Psie gryzaki mogą być niebezpieczne… dla ludzi!


Podawanie psom różnych przysmaków do żucia ma same zalety... Ale czy na pewno? Psie gryzaki mogą być niebezpieczne dla ludzi!

Gryzaki dla psów goszczą niemal w każdym domu zamieszkałym przez czworonoga. Odpowiednio dobrane stanowią nie tylko wspaniałą przekąskę dla zwierzaków. Długotrwałe żucie może przynosić psom ukojenie w stresie i zajmować je na długie, samotne godziny. Jednak ostatnie kontrole jakości ujawniły, że psie gryzaki mogą być niebezpieczne! Coraz więcej krajów zgłasza obecność salmonelli w przysmakach dla czworonogów.

Psie gryzaki mogą być niebezpieczne!

Podczas tegorocznej europejskiej kontroli w aż 60% badanych próbek gryzaków stwierdzono obecność chorobotwórczych bakterii. Zakażony salmonellą materiał pochodził z Niemiec i… z Polski! Także amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) odnotowało rosnącą liczbę przypadków salmonellozy u ludzi, którzy mieli kontakt z psimi gryzakami. Za amerykańską epidemię zachorowań odpowiedzialne są aż cztery szczepy salmonelli. Pochodzą one ze świńskich, suszonych uszu – jednych z najpopularniejszych psich gryzaków! W samych Stanach na salmonellozę zachorowało już prawie 100 osób, z czego aż 20 musiało zostać poddanych hospitalizacji.

Salmonella groźna głównie dla ludzi

Do najczęstszych objawów salmonellozy u ludzi należą mdłości, wymioty, biegunka (także z domieszką krwi), bóle brzucha i wysoka gorączka. Takie objawy występują między 12 a 72 godzinami od kontaktu z bakterią. Objawy zarażenia salmonellą ustępują zazwyczaj po 4-7 dniach i często nie wymagają pomocy medycznej. Jednak w przypadku dzieci poniżej 5. roku życia, osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym, choroba może przybrać bardzo zaostrzony przebieg, w którym konieczna będzie hospitalizacja.

psie gryzaki mogą być niebezpieczne
fot. Shutterstock

Psy zazwyczaj są odporniejsze na tę bakterię, jednak u słabszych czworonogów można zauważyć biegunkę, osowienie i gorączkę. Nawet psiak, który nie wykazuje objawów chorobowych, może być źródłem zarażenia salmonellą u ludzi!

Jak się chronić przed salmonellą?

  • Po każdym kontakcie z gryzakami dla psów dokładnie myj ręce mydłem.
  • Przechowuj psią karmę i gryzaki z dala od żywności dla ludzi i poza zasięgiem dzieci.
  • Zawsze kieruj się zawartymi na opakowaniu karmy wskazówkami dotyczącymi prawidłowego przechowywania pokarmu dla psów.
  • Nie pozwalaj psu bezpośrednio po jedzeniu lizać się po twarzy i rękach.
  • Niezjedzone resztki po psim posiłku od razu wyrzucaj.
Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments