OWCZAREK KRASKI
Owczarek kraski to molos w typie górskim o ciekawej historii rasy. Dowiedz się jak wygląda i jaki ma charakter!
- Wygląd
- Charakter i usposobienie
- Wady i zalety
- Zdrowie
- Żywienie
- Pielęgnacja
- Historia
- Wzorzec
- Najczęściej zadawane pytania
Wygląd rasy owczarek kraski
Owczarek kraski to czworonóg średniej wielkości. Dorosłe samce ważą od 30 do 42 kg. Suki nie przekraczają 37 kg. Budowę ma harmonijną. Jest dobrze umięśniony i krzepki.Owczarek z krasu ma dużą głowę, która nie może być ani zbyt lekka, ani za ciężka. Uszy są wiszące i mają kształt litery v. Nos jest zawsze czarny, duży i szeroki. We wzorcu FCI wpisane są oczy kasztanowe lub ciemnobrązowe o spokojnym, stanowczym i trochę melancholijnym wyrazie, w kształcie migdała.
Owczarek kraski ma długą, gęstą sierść. Na głowie, małżowinach uszu i przedniej stronie kończyn sierść jest krótka. Z tyłu przednich łap tworzy długie pióra, na tylnych portki. Włos okrywowy ma minimum 10 cm. Gęsta i gruba sierść tworzy nastroszoną grzywę i kryzę. Ogon jest szeroki u nasady i ma kształt kity. Jest bardzo obficie owłosiony, ale nie ma pióropusza. Sięga stawu skokowego. Umaszczenie powinno być żelazisto-szare z ciemną maską.
Charakter i usposobienie rasy owczarek kraski
Owczarek kraski to pies odważny i czujny. Ma wyrównany, ale mocny temperament. Jest bardzo oddany swojemu panu. Ma wyraźny instynkt obronny. Wobec obcych jest nieufny, ale nadmierna agresja jest cechą dyskwalifikującą psy tej rasy. Dobrze wychowany owczarek kraski to świetny pies rodzinny.
Umiejętności
Pochodzący z Bałkanów owczarek jest nieprzekupny i posłuszny. Te cechy czynią z niego bardzo dobrego psa pracującego. Pierwotne przeznaczenie psa pasterskiego chroniącego stada zwierząt gospodarskich zamienia się więc z powodzeniem na pracę w służbach. Owczarek kraski doskonale sprawdza się też w roli stróża. Poza cechami charakteru ma wygląd, który budzi respekt.
Szkolenie i wychowanie
Owczarek kraski potrzebuje opiekuna, który zadba o zaspokojenie jego potrzeb i właściwe wychowanie od pierwszych dni. Jest wszechstronny i inteligentny. Bardzo szybko się uczy. Jest karny, ale nie uległy. Ten pies pasterski to silna indywidualność.
Owczarek kraski jest psem wyhodowanym do pracy. Broniąc zwierząt hodowlanych przed drapieżnikami, musiał być silny nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Warto o tym pamiętać i przyłożyć się do odpowiedniej socjalizacji i nauki posłuszeństwa.
Dla kogo ta rasa?
Owczarek kraski raczej nie nadaje się na pierwszego psa. W wychowaniu tego mocnego psa przyda się doświadczenie i konsekwencja. Z uwagi na przeznaczenie rasy zdecydowanie lepiej, by żył w domu z ogrodem na wsi niż w mieszkaniu w mieście. Owczarek z krasu potrzebuje przestrzeni i zajęcia. To nie jest pies dla zapracowanych ludzi, którzy niewiele wiedzą o czworonogach.
Wady i zalety owczarka kraskiego
Jaki jest owczarek kraski? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- nie nadaje się dla początkujących opiekunów psów
- wymaga regularnej pielęgnacji
- mało hodowli
Zalety
- doskonały stróż
- przywiązany do opiekuna
- zrównoważony temperament
- szybko się uczy
- zdrowa rasa
Zdrowie rasy owczarek kraski
Owczarek z krasu to zdrowa rasa. Nie przejawia predyspozycji do żadnych chorób. Z uwagi na wielkość warto uważać na dysplazje stawów i skręt żołądka. Owczarki kraskie jak na molosy żyją dość długo. Często osiągają wiek nawet 12-13 lat.
Owczarek kraski – żywienie
Karma dla owczarka kraskiego musi być dobrej jakości. Jest to szczególnie ważne w okresie intensywnego wzrostu. Niedobory w tym czasie mogą dać olbrzymie problemy zdrowotne w przyszłości. Pożywienie może być zarówno w postaci BARFa, jak i gotowych komercyjnych karm.
Jako profilaktyka przed skrętem żołądka należy ograniczać ruch po posiłkach. Lepiej też nie karmić czworonoga raz dziennie dużą dawką, lecz rozbić ją na mniejsze posiłki.
Pielęgnacja owczarka kraskiego
Owczarki kraskie wymagają systematycznej pielęgnacji. Sierść jest długa. Ma bardzo gęsty podszerstek, który obficie wypada. Bez regularnego czesania łatwo powstają kołtuny, które nie tylko źle wyglądają, ale są też dla psa niewygodne. Mogą powodować również odparzenia skóry. W czasie linienia szczotkowanie będzie niezbędne każdego dnia. W pozostałych okresach wystarczy dokładne wyczesywanie martwej sierści raz w tygodniu.
Historia psów rasy owczarek kraski
W książce barona Janeza Vajkarta Valvasor pojawiła się pierwsza pisemna wzmianka o owczarku kraskim. Było to w roku 1689.
Owczarek kraski ma wspólną historię z owczarkiem z Szar Płaniny. Przodkiem obu jest dawny typ psa pastersko-owczarskiego hodowanego na Bałkanach. Towarzyszył on plemionom Ilirów podczas przemieszczania się po Istrii i Dalmacji. Początkowo oba owczarki hodowano więc zgodnie ze wspólnym wzorcem – dla owczarka iliryjskiego.
W 1968 r. Związek Kynologiczny Jugosławii oficjalnie rozdzielił te psy na dwie odrębne rasy. Krajem pochodzenia owczarka kraskiego jest oficjalnie Słowenia.
Owczarek kraski w Polsce
Owczarki kraskie nie są w Polsce spotykane.
Wzorzec rasy owczarek kraski
Owczarek z krasu (Kraski Ovcar) – grupa II FCI, sekcja 2, nr wzorca 278
- Kraj pochodzenia: Słowenia
- Charakter: średnio ostry, odważny i czujny, ale nie napastliwy, nadzwyczajnie oddany swemu panu
- Wielkość: psy 57-63 cm, suki 54-60 cm
- Waga: psy 30-42 kg, suki 25-37 kg
- Szata: obfita, długa, przylegająca, z gęstym podszerstkiem
- Maść: żelazisto szara, zwłaszcza na tułowiu, pożądana w ciemnym odcieniu, na brzuchu i kończynach przechodzi bez wyraźnej granicy w jasno szarą lub piaskową. Ciemna maska obejmuje kufę i zachodzi na czaszkę, w dalszej partii głowy sierść szara, piaskowa lub jasno płowa z czarnym nalotem
- Długość życia: 12-13 lat
- Odporność na warunki atmosferyczne: duża
- Koszty utrzymania: od 250 zł miesięcznie
- Cena psa z rodowodem: brak możliwości zakupu w Polsce
Ile kosztuje owczarek ze Słowenii?
Owczarek kraski to rasa bardzo rzadka. Znalezienie szczeniaka w Polsce jest mało prawdopodobne. Występują one niemal tylko w swoim rodzimym kraju. Sprowadzenie psiaka z hodowli zagranicznej wiąże się z kosztem kilku tysięcy złotych.