Pytania z forum


Co to znaczy sucha budowa? Jak określić wiek psa na podstawie wyglądu zębów?

Bez fałd

Co to znaczy sucha budowa?
Sucha budowa charakteryzuje się ściśle przylegającą skórą i małą ilością tkanki podskórnej. Określenie to stosowane jest we wzorcach ras zwykle w odniesieniu do głowy lub szyi, ale też do kończyn lub całej budowy psa. Wybitnie sucha budowa cechuje charty, lecz także wiele ras o sierści szorstkiej czy kudłatej (np. sznaucer, terier tybetański), które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać potężniejsze, niż są w rzeczywistości. Przekonamy się o tym, dotykając takiego psa lub oglądając go po zmoczeniu.

Dla psów o suchej budowie charakterystyczny jest stosunkowo mniej masywny kościec w porównaniu z czworonogami tej samej wielkości o budowie innego typu. Dążąc w toku hodowli do uzyskania coraz mocniejszych psów, traci się suchość budowy. Wzorzec golden retrievera mówi na przykład o suchej szyi, lecz przy wymaganej na wystawach mocnej głowie, prawdziwie sucha szyja zdarza się rzadko.

Przeciwieństwem suchej budowy jest limfatyczna – z dużą ilością tkanki podskórnej oraz obfitą i luźną skórą. Towarzyszą jej zwykle mocniejsze kości. Przykładem psów o budowie limfatycznej są basset hound, bloodhound i większość molosów, np. mastif angielski czy fila brasileiro.
Urszula Charytonik

Ząb czasu

Jak określić wiek psa na podstawie wyglądu zębów?
Szczenięta mają 28 zębów mlecznych, a psy dorosłe – 42 zęby stałe. Jako pierwsze z mleczaków wyrzynają się siekacze (cęgi, średniaki i okrajki) i kły. Już około trzeciego-czwartego miesiąca życia można zaobserwować pierwsze starte zęby mleczne. Ich wypadanie i wyrastanie stałych zaczyna się również od siekaczy – gdy pies ma mniej więcej cztery miesiące. Wymiana kłów z mlecznych na stałe następuje w wieku pół roku.

Później wiek można rozpoznać na podstawie ścierania się karbików („falbanek”) na siekaczach i rejestrów (powierzchni trących przedtrzonowców i trzonowców) na zębach stałych:

ok. 1,5 roku – pojawiają się starte karbiki na cęgach żuchwy
ok. 2,5 roku – ścierają się karbiki na średniakach żuchwy
ok. 3,5 roku – starciu ulegają karbiki na cęgach szczęki
ok. 4,5 roku – ścierają się karbiki na średniakach szczęki
ok. 5,5 roku – starte są już karbiki na okrajkach żuchwy
6 lat – starciu ulegają okrajki szczęki
7 lat – ściera się powierzchnia trąca siekaczy i przybiera kształt owalu
8 lat – widocznemu starciu ulegają kły
10 lat – siekacze wysuwają się do przodu
12 lat – wypadają siekacze (początkowo cęgi)
po 12. roku życia – pies traci kolejne siekacze (średniaki i okrajki)

Pora ząbkowania

Siekacze mleczne u psa powinny wyrosnąć do 4.-6. tygodnia życia, kły mleczne do 5.-6. tygodnia, przedtrzonowce do 6. tygodnia; natomiast zęby stałe: siekacze do 3.-5. miesiąca, kły do 4.-6., przedtrzonowce do 4.-6., a trzonowce do 5.-7.

lek. wet. Artur Dobrzyński

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments