Niemcy wprowadzają obowiązek wychodzenia z psem na spacer!


W Niemczech żyje około 9,4 miliona psów. By zadbać o ich dobro, kraj ten wprowadzi obowiązek wychodzenia z psem na spacer.

Od przyszłego roku każdy opiekun czworonoga będzie miał obowiązek wychodzenia z psem na spacer przynajmniej dwa razy dziennie. I to nie na szybkie siku pod blokiem – w sumie spacery powinny trwać przynajmniej godzinę.

Obowiązek wychodzenia z psem dla każdego opiekuna

Nowa „Psia ustawa” (niem. Hundeverordnung) to pomysł niemieckiej minister środowiska, Julii Klöckner. Według niej większość psów będących pod opieką mieszkańców Niemiec nie ma wystarczającej ilości ruchu i odpowiedniej dawki aktywności. Swoją decyzję bazuje na badaniach naukowych. Zgodnie z nimi psy potrzebują aktywności fizycznej i kontaktu z przeróżnymi bodźcami pochodzącymi z otoczenia – w tym z innymi zwierzętami i ludźmi. Zabronione może być również długotrwałe przetrzymywanie psów na łańcuchu lub innej uwięzi, a także zostawianie zwierzaka na cały dzień samego w domu. Ustawa może także zawierać ograniczenia dotyczące prezentowania na wystawach psów skrajnie zniekształconych – przerasowionych buldogów francuskich czy mopsów, które mają problemy z oddychaniem.

Psy to nie są pluszowe zabawki. Mają swoje potrzeby, o które należy zadbać – mówi Julia Klöckner.

Według nowej ustawy każdemu psu należeć się będzie minimum godzina dziennie na świeżym powietrzu, a psiak powinien wyjść z domu przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Nie musi być to spacer – bieganie po ogrodzie również będzie dopuszczalne. Ministerstwo chce, by za egzekwowanie „Psiej ustawy” odpowiadały władze każdego z 16 krajów związkowych. Mieliby oni kontrolować co piąte gospodarstwo domowe – szczekającego domownika posiada aż 19% niemieckich rodzin!

Ustawa już budzi kontrowersje wśród psiarzy

Ogłoszony w tym miesiącu pomysł ministerstwa nie przypadł jednak do gustu wszystkim psiarzom. Niektórzy nie wyobrażają sobie spacerować z psem przez godzinę, gdy na dworze jest ponad 30 stopni. Inni twierdzą, że ich psie miniaturki nie dadzą rady na tak długo wychodzić. Boją się, że za skrócenie spacerów do możliwości psa będą mogli być zgłoszeni na policję przez któregoś z sąsiadów. Problem z tak długimi spacerami może dotyczyć także bardzo starych i poważnie chorych psiaków, których stan zdrowia po prostu nie pozwoli tym zwierzakom na tak długie przechadzki. Część opiekunów psów uważa także, że sposób dbania o czworonoga powinien być sprawą wyłącznie opiekuna.

Prawo nie będzie jednak dotyczyć wyłącznie psów rodzinnych. Obowiązek wypuszczenia psa na świeże powietrze dotyczyć będzie również hodowców i pseudohodowców, którzy nie dbają należycie o psiaki i często bez przerwy trzymają je w zamknięciu. Niemieccy działacze na rzecz zwierząt uważają, że „Psia ustawa” to krok w dobrą stronę. Chcą, by kolejne regulacje obejmowały obowiązkową rejestrację psów i szkolenia dla opiekunów czworonogów.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments