Te psy przez 8 lat nie oglądały światła dziennego. Teraz wrócą do właścicieli


Wójt gminy Stara Kamienica (w powiecie jeleniogórskim) Zofia Świątek odmówiła odebrania trzech psów i dwóch kotów właścicielom oraz obciążenia ich kosztami leczenia. Psy zamknięte przez lata w komórce wrócą do właścicieli. Przedstawiciele Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt uważają tę decyzję za niedopuszczalną.

W maju 2017 roku Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt interweniował w gospodarstwie w Kromnowie. W pomieszczeniu gospodarczym przetrzymywane były na uwięzi trzy psy, a piętro wyżej dwa koty. Ustalono, że dzieje się tak od ośmiu lat. Podjęto więc decyzję o ich odebraniu. Teraz decyzją wójt gminy psy wrócą do właścicieli.

Zwierzęta przez wiele lat nie opuszczały miejsca, w którym bytowały – zmuszone były spać we własnych odchodach. Posadzka, po której chodziły, miała konsystencję plasteliny, zaś warstwa odchodów w niektórych miejscach mogła sięgać nawet 30 cm. W miejscu ich przebywania znajdowało się wiele śmieci oraz niebezpiecznych przedmiotów – tak sytuację czworonogów opisali przedstawiciele inspektoratu na dioz.org.pl.

W miejscu, gdzie znajdowały się zwierzęta, dało się wyczuć silny odór amoniaku. Trudno się dziwić, skoro nikt tam nigdy nie sprzątał odchodów zwierząt. One same zaś nie opuszczały pomieszczenia.

Psy przetrzymywane w komórce
fot. Facebook DIOZpl

Zwierzęta wrócą do właścicieli

Pod koniec listopada Zofia Świątek, wójt gminy Stara Kamienica, po rozpoznaniu zawiadomienia Dolnośląskiego Inspektoratu podjęła decyzję, że odmawia odebrania zwierząt i obciążenia właścicieli kosztami transportu, utrzymania i leczenia. Oznacza to, że psy wrócą do właścicieli.

DIOZ zwraca uwagę, że przy wydawaniu decyzji wójt Zofia Świątek zdawała się nie zwracać uwagi na opinie weterynaryjne, z których jasno wynika, że zwierzęta były chore i skrajnie zaniedbane. Poza tym właścicielka zwierząt usłyszała zarzut znęcania się nad zwierzętami – piszą na dioz.org.pl.

Właścicielka twierdzi z kolei, że dbała o zwierzęta, dawała im jedzenie i wodę, a także wyprowadzała na zewnątrz. Brud panujący w pomieszczeniach tłumaczy tym, że zwierzęta wciąż coś targały.

Decyzja
fot. Facebook DIOZpl

Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt złożył od decyzji wójt Zofii Świątek odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze.

Autor: Magdalena Ciszewska