Dlaczego pies drze papier?

fot. Shutterstock

„Pies zjadł mi pracę domową” – nauczyciele bardzo często słyszą tę wymówkę. Ale, jak się okazuje, może ona mieć wyjaśnienie w rzeczywistości i być prawdziwa!

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Zostawiasz swojego psa samego w pokoju, wracasz i dostrzegasz, że powieść, którą akurat czytałeś, znajduje się w strzępach. A może rolka papieru toaletowego musi być ciągle zmieniana, bo twój pies uważa, że jest idealna do zabawy… Czy to brzmi znajomo? Dlaczego pies drze papier? Skąd to jego zamiłowanie do makulatury?

Dlaczego pies drze papier?

Główny powód, dla którego psy rozrywają papier czy chusteczki higieniczne jest taki, że sprawia im to przyjemność. Można porównać to trochę do „strzelania” folią bąbelkową, które uwielbia tak wielu ludzi.

Zarówno szczenięta, jak i dorosłe psy chętnie bawią się papierem. Jest to powszechne zachowanie i niezależne od rasy – mówi Erin Jones, behawiorystka.

Słynny profesor psychologii Stanley Coren wyjaśnia, że fascynacja papierem u czworonogów jest wynikiem ich instynktu łowieckiego. Twój pupil nie musi wychodzić z domu, by polować na swoje pożywienie, ponieważ ty mu je dostarczasz, jednakże jego instynkt jest silnie w nim zakorzeniony. To on każe psu polować.

Emocje związane z rozrywaniem papieru są podobne do rozrywania ciała ofiary. Złapanie książki, chusteczek, ręczników papierowych czy jakiegokolwiek innego papieru i potrząsanie zdobyczą, aż ta przestanie „żyć”, jest częścią instynktownego zachowania psa. Oczywiście nie oznacza to, że nasz pupil jest agresywny. Chodzi tu o wyrażanie tego, co jest dla niego naturalne. Dlatego zwierzę może czuć się zdezorientowane, gdy opiekun złości się na nie za rozszarpanie… rachunku za prąd.

Innym powodem, dla którego pies drze papier jest to, że najzwyczajniej w świecie psiak się nudzi. Rozrywając domową makulaturę, może też chcieć uwolnić się od stresu lub zwrócić na siebie uwagę opiekuna.

Gdy pies zjadł papier…

Jeśli pies zje niewielką ilość papieru, prawdopodobnie nie doprowadzi to do poważniejszych problemów niż bólu brzucha. Jednak gdy pies konsumuje makulaturę regularnie, wtedy mogą pojawić się problemy z trawieniem, a w niektórych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurga. Dlatego należy reagować, gdy pies drze papier, zanim wydarzy się coś złego.

Gdy przyłapiesz pupila na rozszarpywaniu papieru, stanowczo mu w tym przeszkodź. Unikaj również zabaw z psem papierowymi przedmiotami, jeżeli psiakowi kiedykolwiek zdarzyło się jeść papier. Jeśli zamiłowanie do makulatury wynika z nudów, zapewnij psu atrakcyjne zabawki, zabierz go na długi spacer, by mógł eksplorować nowe otoczenie. Natomiast gdy zwierzę jest zestresowane, postaraj się znaleźć przyczynę stresu i ją wyeliminować.

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments