Czy pies powinien być karmiony raz dziennie? Oto, co mówią najnowsze badania!


Powszechnie uważa się, że dorosły psiak powinien być karmiony raz dziennie. Jednak najnowsze badania pokazują, że ta reguła nie zawsze się sprawdza!

Podstawowe zasady żywienia psów znane są większości opiekunów czworonogów. Stałe godziny posiłków i odmierzanie właściwych porcji to wskazania, o których każdy posiadacz psa słyszał nie raz. Jednak niektóre sprawy dotyczące żywienia czworonożnych pupili wciąż budzą wątpliwości. Ostatnio naukowcy z Purina Institute postanowili sprawdzić, czy starszy pies na pewno powinien być karmiony raz dziennie… Do jakich wniosków doszli?

Czy starszy pies powinien być karmiony raz dziennie?

Powszechnie przyjęło się, że dorosłym czworonogom wystarczy jednokrotne podanie posiłku w ciągu dnia. Jednak najnowsze badanie udowodniło, że karmienie starszych psów więcej niż raz dziennie może zmniejszać negatywne skutki starzenia się i pozytywnie oddziaływać na ich zdrowie!

pies karmiony raz dziennie2
fot. Shutterstock

Specyficzne potrzeby starszych psów

Podobnie jak starsi ludzie, tak i wiekowe czworonogi wykazują zmniejszoną aktywność w ciągu dnia. Mniejsza ilość ruchu może doprowadzić do nadwagi lub otyłości, wyjątkowo niebezpiecznej w przypadku starszych psów. Również cykl dobowy pupili, które weszły w starszy wiek, może się zmienić. Starsze zwierzaki stają się nadmiernie aktywne w ciągu nocy, zamiast podczas dnia.

Czy karmienie może wpływać na zachowanie psa?

Naukowcy z instytutu Puriny odkryli, że zmiana schematu żywienia psów w starszym wieku może pozytywnie wpływać na ich aktywność. Czworonogi karmione dwa razy dziennie wykazywały się aż o godzinę dłuższą aktywnością w ciągu dnia. Również rozpoczynały dzień o 20-30 minut wcześniej, niż psiaki karmione tylko raz dziennie! Zauważono też, że niezależnie od wieku psiaka, zwierzaki karmione dwa razy dziennie zapadają w ciągu dnia na dłuższe, ale rzadsze drzemki, niż psy otrzymujące tylko jeden posiłek. Oznacza to, że dwukrotne karmienie starszych, domowych psiaków może usprawnić ich codzienne funkcjonowanie. Wpływa także na jakość ich snu oraz aktywności!

pies karmiony raz dziennie2
fot. Shutterstock

Lepiej jest karmić psa dwa razy dziennie!

Dwukrotne podawanie psu posiłków w ciągu dnia nie tylko wskazane jest w przypadku starszych pupili. Z takiego schematu karmienia skorzystają także psy dorosłe. Częstsze podawanie psu posiłków jest wskazane w przypadku psiaków, które mają problemy z trawieniem, wrzodami żołądka czy zgagą. Karmiony raz dziennie psiak może też niepotrzebnie odczuwać głód w ciągu dnia, szczególnie jeśli nie dostaje dodatkowo żadnych przysmaków czy gryzaków. Jedyne przeciwwskazanie do karmienia dwa razy dziennie to indywidualne zalecenie weterynarza!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments