Dlaczego palenie papierosów przy psie to zły pomysł?

fot. Shutterstock

Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt zdecydowanie zachęca do rzucania palenia. Czy to naprawdę aż tak złe?

Bardzo dużo wspomina się o tym, jak bierne palenie wpływa na osoby, które znajdują się w pobliżu palaczy. Jednak wciąż ten problem jest umniejszany, jeśli o zwierzęta domowe. Chociaż palenie już od dawna nie jest w modzie, to wciąż bardzo dużo osób walczy z tym nałogiem. Palenie papierosów nie wpływa korzystnie ani na palących, ani osoby będące w pobliżu czy zwierzęta, które chcąc nie chcąc są zmuszone do bycia biernymi palaczami. A jeśli zależy ci na zdrowiu swojego pupila, to powinieneś rozważyć zerwanie z nałogiem, które wyjdzie na dobre nie tylko tobie, ale i twojemu otoczeniu. Palenie papierosów przy psie – to nie jest najlepszy pomysł. Dowiedz się, jak dym tytoniowy wpływa na zdrowie czworonoga.

psi nos
fot. Shutterstock

Psi nos

Każdy wie, że psy mają zdecydowanie lepszy węch niż my. Im większy nos – tym czulsze powonienie. Co więcej, czworonogi na powitanie nie podają sobie nawzajem łapy, a obdarowują się porządną dawką obwąchiwania. Każdy właściciel zna również uczucie, kiedy jego pupil dotknie dłoni swoim mokrym nosem. Jak się okazuje, mokry nos ma swoją funkcję – mianowicie umożliwia jeszcze lepiej rozróżnić dochodzące do nozdrza zapachy. Więcej o potędze psiego nosa pisaliśmy TUTAJ.

Palenie papierosów przy psie i kocie

U psów i kotów, których właściciele są palaczami, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób. Dolegliwości, jakie mogą się pojawić to m.in. kaszel, astma, napady duszności, alergie czy łzawienie oczu. Co więcej, substancje toksyczne zawarte w dymie mogą uszkodzić system nerwowy zwierząt, przyczynić się do powstawania raka (szczególnie narażone są koty). Podobnie jak u ludzi dym papierosowy czyni także spustoszenie w układzie oddechowym i płucach.

pani pali papierosa
fot. Shutterstock

Jeśli nie udaje ci się rzucić palenia, zadbaj przynajmniej, by twoje zwierzęta nie miały dostępu do papierosów lub tytoniu. Zjedzenie – nawet niedopałków – może doprowadzić do zasłabnięcia, a w skrajnych wypadkach nawet do zapadnięcia w śpiączkę lub śmierci czworonoga. Swoją drogą, zamiast po kolejnego papierosa, lepiej sięgnij po smycz i wyjdź z pupilem na spacer.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments