To był jej pierwszy poród. Romy urodziła 15 seterów naraz!


Romy, trzyletnia seterka irlandzka z Coventry w Wielkiej Brytanii, urodziła 15 szczeniąt. Brytyjski rekord to 24 szczenięta w miocie (2004), ale wcześniejszy wynosił 13.

Właścicielki suczki Alicia Copping i Natasha White (lekarz weterynarii), które były przy porodzie, nie mogły uwierzyć własnym oczom. Zdjęcie USG wykonane w czwartym tygodniu ciąży wskazywało bowiem, że na świat przyjdzie około ośmiu szczeniąt. Tymczasem Romy, dla której był to pierwszy poród w życiu, powiła 10 suczek i pięć piesków.

Liczny miot

Przez pierwsze 10 godzin pojawiło się 10 młodych. Kilkadziesiąt minut później Romy wyszła na kilka minut do ogrodu, a gdy wróciła, znowu zaczęła rodzić. Najtrudniej było z ostatnim, największym szczeniakiem. Pieski ważą od 275 do 339 gramów.

Byłyśmy bardzo podekscytowane spotkaniem ze szczeniętami. Możecie jednak wyobrazić sobie nasz szok, gdy Romy rodziła ich coraz więcej. Kiedy na świat przyszedł 10-ty szczeniak, spacerowałyśmy z nią po ogrodzie – była wyczerpana i myślałyśmy, że to koniec. Ale dwie godziny później zaczęła rodzić od nowa i wyszło pięć kolejnych szczeniąt. Wciąż się zastanawiałyśmy, kiedy ona przestanie – powiedziała Natasha White.

Charakterne szczeniaki

Romy nie jest w stanie sama wykarmić swego potomstwa, pomagają jej więc Natasha i Alicia, które co dwie godziny podają szczeniętom pokarm z butelek. Pieski nie mają jeszcze imion, ale niektóre demonstrują już swój charakter.

Szczenięta mają dopiero 11 dni, więc nie mogą jeszcze nawet otworzyć oczu, ale mają już własną osobowość. To właśnie na tej podstawie staramy się wymyślić imiona dla wszystkich maluchów – mówi Natasha White.

Natasha zauważyła, że jedna z suczek wyjątkowo zachłannie pije mleko i najgłośniej domaga się karmienia – nawet między godzinami wyznaczonymi na jedzenie. Z kolei jeden z piesków do złudzenia przypomina swojego ojca – sześcioletniego Ruby’ego. Tak jak on jest bardzo długi i niezwykle smukły.

Właścicielki Romy mają zamiar dokumentować dorastanie potomstwa swojej podopiecznej.

źródło: www.thesun.co.uk

Autor: Katarzyna Kopacz, Londyn  
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments