„Pies w Koronie” – psiarz psiarzowi nadchodzi z pomocą!


Nie możesz wyjść z psem z obawy przed koronawirusem? Jesteś objęty kwarantanną i nie wiesz, co zrobić z czworonogiem? "Pies w Koronie" przyjdzie ci z pomocą!

W czasie panującej w naszym kraju pandemii COVID-19 spacery z psem są dla niektórych nie lada wyzwaniem. Osoby starsze, rodzice małych dzieci czy nawet ludzie przeziębieni z obawy przed zarażeniem ograniczają przechadzki z pupilem do absolutnego minimum. Natomiast osoby objęte przymusową kwarantanną nie mogą opuszczać progu domu nawet na szybkie psie siku. Właśnie takim opiekunom przychodzi z pomocą akcja „Pies w Koronie”, czyli pomoc psiarzy dla psiarzy!

„Pies w Koronie” wyjdzie z twoim czworonogiem!

Facebookowa grupa „Pies w Koronie” powstała z inicjatywy kilku psiarzy, którzy czują potrzebę niesienia pomocy innym opiekunom psów. Dzięki niej osoby mające problem z wyprowadzeniem swojego podopiecznego mogą znaleźć kogoś, kto nieodpłatnie zabierze ich pupila na spacer. Wystarczy, że napiszą opatrzony hasztagiem #poszukuję post, w którym opiszą swój problem i zaznaczą, w jakim mieście się znajdują. Grupa pozwala także na publikowanie wiadomości od osób gotowych do pomocy innym. Czy to w formie spacerów, czy nawet czasowego przetrzymania psiaka chorej osoby.

Jesteś na przymusowej kwarantannie lub poddajesz się samoizolacji, obawiasz się wyjść z domu, jesteś przeziębiony, chory, niepełnosprawny, masz małe dziecko i brak rąk do pomocy, ale masz psa lub inne zwierzątko – NIE BÓJ SIĘ POPROSIĆ O POMOC. Chcesz i możesz POMÓC wyprowadzić psa lub przejąć tymczasową opiekę nad zwierzęciem – napisz! – piszą w opisie grupy założycielki „Psa w Koronie”.

pies w koronie
fot. Shutterstock

A gdzie bezpieczeństwo?

Administratorzy grupy dokładają wszelkich starań, by pomaganie w spacerach było jak najbezpieczniejsze zarówno dla wolontariusza i opiekuna psa, jak i samego czworonoga. „Pies w Koronie” już w opisie grupy zaznacza, że decydując się na taką pomoc, musimy pamiętać o podstawowych zasadach.

  • Ważne, by przy przekazywaniu psa nie dochodziło do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie lub samoizolacji oraz osobą, która wyprowadza psa.
  • Najlepiej wystawić za drzwi psa z już założoną obrożą i przypiętą do niej smyczą.
  • Osoba wyprowadzająca psa nie powinna dotykać smyczy, obroży i samego psa bezpośrednio. 
  • Najlepiej założyć rękawiczki jednorazowe.
  • Dobrym pomysłem jest zawiązanie na smyczy ŻÓŁTEJ WSTĄŻKI. To znak dla innych osób spacerujących z psami, aby nie podchodzili – nie chodzi o ryzyko zarażenia, tylko o informację, że pies nie jest nasz i może nie czuć się komfortowo w kontakcie z psami, bez obecności swojego właściciela.
  • Być może dobrym rozwiązaniem jest przekazanie psa rodzinie lub znajomym pod czasową opiekę, podczas trwania kwarantanny lub samoizolacji.

„Pies w Koronie” – inicjatywa nie do podrobienia

Grupa dokłada wszelkich starań, by możliwie jak najbardziej nagłośnić tę inicjatywę. Stworzono nawet informujące o akcji plakaty, które można wydrukować i rozwiesić na klatce schodowej lub na poczcie.

pies w koronie
źródło: www.facebook.com/groups/654422091958462/

Pomysłodawczynie proszą, by nie tworzyć kolejnych grup mających na celu pomoc przy spacerach. Uważają, że zebranie wszystkich informacji i ogłoszeń w jednym miejscu to najlepszy sposób na większą skuteczność ich działań. Polecają natomiast udostępnianie informacji o ich inicjatywie i zgłaszanie się do pomocy innym psiarzom.

Zależy nam, żeby osoby szukające pomocy od razu wiedziały, gdzie jej szukać, dlatego wkładamy mnóstwo pracy w rozpromowanie naszej grupy, kontakt z mediami itd. Nie popieramy tworzenia kolejnych grup o tej tematyce. Powielanie tej inicjatywy, mimo dobrych chęci, będzie miało skutek odwrotny do zamierzonego. Wprowadzi zamęt, osoba szukająca wsparcia zagubi się w gąszczu podobnych grup, a dublowanie tych samych postów utrudni znalezienie rzeczywistej pomocy. Jeżeli chcesz nas wesprzeć, udostępnij naszą grupę lub dostępne w internecie grafiki na temat braku zagrożenia wirusem od zwierząt – piszą w opisie grupy założycielki „Psa w Koronie”.

Podczas pandemii COVID-19 warto już zawczasu zabezpieczyć domowego czworonoga na wypadek kwarantanny lub hospitalizacji. Jednym ze sposobów jest skontaktowanie się z rodziną lub znajomymi, którzy w razie konieczności zaopiekują się psiakiem. Jeśli jednak nie mamy nikogo, kto przyjąłby na kilka tygodni naszego podopiecznego, skorzystajmy z pomocy grupy „Pies w Koronie”.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments