Nowe przepisy dla właścicieli psów w Warszawie. Co się zmieniło?


Rada Warszawy uchwaliła nowe przepisy dla właścicieli psów w Warszawie. Dotychczasowe były zdaniem radnych i mieszkańców miasta nieprecyzyjne. Jakim nowym zasadom będą się musieli podporządkować właściciele psów w Warszawie?

Na początku lutego pojawiła się nowa uchwała Rady Warszawy zawierająca nowe przepisy dla właścicieli psów w Warszawie. Dotąd zobowiązani oni byli do wyprowadzania czworonożnych podopiecznych na spacery na smyczy. Oswobodzić go z niej można było jedynie „w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz na obszarach oznaczonych jako wybiegi dla psów”. Taka możliwość obwarowana była też koniecznością zapewnienia przez opiekuna „pełnej kontroli zachowania psa”.

Nowe przepisy dla właścicieli psów w Warszawie

Właściciele psów, zwłaszcza tych, które potrzebują dużo ruchu i możliwości wybiegania się, uważali ten zapis za niewłaściwy. Poza tym zwracano uwagę na to, że jest nieprecyzyjny. Dyskusyjna była kwestia tego, co oznacza sformułowanie: „w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi”. Pozostawiało ono duże pole do interpretacji dla strażników miejskich. Dlatego potrzebne były nowe przepisy dla właścicieli psów w Warszawie.

Było duże pole do interpretacji. I tak straż miejska od wczesnych godzin porannych nakładała mandaty/pouczenia na spacerujących z psami na przykład w Parku Powstańców Warszawy, w części parku gdzie poza „psiarzami” nie było nikogo więcej – czytamy na profilu stowarzyszenia Wola Mieszkańców.

Rada Miasta odniosła się do uwag mieszkańców i uchwaliła nowe przepisy dla właścicieli psów w Warszawie. Teraz zapis brzmi tak:

Dopuszcza się zwolnienie psa ze smyczy przy spełnieniu warunków określonych ustawą z 1997 r. o ochronie zwierząt, tj. gdy pies jest oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację opiekuna lub właściciela i właściciel lub opiekun sprawuje kontrolę nad psem.

Mieszkańcy powinni pamiętać, że aby ich pupila można było łatwo zidentyfikować, musi mieć przy obroży przywieszkę lub adresówkę i powinien być zaczipowany.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Nowe przepisy dla właścicieli psów w Warszawie zawierają też następującą uwagę: „Zwalniając psa ze smyczy, należy mieć na względzie bezpieczeństwo ludzi, innych zwierząt i uczestników ruchu drogowego”.

Warszawiacy mogą więc dać więcej swobody swoim pupilom, ale muszą też więcej popracować nad ich posłuszeństwem, tak by nie stwarzały one zagrożenia dla przechodniów, a zwłaszcza dla dzieci.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments