Dlaczego pies jest agresywny wobec jednego z domowników?


Twój pies zachowuje się agresywnie wobec jednego z domowników, a ty nie wiesz co zrobić?

Czasem zdarza się, że pies jest agresywny wyłącznie wobec jednego z domowników. Przyczyną może być, np. złe doświadczenia z daną osobą (pies mógł zostać przez nią uderzony). Może być to także samo skojarzenie. Dość często zdarza się to psom adoptowanym ze schroniska, które w przeszłości były niegodziwie traktowane przez mężczyznę. W nowym domu przywiąże się do pani domu natomiast od jej męża będzie trzymał się z daleka choć z jego strony nie był źle traktowany.

Jak temu zapobiec?

Prawidłowo przeprowadzona socjalizacja i stała struktura socjalna stanowią najważniejsze przesłanki do zamknięcia tego problemu. Ważna jest też nauka posłuszeństwa, do której przyłączą się wszyscy domownicy.

Jak rozwiązać ten problem?

Należy zacząć od tego, by osoba mająca problem z psem nawiązała z nim stopniowo jak najwięcej interakcji. Najlepiej, by inni członkowie rodziny dystansowali się od pupila. W szkoleniu psa przydatne są komendy takie jak: „siad”, „na miejsce”, „daj łapę”. Komendy te osoba omawiana powinna ćwiczyć z psem codziennie. Osoba poszkodowana powinna pobawić się z psem, by zdobyć jego zaufanie, jeżeli zaś pojawią się jakiekolwiek niepokojące spostrzeżenia np. (warczenie), natychmiast należy przerwać interakcję. Jeśli zabawa, karmienie lub wychodzenie z psem na spacer jest z jakichkolwiek powodów niebezpieczne, lub wręcz niemożliwe, reszta domowników powinna spróbować wpłynąć na zmianę zachowania pupila zwracając na niego uwagę wyłącznie wtedy gdy członek rodziny mający problem będzie obecny. Dzięki temu zacznie się on kojarzyć psu z jakąś nagrodą.

Pamiętaj! Żaden pies nie staje się bez powodu agresywny – czy to wobec domowników, innych ludzi, dzieci, czy zwierząt. Jeśli u twojego pupila występuje taki problem, nie bagatelizuj go, a zamiast tego zgłoś się po pomoc do behawiorysty.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments