Czy twój pies patrzy ci w oczy, gdy robi kupę?


Niektóre psy, gdy się załatwiają, szukają wzrokiem właściciela i patrzą mu głęboko w oczy. Zastanawiacie się, dlaczego pies patrzy ci w oczy, gdy robi kupę?

Pies patrzy ci w oczy, gdy robi kupę, ponieważ defekacja to taka chwila, w której pies może się czuć zagrożony. Psy to zwierzęta stadne, które mają doskonale opracowane mechanizmy funkcjonowania w grupie i to jeden z dowodów na to, że traktują nas, ludzi, jak część swojej rodziny. Ale to nie wszystko.

Pies patrzy ci w oczy, gdy robi kupę, bo się boi

Zastanawiacie się, dlaczego? Przyjrzyjcie się, jaką pozę pies musi przyjąć, by zrobić kupę – trudno z takiego „przysiadu” ruszyć do ataku lub do walki. Zwierzak instynktownie zdaje sobie z tego sprawę i wie, że podczas załatwiania się trudno by mu było uniknąć niebezpieczeństwa czy się obronić.

Na szczęście psiak wie, że nie jest sam. Ma przecież ciebie! Razem tworzycie stado i możecie na siebie liczyć w chwilach dobrych i złych. Kto więc lepiej niż ty da psu znać, że zbliża się wróg? To dlatego pupil cię obserwuje – twój język ciała zdradzi, czy w okolicy jest bezpiecznie. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest też dla psa gwarancją, że w razie czego ty go obronisz – gdy on jest zajęty, ty pilnujesz bezpieczeństwa waszego stada.

Oczywiście nie wszystkie psy patrzą właścicielowi w oczy podczas robienia kupy. Niektóre nie robią tego, gdy są na smyczy. Dlaczego? Bo wiedzą, że opiekun stoi zaraz obok i w razie czego zareaguje. Są też takie, które chowają się podczas załatwiania – np. biegną za krzak, jakby wstydziły się robić kupę na widoku. W tym również nie ma nic złego, po prostu niektóre zwierzęta czują się na tyle bezradne podczas tej czynności, że wybierają miejsce w ukryciu, które przy okazji daje im pewną ochronę – bo i żaden wróg ich tam nie znajdzie.

Idealna pozycja

W tym temacie zaakceptuj zachowanie psa takie, jakie jest – jeśli twój pupil potrzebuje na ciebie patrzeć, ok, jeśli woli się schować, też dobrze. Nie da się – i nie ma po co – zmieniać zwyczaju psiaka w tym względzie. Ważne, by czuł się swobodnie i bezpieczenie, i by mógł spokojnie się załatwić, bo to najbardziej naturalna czynność na świecie.

A skoro już o kupie mowa… Warto wiedzieć, że psy przyjmują idealną do tej czynności pozycję! W przeciwieństwie do ludzi…

Przez całe życie nieprawidłowo korzystałeś z toalety. Zobacz jak robić to poprawnie i podaj to dalej!Polub Webniusy

Publié par Webniusy sur jeudi 20 octobre 2016

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments