17.10.2018
Jak określić wiek psa? Znamy sprawdzone metody!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Podobno nasze życie jest zaprogramowane na około 130 lat, choć zwykle skracają je choroby. A jak to jest z psami? Najstarszy żył 29 lat!
fot. Shutterstock
Przygarniasz czworonoga ze schroniska? Czy wiesz, jak określić wiek psa? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, by choć w przybliżeniu stwierdzić, ile lat ma zwierzę.
Miał na imię Bluey i mieszkał w Australii. Choć jego sędziwy wiek nigdy nie został udokumentowany, do dziś uważa się, że to najdłużej żyjący pies na świecie. Trafił nawet do Księgi rekordów Guinnessa. Właścicielem słynnego psa był Les Hall, Australijczyk, do którego Bluey, urodzony 7 czerwca 1910 roku, trafił jako szczeniak. Był to pies rasy australian cattle dog, który całe życie przepracował „w zawodzie” – pilnował owiec i bydła.
O tytuł najdłużej żyjącego psa świata z Blueyem walczy Chilla. Jej wiek szacuje się na jeszcze więcej, bo aż na 32 lata, ale doniesienia są niepewne, a niewielu wierzy, że pies mógłby dożyć takiego wieku. Chilla była mieszańcem labradora z australian cattle dogiem. Ponieważ obydwa te długowieczne psy mają przewagę genów cattle doga, naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej tej rasie i sprawdzić, czy wszyscy jej przedstawiciele żyją tak długo.
Jak się okazało, rzeczywiście australian cattle dogi żyją średnio o rok dłużej niż psy innych ras podobnej wielkości. Przeciętna długość ich życia to jednak około 13 lat. Bluey i Chilla były więc wyjątkowe!
Pierwszy siwy włos na twojej… brodzie
Podobnie jak ludzie psy siwieją. Białe włosy u czworonoga (jeśli nie miał ich od początku w swoim umaszczeniu) świadczą o tym, że ma on więcej niż pięć lat. Pierwsze siwe włosy można zauważyć przy wargach i w okolicach szczęki. Sierść na czole siwieje później, niekiedy już od szóstego, a najczęściej dopiero po ukończeniu przez zwierzaka dziewiątego roku życia.
Wiek psa a nasz
Ponieważ psy żyją krócej, w pewnym sensie nas przeganiają. Jeśli mamy psa od szczenięcia, najpierw jest młodszym od nas psim dzieciakiem, potem staje się naszym rówieśnikiem, a po paru latach – staruszkiem. Jak to możliwe, skoro pojawił się na świecie po nas?
Wynika to z przeliczenia wieku psa na ludzki. Uproszczony sposób zakłada, że pierwsze pół roku jego życia odpowiada 10 latom naszego, przy czym pierwszy rok to 14 lat, drugi to 7, a każdy kolejny to ludzkie 5 lat. Nie są to jednak obliczenia precyzyjne dla każdego psa, gdyż długość życia zależy u tego gatunku od wielkości zwierzaka.
Małe psy żyją dłużej
Podczas gdy siedmioletni dog niemiecki jest już staruszkiem, jego równolatka rasy chihuahua to pani w średnim wieku. Naukowcy obliczyli, że każde 2 kg masy ciała psa skracają jego życie o miesiąc. Duże rasy częściej chorują też na nowotwory, co oczywiście ma wpływ na trwanie ich życia. Większy pies szybko rośnie. Komórki jego ciała muszą się więc szybciej rozwijać, ale też potem szybciej się starzeją. Choć szybko rośnie, duży pies później osiąga dojrzałość – czasem w wieku ponad dwóch lat, podczas gdy mały – przed upływem roku.
Ile lat ma staruszek?
Jak określić wiek psa? Na podstawie jego wagi. Warto wiedzieć, kiedy naszego psa można uznać za seniora – choćby po to, by w odpowiednim czasie zacząć kupować karmę dla starszych psów.
Psy ważące powyżej 35 kg stają się seniorami około piątego roku życia, 25-35 kg – około siódmego, 7-25 kg – około ósmego, poniżej 7 kg – około dziesiątego. Najmniejsze psy, te ważące poniżej 7 kg, w wieku 10 lat dopiero wchodzą w wiek starczy i często dożywają 18, a nawet 20 lat!
Przedłuż życie swojemu psu!
Kochaj go!
Pies to istota społeczna. Skazany codziennie na wielogodzinną samotność stresuje się, a stres – wiadomo – prowadzi do wielu chorób skracających życie.
Nie szczędź mu spacerów
W podstawie nowej piramidy żywieniowej dla ludzi znalazł się… ruch. Dla psów jest on co najmniej równie ważny jak dla nas. Kiszenie się na posłaniu jest tak samo niezdrowe jak wylegiwanie się na kanapie. Niezależnie od pogody nie odpuszczajcie spacerów. Ubierzcie się ciepło, a w razie potrzeby ubierzcie też psa – i w drogę!
Baw się z nim
Zabawy – zwłaszcza inteligentne – ćwiczą głowę i chronią psa przed otępiającą nudą. Przykłady fajnych zabaw znajdziesz na s. 25.
Nie przekarmiaj
To bardzo ważne, ponieważ nadwaga – podobnie jak u ludzi – sprzyja rozwojowi groźnych chorób. Dlatego tak ważne jest dobranie karmy odpowiedniej do wieku, wagi, a nawet trybu życia. Pies często żebrze o jedzenie nie dlatego, że jest głodny, tylko z nudów lub poczucia osamotnienia – po to, by zwrócić na siebie uwagę. Pamiętajmy o tym!
Jak określić wiek psa, czyli wróżenie z kłów i siekaczy
Jak określić wiek psa? Sprawdź jego kły. Gdy nie znamy daty urodzenia zwierzęcia, możemy spróbować określić jego wiek, zaglądając mu w paszczę – jeśli nam na to pozwoli…
Najpierw trzeba się dokształcić z teorii – obejrzeć schemat psich zębów w internecie. Gdy już będziemy rozpoznawać, które zęby są które, skorzystajmy z poniższej ściągi. Bo różne zęby zużywają się w miarę upływu lat w różnym stopniu – i właśnie po tym można określić w przybliżeniu wiek psa. Pierwsze mleczaki wyrzynają się szczeniętom około dwóch tygodni po urodzeniu i rosną do drugiego miesiąca życia.
- Jeśli są ostre jak igiełki, to szczeniak ma najwyżej dwa miesiące.
- Są lekko starte? W takim razie psiak może mieć 3-4 miesiące.
- Jeśli niektórych brakuje, a inne są starte – to wiek ok. 4-5 miesięcy.
- Wszystkie zęby są już stałe – pies ma między 7 a 12 miesięcy.
- U psów rocznych i starszych rozpoznajemy wiek po stopniu starcia zębów stałych:
→ starte cęgi („jedynki”) dolne – 1,5 roku
→ średniaki („dwójki”) dolne – 2,5
→ cęgi górne – 3,5
→ średniaki górne – 4,5
→ okrajki („trójki”) dolne – 5,5
→ okrajki górne – 6 lat
→ siekacze – 7 lat
→ kły – 8 lat
→ wszystkie zęby mają owalny kształt – 10 lat
→ brakuje cęgów (zaczęły wypadać ze starości) – 11-12 lat.
Jak określić wiek psa? Możemy to zrobić m.in. na podstawie jego uzębienia, sierści i oczu. Pamiętaj, by obdarowywać swojego pupila miłością i na co dzień zapewniać mu dużo spacerów i zabaw.
Autor: Dorota Jastrzębowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined