KARELSKI PIES NA NIEDŹWIEDZIE


Karelski pies na niedźwiedzie to znakomity pomocnik myśliwego, którego zadaniem było wywęszyć zwierzynę (głównie niedźwiedzia, łosia lub wilka), dogonić ją, osaczyć i donośnym ujadaniem zawiadomić ludzkiego partnera w łowach, że oto przytrzymuje w miejscu obiekt polowania. Karelczyk jest psem pięknym, efektownym, o niezależnym, lecz interesującym charakterze, który zdecydowanie nie nadaje się na domową maskotkę.

 

Charakter rasy karelski pies na niedźwiedzie

Jeśli ktoś szuka ślepo wpatrzonego w siebie psa, który nie przejawia własnej inicjatywy, a stale oczekuje wskazówek ze strony człowieka, to karelski pies na niedźwiedzie nie powinien być jego wyborem. Zwierzak, który miał samodzielnie osaczyć niedźwiedzia albo łosia, zatrzymać go w miejscu i wezwać myśliwego donośnym szczekaniem, musiał rozwinąć w sobie odwagę, ciętość i niezależność.

Karelczyk jest psem zrównoważonym i raczej powściągliwym. Więź, która łączy go z człowiekiem, jest bardzo mocna, lecz pies ten nie czuje potrzeby ciągłego i nachalnego wyrażania swoich uczuć. Potrafi być bardzo serdeczny, ale bez emocjonalnego ekshibicjonizmu. Karelczyk ma dużą potrzebę zachowania własnej przestrzeni, w której nikt nie będzie go niepokoił.

Umiejętności

Doskonały węch i wytrwałość – te cechy czynią z kareliana dobrego psa tropiącego. Niektórzy właściciele bawią się ze swoimi psami w agility – i nic dziwnego. Wszak słyną one z siły skoku, co jednak poza agility może być już kłopotem – przesadzić dwumetrowe ogrodzenie to dla nich łatwizna…

Karelczyki potrafią być mistrzami ucieczek. Przy swojej ogromnej sile są bardzo zwinnymi psami, stosunkowo lekkiej budowy. To ułatwia im pracę na polowaniu, ale też przydaje się przy pokonywaniu różnego rodzaju przeszkód.

karelski pies na niedźwiedzie
fot. hodowla „ Thorvalta”

Szkolenie i wychowanie

Karelski pies na niedźwiedzie nie jest szkoleniowym samograjem. Przy swojej inteligencji oraz niezależności jest w stanie często testować przewodnika. Może postawione mu granice uległy poszerzeniu? A może akurat dzisiaj człowieka da się trochę zmanipulować? Dlatego żelazna konsekwencja i zachowywanie zimnej krwi przyda się nam bardzo w pracy z psem tej rasy. Twardość wychowawcy nie oznacza jednak stosowania przemocy fizycznej. Po zetknięciu z nią karelczyk albo zamknie się w sobie, albo czynnie odpowie na zagrożenie. Wychowywanie kareliana na agresora nie jest dobrym pomysłem, bo pies ten potrafi być naprawdę niebezpieczny – może ruszyć do ataku wtedy, gdy sam uzna to za stosowne. Dlatego też należy w zarodku tłumić przejawy agresji wobec innych psów, co się czasem w rasie zdarza.

Najważniejsze, to dbać o staranną socjalizację i absolutnie nie odmawiać psu ludzkiego towarzystwa. Stałe zamknięcie psa w kojcu na pewno spowoduje kłopoty nie do rozwiązania.

Dla kogo ta rasa?

Idealny właściciel karelskiego psa na niedźwiedzie jest albo myśliwym, albo osobą, która planuje wykorzystać znakomite zdolności swojego psa w praktyce. Co to znaczy? Dobrze, jeśli przyszły właściciel karelczyka chce zająć się jakimś rodzajem pracy węchowej ze swoim pupilem, uprawiać długie wędrówki lub biegać. Karelian nie jest psem dla domatora, marzącego o odpoczynku na ciepłej kanapie po długiej pracy w biurze. W takich warunkach pies się zanudzi i sfrustrowany, może wyrządzać szkody. Karelski pies na niedźwiedzie kocha ruch na łonie natury, dlatego zamknięcie go w eleganckim apartamencie, w centrum dużego miasta oznacza wyrządzenie mu krzywdy.

Rasa wymaga cierpliwego, najlepiej doświadczonego przewodnika, który nie da sobie wejść na głowę i potrafi przewidzieć różne niestandardowe pomysły swojego psa. Karelczyk nie jest typowym psem do towarzystwa i należy to uszanować. Nawet jeśli jego niezaprzeczalna uroda przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych nim ludzi.

Nie jest to też pies nadający się na niańkę dla dzieci. Choć zazwyczaj dogaduje się z naszymi milusińskimi dość dobrze, to w pewnym momencie postawi im granicę i nie będzie się zgadzał na wszystko. Dlatego jego kontakty z dziećmi powinny się odbywać wyłącznie pod nadzorem dorosłych – również po to, by reagowali oni, gdy dzieci zbytnio narzucają się psu.

Miłośnicy wypielęgnowanych ogródków powinni rozstać się z marzeniem o posiadaniu karelskiego psa na niedźwiedzie, bo jedną z jego ulubionych rozrywek jest kopanie całkiem głębokich dołów. Rzecz nie do pogodzenia z wizją soczystozielonego, wypielęgnowanego trawniczka…Wady i zalety rasy karelski pies na niedźwiedzie

Karelski pies na niedźwiedzie – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!

