18.10.2018
Policja szuka sprawców powieszenia psa. Jedyny trop to charakterystyczna smycz
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W Gdańsku w ubiegłą niedzielę znaleziono ciało powieszonego na sznurze psa. Policja szuka sprawców tego okrutnego czynu. Pomóc w ich znalezieniu może charakterystyczna smycz. Mieszkańcy Gdańska składają się na nagrodę dla osoby, która wskaże sprawcę.
fot. KMP Gdańsk
W niedzielę 14 października kobieta spacerująca po lesie w pobliżu ul. Bartniczej zauważyła powieszonego na gałęzi psa, kundelka o brązowo-żółtym umaszczeniu. Jej uwagę zwróciła też charakterystyczna smycz.
Otrzymaliśmy zgłoszenie w tej sprawie dziś około godziny 14.45. Pewna kobieta poinformowała oficera dyżurnego, że na terenach leśnych przy ul. Bartniczej w Gdańsku natrafiła na powieszone truchło psa. Na miejsce została wysłana grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistycznym, który zabezpieczył wszelkie ślady na miejscu zdarzenia – mówiła w niedzielę dziennikarzom portalu www.trojmiasto.pl asp. Karina Kamińska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Charakterystyczna smycz
Policjanci, którzy przyjechali na ul. Bartniczą, zabezpieczyli dowody przestępstwa. Wśród nich była wisząca na drzewie charakterystyczna smycz (niebieska z żółto-czerwonymi wzorami) i linka, na której został powieszony pies. Zdjęcia tych przedmiotów opublikowali na stronie internetowej www.gdansk.policja.gov.pl. Funkcjonariusze zwracają się o pomoc do osób, które wiedzą, kto jest właścicielem psa, lub znają okoliczności tego zdarzenia, aby skontaktowały się z Komisariatem I Policji przy ul. Platynowej 6F w Gdańsku.
Informacje można przekazać telefonicznie, dzwoniąc na numer 58 321 67 22, lub przesłać za pomocą poczty elektronicznej na adres: komendant.kp1@gd.policja.gov.pl, albo zgłaszając się do najbliższej jednostki policji. Można też zadzwonić pod numer 112. Policja gwarantuje anonimowość.
Policjanci wstępnie zakwalifikowali to zdarzenie jako przestępstwo z Ustawy o ochronie zwierząt, które dotyczy zabicia, znęcania lub uśmiercenia zwierzęcia. Za popełnienie tego przestępstwa grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Nagroda za wskazanie sprawcy powieszenia psa
Gdańszczanie zbierają pieniądze na nagrodę za wskazanie sprawcy okrutnego zabicia psa. Pierwszy chęć przeznaczenia 1000 zł na nagrodę zgłosił pan Andrzej, przedsiębiorca z Gdańska.
Chciałbym zgłosić gotowość do przekazania nagrody w wysokości tysiąca złotych dla osoby lub osób, które wskażą sprawców tego bestialskiego czynu. Jako miłośnicy zwierząt nie wyobrażamy sobie, by osoba odpowiedzialna za ten okropny czyn mogła bez poniesienia najsurowszych konsekwencji spokojnie chodzić po tym świecie – napisał przedsiębiorca w mailu do portalu www.trojmiasto.pl.
Do pana Andrzeja dołączyli inni gdańszczanie i wczoraj kwota nagrody wynosiła już 2400 zł.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
16.04.2025
Tragedia w gminie Bolków. Zaniedbany husky nie przeżył – sprawą zajmuje się policja
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To kolejny przypadek, który przypomina, jak ważna jest szybka reakcja i zgłaszanie odpowiednim organom znęcania się nad zwierzętami. W sobotni poranek, 12 kwietnia, jaworska policja otrzymała zgłoszenie dotyczące skrajnie zaniedbanego psa. Zwierzę przebywało na jednej z prywatnych posesji w gminie Bolków.
undefined
10.04.2025
Znalazłem psa. Co robić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Gdy spotykasz bezdomnego psa na swojej drodze, w głowie pojawia się wiele pytań: „Co mam zrobić, żeby mu pomóc?”, „Czy powinienem go zabrać do domu?", „Gdzie to zgłosić?". Jak postąpić, żeby nie naruszyć przepisów prawnych, a jednocześnie zapewnić psu natychmiastową pomoc?
undefined
04.04.2025
Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt? Sposobów jest wiele, potrzebne są tylko chęci
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
4 kwietnia przypada Dzień Bezdomnych Zwierząt. Wspaniale, gdyby w kalendarzu przestał istnieć taki dzień, a wszystkie zwierzaki miały dobre, kochające domy. Statystyki wskazują jednak na coś zupełnie odwrotnego – zjawisko bezdomności nie maleje, a wręcz pojawia się coraz więcej wyzwań. Rozmawiamy o tym z Natalią Karolak, specjalistką w zakresie weterynarii i bezdomności zwierząt, koordynatorką projektu Karmimy Psiaki w Fundacji Sarigato.
undefined