border collie aż tysiąca słów! Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom suczka zyskała światową sławę.

Chaser – border collie, która znała tysiąc słów

Kupiona w 2004 roku czarno-biała suczka border collie przez 3 lata uczyła się nowych słów. Zainspirowany zdolnościami pasących owce borderów opiekun przeprowadzał dziennie czterogodzinny trening suki. Pokazywał jej jakiś przedmiot, 40 razy wypowiadał jego nazwę, po czym chował go i prosił Chaser o przyniesienie go. W sumie do treningu użył 800 pluszaków, 116 piłek, 26 frisbee i różnych plastikowych przedmiotów, które posłużyły do nauczenia psa aż 1022 słów! W 2013 roku Pilley opublikował swoje osiągnięcia i wyjaśnił, że Chaser potrafi zrozumieć zdania składające się z nazwy przedmiotu i wybranych czynności. O procesie szkolenia suki powstały publikacje naukowe i książki.

Don’t forget, our book “Chaser“ makes a great stocking stuffer! https://www.amazon.com/Chaser-Unlocking-Genius-Knows-Thousand/dp/0544334590/ref=tmm_pap_title_0

Publiée par Chaser the Border Collie sur Mercredi 20 décembre 2017

Chaser nie żyje

15-letnia suka border collie przeżyła swojego właściciela. John Pilley zmarł rok temu w wieku 89 lat. Od tego czasu Chaser mieszkała z jego żoną i córką w Północnej Kalifornii. Jedna z kobiet opiekujących się Chaser przyznała, że w ostatnich tygodniach stan suki się pogarszał. Według weterynarza opiekującego się psiakiem, domowa pupilka odeszła z przyczyn naturalnych, a jej śmierć była spokojna. Chaser została pochowana w ogrodzie, obok pozostałych zwierząt państwa Pilleyów i w miejscu rozrzucenia prochów jej opiekuna.

Niesamowite zdolności psów

Wiele osób myśli, że Chaser była wyjątkowa. Jednak tak naprawdę wyjątkowy był tylko sposób jej szkolenia. Mój ojciec wpadł na coś bardzo prostego: pokazał Chaser pewną ideę, która pomogła suce uczyć się szybciej, niż w typowy sposób. Eksperyment mojego ojca był bardzo nowatorski i pomógł zrozumieć, jak psy się uczą. Chaser umiała zrozumieć, że każde słowo ma swoje wyjątkowe znaczenie – mówi córka badacza.

Bianchi Pilley, córka badacza, została poinformowana o zamiarze postawienia Chaser pomnika z brązu. Sponsorowana przez Hub City Animal Project statua stanie przed The Children’s Museum of the Upstate w Spartanburgu. W pobliżu pomnika znajdą się wykonane z brązu odciski stóp opiekuna borderki, a obszar otaczający to miejsce zmieni nazwę na Chaser the Border Collie Boulevard.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments