Jak powinien wyglądać wyciszający spacer? Naukowcy to zbadali!

fot. Shutterstock

Każdemu psu od czasu do czasu należy się prawdziwie wyciszający spacer. Naukowcy zbadali, jak powinna wyglądać prawdziwie odprężająca przechadzka!

Prawdziwi psiarze chcą jak najlepiej dla swoich czworonożnych podopiecznych. Tyczy się to również spacerów, które powinny sprawiać zwierzakowi maksymalną przyjemność i odpowiednio go relaksować. Jednak jak powinien wyglądać taki wyciszający spacer? Jak w prosty sposób można zapewnić psu warunki, w których lepiej skorzysta na przechadzce?

Wyciszający spacer – czyli jaki?

Mimo że dla psów spacer jest jedną z głównych aktywności i to właśnie na nim dzieje się najwięcej, jego wpływ na czworonogi wciąż nie został wystarczająco zbadany. Dwójka opiekunów psów z Francji postanowiła sprawdzić, jak na samopoczucie psa wpływa pozornie nieznaczący wiele czynnik – długość smyczy. Za wyznacznik stresu wzięli oni tętno czworonoga i przyjęli, że im jest ono wolniejsze, tym zwierzak jest spokojniejszy.

Do badania zaprosili aż 61 psów różnych ras, wielkości, w różnym wieku i mieszkających w przeróżnych warunkach. Następnie zabrali każdego psiaka na trzy różne, pięciominutowe spacery, podczas których zwierzak był prowadzony raz na smyczy o długości 1,5 m, raz na lince o długości 5 m, a raz bez smyczy. Puls psów monitorowany był podczas każdego spaceru za pomocą specjalnego urządzenia. Co z tego wynikło?

Wyciszający spacer
fot. Shutterstock

Co wycisza i jak to osiągnąć?

Okazało się, że zachowaniem, które najskuteczniej wycisza psy, było węszenie! Tętno psiaka spadało szczególnie znacząco wtedy, gdy zwierzak intensywnie wwąchiwał się w jakieś aromatyczne miejsce. Jednak badacze zauważyli jeszcze jedną, kluczową dla opiekunów psów rzecz. Psy spacerujące na lince spędzały niemal trzykrotnie więcej czasu na węszeniu niż czworonogi prowadzone na krótkiej smyczy! Najwięcej, bo aż 40% spaceru, spędziły na węszeniu psy spacerujące luzem. Obserwacje te były takie same dla wszystkich psów, niezależnie od ich rasy, płci i stylu życia, a także zachowania zwierzęcia podczas codziennych spacerów.

Jak powinien wyglądać wyciszający spacer?

Wnioski z tego badania jasno pokazują, że zapewnienie psu większej swobody podczas codziennych spacerów sprzyja jego wyciszeniu. Nieograniczone krótką smyczą czworonogi chętniej oddają się węszeniu, które ma pozytywny wpływ na ich samopoczucie. Jeśli więc chcemy zabrać naszego psa na zasłużony, wyciszający spacer (na przykład po stresującej, świątecznej wizycie u rodziny), wybierzmy takie miejsce, w którym nasz psiak będzie mógł spacerować na dłuższej lince lub luzem. Nie poganiajmy go i pozwólmy mu oddać się wyciszającemu węszeniu!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments