AUSTRALIAN CATTLE DOG

fot. Shutterstock

Australian cattle dog to pies do pasienia bydła. Niewysoki, ale krępy, o mocnej szerokiej głowie, pokryty gęstym, krótkim, twardym włosem. Bystry, ruchliwy, pełen temperamentu, potrzebuje dużo zajęcia i ruchu. Powinien trafiać w ręce doświadczonych właścicieli.

 

Charakter rasy australian cattle dog

Australian cattle dog (ACD) to pies twardy, odporny fizycznie i psychicznie. Jego celem i największą przyjemnością jest praca. Nie znaczy to, że ACD musi koniecznie mieszkać na wsi i zaganiać bydło. Ważne jest, aby miał do wykonania jakieś zadanie. Doskonale sprawdza się we wszystkich psich sportach, takich jak posłuszeństwo, agility, flyball, tropienie, czy IPO.

Bardzo ważny jest dla niego kontakt z właścicielem, wobec którego jest niezwykle lojalny. Innych członków rodziny toleruje. Największą karą dla australian cattle doga jest izolacja od ludzi.

Portret cattle doga o maści niebieskiej dereszowatej
fot. Shutterstock

Umiejętności

Rasa ta została wyhodowana do zaganiania półdzikiego australijskiego bydła i do dziś doskonale sprawdza się w tej roli. W stosunku do obcych jest nieufny, co w połączeniu z silnym instynktem terytorialnym i obronnym, czyni z niego doskonałego stróża i obrońcę.

Młody cattle dog stojący nad wodą
fot. Shutterstock

Szkolenie i wychowanie

Australian cattle dog jest bardzo chętny do współpracy z człowiekiem, równocześnie jednak jest to pies dosyć uparty i niezależny. Wymaga starannej socjalizacji i konsekwencji w prowadzeniu. Koniecznie musi mieć regularny ruch i jakieś zajęcie.

Młody cattle dog skaczący z murku
fot. Shutterstock

Dla kogo ta rasa

Nie jest to pies dla każdego. W nieodpowiednich rękach może stać się co najmniej nieznośny, lub, co gorsza, agresywny i niebezpieczny. Jednak człowiek, który zrozumie jego potrzeby i zapewni mu zajęcie, zyska wiernego i oddanego przyjaciela.Wady i zalety rasy australian cattle dog

Wady

 • bywa uparty i niezależny
 • wymaga doświadczonego przewodnika
 • może być agresywny wobec ludzi i psów
 • potrzebuje dużo ruchu i zajęcia

Zalety

 • podatny na szkolenie
 • można z nim uprawiać niemal każdy psi sport
 • zdrowy i odporny
 • łatwy w pielęgnacji


Zdrowie rasy australian cattle dog

Australian cattle dog to pies o ciekawym umaszczeniu. Występuje w dwóch barwach: błękitno- lub rudo-dereszowatym. Ten ciekawy kolor bierze się stąd, że czarna-podpalana lub ruda szata przesiana jest białymi włosami. Wyjątek stanowią występujące u niektórych osobników czysto czarne lub rude łatki. Co więcej, australiany rodzą się czysto białe. Cechę tę otrzymały po dalmatyńczyku. Dopiero z upływem czasu wśród białej sierści szczeniąt zaczynają pojawiać się kolorowe włosy.

Suka cattle doga ze szczeniętami
fot. Shutterstock

Niestety, z białym umaszczeniem łączy się występowanie głuchoty. To schorzenie o podłożu genetycznym dotyka również dalmatyńczyki i bulteriery. Psy przeznaczone do hodowli oraz szczenięta powinny mieć przebadany słuch metodą BAER, gdyż głuchota może obejmować tylko jedno ucho, a wtedy nie można jej stwierdzić bez specjalistycznego sprzętu. Poza tym schorzeniem, australijski pies pasterski jest rasą zdrową i odporną.

Cattle dog łapiący toczące się frisbee
fot. Shutterstock

Żywienie

Australian cattle dog nie ma szczególnych wymagań żywieniowych, można karmić go zarówno pokarmem przygotowywanym w domu, jak i gotowymi karmami.

Pielęgnacja

Nie jest skomplikowana – wystarczy psa wyczesać raz na 2 tygodnie, częściej w okresie linienia.Historia rasy australian cattle dog

Australijscy farmerzy potrzebowali silnego psa, który radziłby sobie z dzikim bydłem wypasanym na ogromnych przestrzeniach. Dlatego w połowie XIX w. powstał australian cattle dog, dla którego sensem życia jest praca.

Skoncentrowany cattle dog stojący na łące
fot. Shutterstock

Co więcej, pies ten musiał znosić suchy, gorący klimat. Rasy przywiezione z Europy nie sprawdzały się w tak ciężkich warunkach. Skrzyżowano je więc z przystosowanym do klimatu australijskim dingo. Obok dingo, wśród przodków australian cattle doga znajdują się: smithfield (rasa już nieistniejąca), collie krótkowłosy, dalmatyńczyk, bulterier i australijski kelpie.

Trzy leżące obok siebie cattle dogi
fot. Shutterstock

W Polsce działa kilka hodowli, ale rasa nie należy do popularnych – i słusznie, zważywszy na to, w jak doświadczone ręce powinna trafiać.Wzorzec rasy australian cattle dog

Australian cattle dog – grupa I FCI, sekcja 2, nr wzorca 287

 • Kraj pochodzenia: Australia
 • Wrażenie ogólne: Mocno zbudowany, zwarty, proporcjonalny. Wytrzymały i odporny.
 • Temperament: Odważny, inteligentny, czujny, o silnym instynkcie stróżowania i obrony.
 • Głowa: Czaszka szeroka, stop łagodny, choć wyraźnie widoczny. Szczęki mocne, o przylegających wargach. Oczy średniej wielkości, owalne, ciemnobrązowe, dość szeroko osadzone, o nieufnym spojrzeniu. Nos czarny. Uszy stojące, średniej wielkości.
 • Tułów: Dobrze umięśniony. Stosunek długości do wysokości 10:9.
 • Ogon: Dość nisko osadzony, stanowi przedłużenie linii grzbietu.
 • Szata: Krótka, dwuwarstowa: twardy i przylegający włos okrywowy; gęsty podszerstek.
 • Umaszczenie: Błękitno-dereszowate lub rudo-dereszowate. Psy błękitne zwykle mają podpalane znaczenia. Mogą występować łaty na głowie – odpowiednio: czarne u psów błękitnych i rude u rudo-dereszowatych, preferowane symetryczne rozłożenie łat. Łaty na ciele są dopuszczalne, ale niepożądane.
 • Długość życia: 18-20 lat
 • Koszty utrzymania: 200-250 zł
 • Rozmiary: psy: 46-51 cm, suki: 43-48 cm.
 • Cena psa z rodowodem: 4000-5000 zł


Ciekawostki o rasie australian cattle dog

Australijczycy bardzo cenią swoje rodzime rasy. Australian cattle dogi nierzadko pojawiają się w filmach produkcji australijskiej. Jednym z najlepiej znanych przykładów jest film Mad Max 2 – wojownik szos z 1981 roku – druga część znanej serii, w której głównemu bohaterowi towarzyszy właśnie australian cattle dog.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Max
Max
4 miesięcy temu

Pies pojawia się w drugiej części Mad Maxa, nie pierwszej.

Magdalena Olesińska
Admin
4 miesięcy temu
Reply to  Max

Dziękujemy za czujność 🙂