Te psy przez 8 lat nie oglądały światła dziennego. Teraz wrócą do właścicieli


Wójt gminy Stara Kamienica (w powiecie jeleniogórskim) Zofia Świątek odmówiła odebrania trzech psów i dwóch kotów właścicielom oraz obciążenia ich kosztami leczenia. Psy zamknięte przez lata w komórce wrócą do właścicieli. Przedstawiciele Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt uważają tę decyzję za niedopuszczalną.

W maju 2017 roku Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt interweniował w gospodarstwie w Kromnowie. W pomieszczeniu gospodarczym przetrzymywane były na uwięzi trzy psy, a piętro wyżej dwa koty. Ustalono, że dzieje się tak od ośmiu lat. Podjęto więc decyzję o ich odebraniu. Teraz decyzją wójt gminy psy wrócą do właścicieli.

Zwierzęta przez wiele lat nie opuszczały miejsca, w którym bytowały – zmuszone były spać we własnych odchodach. Posadzka, po której chodziły, miała konsystencję plasteliny, zaś warstwa odchodów w niektórych miejscach mogła sięgać nawet 30 cm. W miejscu ich przebywania znajdowało się wiele śmieci oraz niebezpiecznych przedmiotów – tak sytuację czworonogów opisali przedstawiciele inspektoratu na dioz.org.pl.

W miejscu, gdzie znajdowały się zwierzęta, dało się wyczuć silny odór amoniaku. Trudno się dziwić, skoro nikt tam nigdy nie sprzątał odchodów zwierząt. One same zaś nie opuszczały pomieszczenia.

Psy przetrzymywane w komórce
fot. Facebook DIOZpl

Zwierzęta wrócą do właścicieli

Pod koniec listopada Zofia Świątek, wójt gminy Stara Kamienica, po rozpoznaniu zawiadomienia Dolnośląskiego Inspektoratu podjęła decyzję, że odmawia odebrania zwierząt i obciążenia właścicieli kosztami transportu, utrzymania i leczenia. Oznacza to, że psy wrócą do właścicieli.

DIOZ zwraca uwagę, że przy wydawaniu decyzji wójt Zofia Świątek zdawała się nie zwracać uwagi na opinie weterynaryjne, z których jasno wynika, że zwierzęta były chore i skrajnie zaniedbane. Poza tym właścicielka zwierząt usłyszała zarzut znęcania się nad zwierzętami – piszą na dioz.org.pl.

Właścicielka twierdzi z kolei, że dbała o zwierzęta, dawała im jedzenie i wodę, a także wyprowadzała na zewnątrz. Brud panujący w pomieszczeniach tłumaczy tym, że zwierzęta wciąż coś targały.

Decyzja
fot. Facebook DIOZpl

Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt złożył od decyzji wójt Zofii Świątek odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
akk
akk
3 lat temu

to chyba żarty! ten co wydał taką decyzję powinien zostać ukarany! nie wolno do puścić do tego żeby te nieszczęśliwe zwierzęta wróciły do miejsca kaźni!!

Aleksandra Stanczyk
Aleksandra Stanczyk
3 lat temu

To jest nie do zaakceptowania. Dowody są jednoznaczne, że zwierzęta były źle traktowane. Może Pani wójt sama lubi znęcać się nad zwierzętami albo kogoś kryje. Właściciele powinni zostać ukarani. Oddając im zwierzaki skazujemy je na takie życie jak poprzednio

Anna
Anna
3 lat temu

Taki wójt to tylko do wymiany, mam nadzieję, że mieszkańcy jej tego nie zapomną!!

dwbem
3 lat temu

To skandal, ta wójt jest taką samą sadystką jak włascicielka. Obie powinny być ukarane za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem a pani wójt odwołana ze stanowiska.