Psy miniaturki – rasy oraz plusy i minusy małych piesków


Psy miniaturowe różnią się od tych dużych nie tylko wyglądem. Co warto o nich wiedzieć?

W tych maluchach musi coś być – inaczej nie robiłyby takiej furory wśród gwiazd ani na naszym polskim podwórku.

Z małymi pieskami pokazują się m.in.: Dawid Woliński, Edyta Herbuś, Leszek Miller, Klaudia Halejcio, Natalia Siwiec, a także Heidi Klum, Paris Hilton, Naomi Watts i inni. Część z nich nosi je w torebkach i traktuje jak maskotki, ale to nie to, o czym jakikolwiek pies by marzył.

Piesek wskakuje na ręce
rys. Mariusz Olszewski

Hops!

Małe pieski często bierzemy na ręce – czasem bez powodu, bo mamy taką ochotę, a czasem rzeczywiście jest taka potrzeba. Pamiętajmy, by nigdy nie robić tego znienacka! O zamiarze wzięcia zwierzaka na ręce informujmy go hasłem, np. „hops!” albo „do góry!”.

Akcesoria

Dla większości małych psów spacer to wielka radość. Zapewne przyda się więc wygodna, miękka obróżka.

Piesek jak cola
rys. Mariusz Olszewski

9,65 cm…

tyle wzrostu ma najmniejszy pies świata! To brązowa chihuahua o imieniu Miracle Milly. Więcej o tej małej suczce czytaj TUTAJ.

2/10 ras

najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych to psy miniaturowe. Miejsce 6. zajmuje yorkshire terrier, a na miejscu 7. plasuje się pudel.

Miniaturka na spacerze
rys. Mariusz Olszewski

Sport

To mit, że mikropsy nadają się tylko do torebki albo na kanapę. Większość z nich to energiczne, ciekawe świata stworzenia, które lubią ruch na świeżym powietrzu, spacery (na własnych łapach!), bieganie i towarzystwo innych psów (szczególnie tych o zbliżonych rozmiarach).

Pies z słuchawkami
rys. Mariusz Olszewski

63%…

użytkowników portalu Psy.pl to właściciele psów miniaturowych.

Dzieci

Miniatury nie lubią dzieci i raczej nie powinny z nimi mieszkać pod jednym dachem. Nie tolerują niedelikatnego traktowania i potrzebują spokoju w otoczeniu.

Piesek zjada
rys. Mariusz Olszewski

Jedzenie

Małe psy mają małe żołądki. Powinny więc jeść częściej, ale mniejsze porcje. Minipieski łatwo przekarmić, bo dla kilkukilogramowego zwierzaka nawet niewiele to czasem góry jedzenia…

Plusy miniaturek

Główna zaleta minipsów jest oczywista – to ich niewielkie rozmiary. Z kilkoma kilogramami na spacerze poradzi sobie każdy, nawet 12-letnia dziewczynka lub starsza osoba. Dzięki małym gabarytom chihuahua lub york mogą żyć w naprawdę małym mieszkaniu.

Znika też problem transportu, bo mały piesek wejdzie do małej torby, którą każdy bez problemu weźmie z sobą do autobusu. Koszty utrzymania też są mniejsze niż w wypadku większego czworonoga.

Minusy miniaturek

„Te małe to takie szczekacze!” – często słyszymy od właścicieli większych psów. Jest w tym trochę prawdy, ale w dużej mierze bierze się to z… lęku – wielki świat tak je przeraża, że szczekaniem próbują odstraszyć zagrożenia.

Małe psy piją i jedzą często i mało, ale i często muszą wychodzić za potrzebą.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments