Poznaj 5 cech psiej osobowości! Jaki jest twój pies?

fot. Shutterstock

Coraz więcej naukowców bada psią osobowość. Do jakich wniosków dochodzą i jak można wykorzystać tę wiedzę w praktyce?

Jak się okazuje, z pełnym przekonaniem można mówić o istnieniu psiej osobowości. Co więcej, niewiele ma ona wspólnego z rasą – to cechy konkretnego psa. Jeśli lepiej go poznamy, będzie nam łatwiej się z nim dogadać.

Obecnie naukowcy coraz więcej uczuć i emocji, do tej pory zarezerwowanych wyłącznie dla ludzi, przypisują także zwierzętom – mówi psycholog Sam Gosling z uniwersytetu w Teksasie w Stanach Zjednoczonych.

Gosling badał osobowości psów oraz ich właścicieli. Dzięki temu mógł porównać wyniki dotyczące dwu- i czworonogów. Okazało się, że podstawowe typy ludzkich osobowości mają swoje odpowiedniki wśród psów.

Pies określany mianem energicznego odpowiada ekstrawertykowi, ludzka ugodowość to u psów przymilność, osobowość neurotyczna człowieka jest analogiczna do reaktywności emocjonalnej w osobowości czworonogów, a ludzka otwartość na doświadczenie bywa u psów nazywana inteligencją – opowiada Gosling.

Jego badania należą też do jednych z pierwszych, w których oceniano konkretne psy, a nie skupiano się na charakterystycznych cechach danej rasy.

Badanie osobowości ras psów przypomina określanie stereotypowych cech całych narodów, na przykład Anglików czy Niemców . A poleganie na narodowych stereotypach ma niewiele wspólnego z oceną osobowości poszczególnych ludzi – uważa Gosling.

Badania Sama Goslinga to jednak tylko jedne z wielu dotyczących osobowości psów. Najczęściej analizuje się takie cechy, jak: reaktywność, lękliwość, socjalność, podatność na szkolenie i agresywność (patrz ramka).

Poznaj rodzaje psiej osobowości!

1. Reaktywność

 Można ją ocenić, obserwując reakcje psa na nowe bodźce i sytuacje. Wzmożona reaktywność wyraża się w takich zachowaniach, jak wielokrotne podchodzenie do nowych przedmiotów, jeżenie sierści na grzbiecie oraz wzmożona ogólna aktywność w nowych sytuacjach. Niska reaktywność przejawia się brakiem zmiany zachowania w nowych sytuacjach oraz podchodzeniem do nieznanych przedmiotów bez wycofywania się.

2. Lękliwość

Tę cechę również można ocenić, zwracając uwagę na reakcje psa na nowe bodźce i sytuacje. Wysoka lękliwość objawia się drżeniem i tendencją do unikania nowych przedmiotów, bez podchodzenia do nich.

3. Socjalność

Poziom socjalności psa można zmierzyć, analizując jego reakcje w czasie zaaranżowanego spotkania z nieznajomą osobą lub psem. Przejawia się ona w inicjowaniu przyjaznych kontaktów z ludźmi oraz innymi psami.

4. Podatność na szkolenie

Badamy ją, dając psu różne zadania do rozwiązania. Wyraża się chęcią do współpracy z ludźmi i do zabawy oraz szybkim uczeniem się w nowych sytuacjach.

5. Agresywność

Określano ją na podstawie reakcji psa na zbliżanie się osoby nieznajomej, która atakowała zwierzaka lub jego właściciela. Wiążą się z nią takie zachowania jak gryzienie, kłapanie zębami i warczenie na ludzi oraz inne psy.

Testy psiej osobowości

Kenth Svartberg z uniwersytetu w Sztokholmie zajmował się zagadnieniem psiej osobowości przez wiele lat. Jego zdaniem składają się na nią:

  • chęć do zabawy,
  • ciekawość/odwaga,
  • chęć pogoni,
  • socjalność,
  • agresywność.