Wady

 • niezależny
 • uparty
 • bywa nieprzyjemny wobec innych, obcych psów
 • w naukę jego przywołania trzeba włożyć sporo wysiłku

Zalety

 • inteligentny
 • ma znakomitą orientację w terenie
 • ma doskonały węch
 • jest znany z dużej siły i wytrzymałości
 • odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne


Zdrowie rasy karelski pies na niedźwiedzie

Rasa na ogół jest zdrowa. Naukowcy zwracają uwagę na dotykające ją niekiedy tzw. choroby endokrynne, głównie karłowatość przysadkową.

psy rasy karelski pies na niedźwiedzie
fot. hodowla „Thorvalta”

Żywienie

Karelskie psy na niedźwiedzie nie mają skłonności do grymaszenia przy jedzeniu i nie wymagają przesadnych zabiegów związanych z żywieniem. Dobrze egzystują na solidnej karmie ze środkowej półki cenowej. Nie ma też przeciwwskazań do karmienia ich BARF-em czy jedzeniem gotowanym.

Jeśli jednak nasz pies pracuje, zwłaszcza zimą powinien dostawać wysokoenergetyczną karmę dla psów użytkowych.

Pielęgnacja

Sierść karelczyka nie jest skomplikowana w pielęgnacji. Wymaga on jedynie okazjonalnego rozczesania. Natomiast w okresie linienia dobrze jest regularnie wyczesywać psa metalowym grzebieniem.

psy rasy karelski pies na niedźwiedzie bawią się na śniegu
fot. hodowla „Thorvalta”

Akcesoria

Karelczyk znakomicie sprawdzi się we wszystkich dyscyplinach związanych z węszeniem. Dlatego warto od młodego wieku przyzwyczajać go do noszenia szelek, wkładanych przed sesjami tropienia.Historia rasy karelski pies na niedźwiedzie

Choć rasa ta jest stara, to jej pierwszy oficjalny wzorzec powstał dopiero w 1945 roku. Z karelczykami polowali myśliwi z krainy zwanej Karelią, leżącą na północy kontynentu europejskiego, między Morzem Białym a Finlandią.

Jednak dla oficjalnej kynologii rasę odkryli Finowie. Zetknęli się oni z większą populacją tych psów podczas migracji Rosjan uciekających przed bolszewikami do Finlandii. Uciekinierzy zabierali ze sobą swoje użytkowe psy, a walory myśliwskie tych zwierząt potrafili docenić ich – udzielający im azylu – sąsiedzi, którzy zainteresowali się hodowlą, rejestrując karelczyki jako osobną rasę w swoim Kennel Klubie już w 1935 roku.

karelski pies na niedźwiedzie
fot. hodowla „Thorvalta”

To właśnie tym sąsiadom rasa zawdzięcza ocalenie w czasie wojny radziecko-fińskiej z lat 40. ubiegłego wieku (tzw. wojny zimowej). W wyniku działań na froncie II wojny światowej karelczyki właściwie wyginęły. Szacuje się, że na ruinach i zgliszczach krainy, przez którą przetaczały się działania wojenne, pozostało raptem około pięćdziesięciu osobników. Praktyczni Finowie rozpoczęli intensywną odbudowę rasy oraz zajęli się działaniami formalnymi, w wyniku których pierwsze karelskie psy na niedźwiedzie zarejestrowano oficjalnie w FCI w 1946 roku. I tak świat uznał istnienie rasy.

Karelski pies na niedźwiedzie w Polsce

W Polsce rasa pojawiła się w latach sześćdziesiątych XX wieku i zyskała oddane grono fanów wśród myśliwych, polujących z nimi głównie na dziki i jelenie. Choć zdarzają się też oczywiście psy trzymane w rękach świadomych wyzwania „cywili”. Mamy także w Polsce znakomite hodowle, z których wychodzą psy doskonałe eksterierowo i z bardzo dobrym charakterem, typowym dla rasy.Wzorzec rasy karelski pies na niedźwiedzie

Karelski pies na niedźwiedzie – grupa V FCI, sekcja 2, nr wzorca 48

 • Kraj pochodzenia: Finlandia
 • Wielkość: psy – 57 cm, suki – 52 cm
 • Waga: psy – 25-28 kg, suki – 17-20 kg
 • Szata: twarda, prosta, na grzbiecie, karku i udach nieco dłuższa; bardzo gęsty i miękki podszerstek
 • Maść: czarna (niekiedy z lekko brązowym odcieniem); na szyi i głowie wyraźne białe znaczenia
 • Długość życia: 10-12 lat
 • Odporność na warunki atmosferyczne: wysoka
 • Koszty utrzymania: 200-250 zł miesięcznie
 • Cena psa z rodowodem: 1200-2000 zł


Ciekawostki o rasie karelski pies na niedźwiedzie

Karelski pies na niedźwiedzie jest używany w amerykańskich parkach narodowych Yosemite i Glacier (Montana) przez Departament Łowiectwa i Rybołówstwa do utrzymywania w bezpiecznych granicach populacji niedźwiedzi.

Szczątki karelczyków znajdywano w grobach Wikingów na terenach dzisiejszej Danii i na wyspie Man.

Za zdjęcia dziękujemy hodowli Thorvalta (http://www.thorvalta.pl/).