CZUWACZ SŁOWACKI
Czuwacz słowacki to duży pies o białej sierści, podobny do polskiego owczarka podhalańskiego. Rasa ta została wyhodowana w Tatrach do pomocy przy wypasie owiec.
Charakter rasy słowacki czuwacz
Czuwacz słowacki to typowy pies pasterski - jest oddany rodzinie, ma silny instynkt stróżowania i jest dość nieufny wobec obcych. Ma zrównoważony charakter, jednak bywa uparty i samodzielny, niełatwo więc poddaje się szkoleniu.
Psy tej rasy silnie przywiązują się do opiekunów, choć są dość samodzielne i dobrze znoszą samotność. Słowackie czuwacze są cierpliwe w stosunku do dzieci, jednak za młodu bywają dość niedelikatne podczas zabawy, dlatego nie powinny być pozostawiane z maluchami bez nadzoru.
Obdarzony silnym instynktem stróżowania czuwacz słowacki sprawdzi się w roli domowego stróża. Czujny i nieufny wobec obcych osób pies tej rasy zaalarmuje opiekuna o obecności intruza, jednak nie zaatakuje go bez potrzeby.
Słowackie czuwacze z reguły nie przepadają za innymi czworonogami i nie tolerują ich obecności na własnym terenie, choć mogą zamieszkać z innym psem lub kotem, jeśli od małego były przyzwyczajane do życia w większej grupie.
Czuwacz słowacki to zrównoważony pies, który od szaleńczych zabaw preferuje niespieszne przechadzanie się po ogrodzie i spokojne spacery. Nie ma skłonności do niszczenia, a przy zapewnieniu ciekawych spacerów nie będzie chętny do ucieczek.
Umiejętności
Czuwacz słowacki to rasa wyhodowana do ciężkiej pracy w trudnym, górzystym terenie. Zadaniem tych psów było strzeżenie stad owiec przed drapieżnikami i złodziejami.
Dzisiejsze czuwacze zachowały swój pierwotny charakter i cechy niezbędne do pracy - to psy dość niezależne, odważne, obdarzone silnym charakterem i nieufne w stosunku do obcych. Doskonale sprawdzają się w roli stróża i dobrze tolerują złe warunki pogodowe. Nie nadają się natomiast do uprawiania psich sportów, szczególnie tych, które wymagają posłuszeństwa, szybkości i precyzji.
Szkolenie i wychowanie
Czuwacz słowacki jest inteligentny i szybko się uczy, jednak nie przepada za monotonnym wykonywaniem komend czy bezsensownych sztuczek i bywa dość ociężały na treningach. Od psa tej rasy nie należy więc oczekiwać ślepego posłuszeństwa ani precyzji. Słowackie czuwacze wymagają konsekwentnego opiekuna, nie powinny być jednak źle traktowane. Stosowanie w szkoleniu metod polegających na krzyku czy przemocy może skutkować agresją.
Szczeniaki czuwcza słowackiego potrzebują starannej socjalizacji. Powinny już we wczesnym wieku nauczyć się poprawnej komunikacji z innymi psami i poznać wiele przyjaznych osób. Zmniejszy to ryzyko zachowań agresywnych w stosunku do gości odwiedzających dom. Czuwacz słowacki potrzebuje także regularnego kontaktu z otoczeniem, czyli codziennych spacerów. Odizolowany od świata i zamknięty w ogrodzie może po prostu zdziczeć.
Dla kogo ta rasa
Czuwacz słowacki nie sprawdzi się w roli pierwszego psa. Silny charakter i instynkt obronny w połączeniu z brakiem doświadczenia opiekuna mogą sprawić, że pies ten zacznie być agresywny wobec obcych osób i bardzo niebezpieczny. Słowacki czuwacz nie nadaje się do bloku - najlepiej będzie się czuł w domu z dużym ogrodem.
Wady i zalety rasy słowacki czuwacz
Słowacki czuwacz - jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- źle znosi upały
- wymaga starannej socjalizacji
- bywa uparty i niezależny
- nie powinien mieszkać w mieście
Zalety
- oddany opiekunom
- delikatny wobec dzieci
- dobry stróż
Zdrowie rasy słowacki czuwacz
Czuwacz słowacki to dość wytrzymała i zdrowa rasa przystosowana do pracy w trudnych warunkach pogodowych. Psy te dobrze znoszą zimno, jednak źle tolerują wysokie temperatury i mogą łatwo ulegać niebezpiecznemu przegrzaniu.
Podobnie jak inne duże rasy, czuwacz słowacki narażony jest na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych oraz na skręt żołądka. Psy te często także cierpią na nadwagę, szczególnie jeśli są trzymane w mieszkaniu i nie mają zapewnionej wystarczającej dawki ruchu.