Do badań użył testu o nazwie Ocena Psychiki Psa, który opracowało w latach 80. i 90. XX w. Szwedzkie Stowarzyszenie Psa Pracującego. Składa się na niego 10 różnych sytuacji, w których opisuje się zachowanie czworonoga.

Pies musi się zmierzyć m.in. z nagłym pojawieniem się manekina, wystrzałem, dźwiękiem łańcucha ciągniętego po blasze falistej, a także z dwiema wolno podchodzącymi, ubranymi w białe prześcieradła osobami, na których głowach umieszczono białe wiaderka z wyciętymi dziurami na oczy. Reakcje zwierzaka obserwuje osoba przeprowadzająca test i jej dwaj pomocnicy.

Mężczyzna przytula labka
fot. Shutterstock

Nie każdy labrador jest ciekawski

Kenth Svartberg zebrał dane dotyczące 15 329 psów obu płci, reprezentujących 164 rasy. Po pierwsze, odnotował duże różnice w zachowaniu psów w obrębie danej rasy. Tak więc jeśli owczarki szkockie zostały ocenione jako lękliwe, a labradory jako ciekawskie i z reguły pozbawione lęku, to i tak znajdziemy wiele owczarków szkockich bardziej ciekawskich i mniej lękliwych niż konkretny labrador.

Po drugie, badania Kentha dowodzą, że charaktery współczesnych psów niewiele mają wspólnego z historią ich rasy. Przeczą przekonaniu większości hodowców, że każda z zarejestrowanych w FCI ras ma indywidualny charakter, który odzwierciedla jej historię i pierwotne przeznaczenie. I tak na przykład teriery zostały wyhodowane do tępienia gryzoni, dlatego powszechnie uważa się je za agresywne wobec innych zwierząt, a psy pracujące mają opinię lojalnych towarzyszy.

Wygląd to nie wszystko

Svartberg uważa, że zaskakujący rezultat jego badań tłumaczy najnowsza historia hodowli psów, nastawiona głównie na wygląd. Jego zdaniem badania dowodzą, że takie zwierzaki są znacznie bardziej lękliwe oraz mniej ciekawskie i nastawione na zabawę w nowych sytuacjach. Svartberg uważa, że hodowcy sami podcinają gałąź, na której siedzą:

Ludzie wolą psy, które lubią się bawić i nie są lękliwe. Dlatego hodowcy powinni zwracać większą uwagę na temperament podopiecznych. Nie mogą poświęcać cech, które tworzą z psa idealnego towarzysza, po to, by stworzyć pięknego zwierzaka wystawowego – wyjaśnia.

Czemu służą te wszystkie badania i w jaki sposób można je wykorzystać? Właściciele psów, hodowcy oraz szkoleniowcy i behawioryści od dawna wiedzą, że osobowość psa jest ważna, ponieważ wpływa na jego zachowanie wobec ludzi i reakcje na środowisko. Określenie osobowości pomaga w dobraniu zwierzakom odpowiednich domów. Pozwala też wybrać czworonogi do pracy w charakterze przewodników niewidomych, psów policyjnych oraz do wykonywania wielu innych zadań.

Irish soft
fot. Shutterstock

Szukasz u psa konkretnej cechy?

Sprawdź, u jakich ras najczęściej występuje (choć pamiętaj, że nie zawsze)!

Chęć do zabawy
1. psy myśliwskie
2. psy zaganiające
3. teriery
4. psy pracujące

Ciekawość/odwaga
1. teriery
2. psy pracujące
3. psy zaganiające
4. psy myśliwskie

Socjalność
1. psy myśliwskie
2. teriery
3. psy pracujące
4. psy zaganiające

Agresywność
1. teriery
2. psy myśliwskie
3. psy zaganiające
4. psy pracujące

Autor: Paulina Ziółkowska-Radomiak
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof Krzanecki
Krzysztof Krzanecki
4 lat temu

Bardzo dużo terrierów to psy myśliwskie, biorąc ten fakt pod uwagę całe rozważania tego artykułu nie mają większego sensu.