Holandia zakazała hodowli mopsów… Czy aby na pewno?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zakaz hodowli psów o płaskich pyskach został wprowadzony w Holandii… już 5 lat temu! Nie dotyczy jednak tylko mopsów i buldogów, ale też innych ras. Czemu sprawa psów brachycefalicznych znów stała się głośna w mediach?
fot. Shutterstock
W ostatnich dniach media piszą tylko o jednym – Holandia zakazała hodowli mopsów! Tak naprawdę nie jest to żaden news. W tym kraju już od 5 lat obowiązują przepisy dotyczące ras brachycefalicznych. Nie polegają one jednak na całkowitym zakazie hodowli mopsów czy buldogów francuskich. O co faktycznie chodzi w holenderskim prawie? Tego dowiecie się tylko u nas!
Czy Holandia zakazała hodowli mopsów?
W 2014 roku rząd Holandii zakazał rozmnażania psów z cechami, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie czworonożnych rodziców i ich potomków. Prawo to nie dotyczy więc jedynie mopsów i buldogów francuskich, lecz wszystkich ras mających przerysowany wygląd! Nie chodzi jednak o całkowite zakazanie rozmnażania wybranych ras. Holenderskie prawo ma na celu wyeliminowanie z dalszej hodowli wyłącznie tych osobników, których budowa może być przyczyną cierpienia lub poważnego dyskomfortu psów. I takie ograniczenia obowiązują w tym kraju już od 5 lat.
Czego w takim razie dotyczą głośne doniesienia?
Sam zapis prawny okazał się jednak nieskuteczny. Dopiero w tym roku Holandia postanowiła wprowadzić szczegółowe wytyczne dotyczące dopuszczanych do rozrodu psów i… rozpoczęła kontrole! Najnowsze zmiany w prawie dotyczą sposobu, w jaki oceniane będą czworonogi.
Testy sprawnościowe
Na początku tego roku holenderskie Ministerstwo Środowiska wprowadziło testy sprawnościowe dla psów o krótkich pyskach. Obejmować one będą takie rasy, jak mops, bokser i buldogi. Testy te mają na celu wyeliminowanie z dalszej hodowli psów obciążonych poważnymi problemami zdrowotnymi. Nadzorowany przez lekarza weterynarii test będzie polegał na prowadzeniu zwierzaka szybkim tempem przez 1 kilometr. Psiak musi też wykonać kilka prostych ćwiczeń. Następnie zwierzak zostanie poddany ocenie stanu fizycznego i badaniu serca. Czworonogi, które nie przejdą takiej kwalifikacji, nie zostaną dopuszczone do rozrodu.
Skala długości kufy
Dodatkowym kryterium, jakie od tego roku muszą spełnić brachycefaliczne psiaki, jest odpowiednia długość kufy. Holenderski rząd wprowadził trzystopniową skalę, według której będą oceniane zwierzaki.
- Czerwone oznaczenie dotyczy tych psów, których kufa jest krótsza niż 1/3 długości ich czaszki. Jest to cecha takich ras, jak mops, buldog angielski i francuski. Hodowla takich psów ma być absolutnie zakazana.
- Żółte oznaczenie obejmować będzie psiaki, których długość kufy jest równa 1/3 długości czaszki. Ich rozmnażanie będzie dozwolone wyłącznie w sytuacji, gdy zwierzak spełni dodatkowe kryteria.
- Zielone oznaczenie dotyczy psów o kufie równej lub dłuższej połowie długości ich czaszki. Takie czworonogi można rozmnażać bez przeszkód wynikających z tego prawa.
To nie koniec zakazów w Holandii
Holenderskie Ministerstwo Środowiska oznajmiło, że wprowadzenie tych obostrzeń to pierwszy krok do poprawy jakości życia psów. W przyszłości planowane jest wprowadzenie kolejnych kryteriów mających na celu uchronienie czworonogów od cierpienia wywołanego przez ekstremalne cechy wyglądu.
Commedia – holenderska organizacja zrzeszająca hodowców mopsów – zamierza dostosować się do nowego prawa.
Regulacje prawne dotyczą długości kufy, kształtu nozdrzy i wielu chorób oczu. Mopsy nie spełniają określonych kryteriów. Długość ich kufy powinna wynosić przynajmniej 3 cm, jednak w rzeczywistości to średnio 1 cm – mówi rzecznik Commedii.
Z tego względu organizacja nie popiera dalszego rozmnażania mopsów i nie będzie więcej umieszczać informacji o sprzedaży szczeniąt tej rasy. Inne organizacje zrzeszające hodowców ras brachycefalicznych wystąpiły do rządu z projektem pozwalającym im na dalsze prowadzenie hodowli płaskopyskich psów, których założeniem będzie stworzenie linii z prawidłowo wykształconą kufą. Nie wiadomo jednak, czy taki projekt zyska uznanie Ministerstwa Środowiska.
Polecane przez redakcję
Reklama
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2023
Ile kolan ma pies i gdzie się one znajdują? Poznaj szczegóły budowy szkieletu psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć psy poruszają się na czterech łapach, ich kończyny zbudowane są na podobnej zasadzie, co nasze ręce i nogi. Tylne łapy są odpowiednimi naszych nóg, choć wyglądają inaczej. Ile kolan ma pies w takiej sytuacji?
undefined
23.11.2023
Czy psy mają pępek? Gdzie się znajduje? Sprawdź!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy nasze psy mają pępek? Prawie każdy opiekun kiedyś szukał go na psim brzuchu. Skoro psy są ssakami połączonymi pępowiną z organizmem matki w okresie ciąży, powinny mieć pępek. Czy jest on jednak widoczny? Sprawdźmy!
undefined
16.11.2023
W jakiej pozycji śpi twój pies? To wiele mówi o jego nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pozycja psa do spania wiele mówi nie tylko o jego charakterze, ale również potrzebach i samopoczuciu. Sprawdź, co możesz z niej wyczytać i dowiedz się, jak jeszcze lepiej zadbać o swojego pupila!
undefined