Żywienie
Czuwacz słowacki to duży pies, który wymagać będzie sporych dawek jedzenia. W żywieniu tych psów sprawdzą się zarówno gotowe karmy przeznaczone dla dużych ras, jak i posiłki przygotowywane przez opiekuna. Decydując się na samodzielne układanie jadłospisu należy pamiętać o uważnym bilansowaniu diety i uzupełnianiu jej preparatami mineralno-witaminowymi.
Dzienna dawka jedzenia dla słowackiego czuwacza powinna być podzielona przynajmniej na 3 porcje podawane o stałych porach dnia. Po każdym posiłku należy zapewnić psu minimum 30 minut odpoczynku. Zmniejszy to ryzyko skrętu żołądka.
Pielęgnacja
Psy rasy czuwacz słowacki nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Dwuwarstwową sierść należy regularnie czesać, by zmniejszyć ilość gubionych przez psa włosów i umożliwić lepszy dostęp powietrza do skóry. Szczególną uwagę podczas szczotkowania należy zwrócić na okolice ogona i uszu, gdyż w tych miejscach sierść ma największe skłonności do filcowania się,
Czuwacze słowackie nie wymagają częstych kąpieli. Mycie niewskazane jest szczególnie w okresie zimowym u psów przebywających głównie na dworze. Opiekun psa tej rasy powinien także regularnie kontrolować stan uszu, oczu i pazurów psa.
Akcesoria
Czuwacz słowacki to duży i silny pies, dlatego akcesoria spacerowe powinny być wytrzymałe. Psa tej rasy można wyprowadzać na szerokiej obroży lub w dobrze dopasowanych szelkach typu guard. Tradycyjna smycz powinna mieć minimum 3 metry długości i musi być zakończona solidnym karabińczykiem.
Legowisko dla czuwacza słowackiego musi być na tyle duże, by pies mógł wygodnie ułożyć się na nim na boku. Do czesania przyda się metalowy grzebień i szczotka pudlówka.
Historia rasy słowacki czuwacz
Słowacki czuwacz to rasa pochodząca z gór na Słowacji. Jest blisko spokrewniona z owczarkiem podhalańskim i węgierskim kuvaszem.
Duże, białe psy o gęstej sierści i silnym instynkcie stadnym hodowane były w słowackich górach od stuleci. Zadaniem tych psów było strzeżenie pasących się owiec przed drapieżnikami - w szczególności wilkami.
Gdy liczebność wilków w Tatrach znacząco spadła, rasie zaczęło grozić wyginięcie. Uniknięto tego dzięki staraniom Antonina Hruza - doktora medycyny weterynaryjnej ze szkoły w Brnie, który po drugiej wojnie światowej zapoczątkował program hodowlany słowackiego czuwacza. Od 1929 roku pochodzenie wszystkich czuwaczy zaczęło być rejestrowane w księgach hodowlanych, a w 1933 roku założono pierwszy klub zrzeszający hodowców tej rasy.
Pierwszy wzorzec czuwacza słowackiego opracowano w 1964 roku. Rasa została oficjalnie uznana w 1969 roku.
Słowacki czuwacz w Polsce
W Polsce rasa czuwacz słowacki nie jest zbyt rozpowszechniona. Większą popularnością cieszy się podobny do czuwacza owczarek podhalański. Chcąc kupić szczenię czuwacza słowackiego warto poszukać czeskiej lub słowackiej hodowli.
Wzorzec rasy słowacki czuwacz
Słowacki czuwacz - grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 142
- Kraj pochodzenia: Słowacja
- Charakter: bezgranicznie oddany właścicielowi i odważny, zawsze gotów do podjęcia walki z intruzem, choćby był to niedźwiedź czy wilk
- Wielkość: psy 62-70 cm suki 59-65 cm
- Waga: psy 36-44 kg, suki 31-37 kg
- Szata: gęsta, bez przedziałka na grzbiecie ani pióra na ogonie. U samców wyraźna grzywa. Na głowie i kończynach sierść krótka, nieco dłuższa na tylnej stronie kończyn. U nasady uszu długi włos łączy się z grzywą. Włos okrywowy jest wszędzie pofalowany; na grzbiecie liczne fale przechodzą jedna w drugą, najbardziej pofalowana jest grzywa. Sierść powinna być gęsta, ale nie zbita i nadmiernie obfita. Podszerstek gęsty i miękki, na lato pies traci podszerstek, więc sierść letnia nie jest gęsta, ale przez cały rok powinna pozostawać nastroszona i falista.
- Maść: biała
- Długość życia: 10-12 lat
- Odporność na warunki atmosferyczne: źle znosi upały
- Koszty utrzymania: od 300 zł miesięcznie
- Cena psa z rodowodem: 2500-4000 zł