Socjalizacja szczeniaka. Jak ją przeprowadzić? - Psy.pl - mamy nosa!
Socjalizacja szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka. Jak ją przeprowadzić?

To, jakim dorosłym psem będzie nasz szczeniak, zależy od nas. Wychowamy go na psa idealnego, gdy zajmiemy się jego socjalizacją od pierwszych dni, a nie dopiero wtedy, gdy dorośnie.

Najprostszym i najprzyjemniejszym aspektem wychowywania psa jest dla właścicieli socjalizacja szczeniaka. Szczeniaki powinny stale i regularnie spotykać możliwie różnych ludzi, bawić się z nimi, być przez nich dotykane i szkolone.

Ten przełomowy okres to 12-13 pierwszych tygodni życia. Mają one istotne znaczenie dla twojego pupila, bo może się on w tym czasie nauczyć zaufania i zdobyć umiejętności społeczne potrzebne mu do rozwijania kontaktów z ludźmi w dorosłym wieku.

Już w swym pierwotnym domu czy hodowli szczeniak musi codziennie spotykać nieznane sobie osoby – zwłaszcza mężczyzn i dzieci. Nim skończy osiem tygodni, powinien być dotykany i szkolony przez mniej więcej 100 osób.

Oczywiście należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny: wszyscy goście muszą zostawiać buty na zewnątrz pomieszczenia, w którym znajdują się szczeniaki poniżej 12. tygodnia życia, i myć ręce.

pani trzyma trzy szczeniaki
fot. Shutterstock

Przekazywanie szczeniaka

Od ósmego tygodnia życia szczeniaki zaczynają być nieśmiałe i nieufne wobec nieznanych ludzi. Konieczne jest wtedy przyspieszenie procesu o nazwie „socjalizacja szczeniaka”. Podczas pierwszego miesiąca w nowym domu szczenię powinno być dotykane i szkolone przez kolejne 100 osób – dziennie powinny to być trzy nowe osoby.

Podziel karmę przeznaczoną na posiłek szczeniaka, wsyp ją do torebek i dawaj je wszystkim gościom, by mogli karmić go z ręki. Każdy gość będzie trenerem, nagradzając zwierzaka karmą i smakołykami za to, że podejdzie, usiądzie, położy się lub będzie się turlał.

Powinien też podnieść go, karmić z ręki, dotykać jego pyszczka, uszu, łap i zadu, nim przekaże go kolejnej osobie. „Przekazywanie szczeniaka” to fenomenalna gra przygotowująca psa do dotykania i badania przez lekarza weterynarii oraz wizyt u psiego fryzjera.

Pan na spacerze z małym psem
fot. Shutterstock

Psie przedszkola i spacery

Gdy tylko szczeniak jest dostatecznie duży, zapisz go do psiego przedszkola, by mógł socjalizować się z innymi psami i ludźmi oraz uczyć się panowania nad skłonnością do gryzienia.

Bez wątpienia najlepszą okazją do socjalizacji i budowania zaufania są spacery. Zatrzymuj się co 25 m i poleć szczeniakowi usiąść na chwilę, a czasem na dłużej (z gryzakiem) i rozejrzeć się wokół. Zabierz z sobą karmę przeznaczoną na posiłek oraz suszoną wątróbkę i poproś napotkane osoby, by dawały ją twojemu pupilowi, ale według pewnych zasad.

Kobiecie przydziel jedną kulkę, mężczyźnie trzy, dziecku trzy kawałki wątróbki, a chłopcu na rowerze czy deskorolce – pięć kawałków. Przy czym mogą oni dać psu przysmak z ręki, gdy pokażesz im, jak zachęcić go, by usiadł i się przywitał.

Przede wszystkim nie ukrywaj swego małego pupila. Nie zamykaj domu przed gośćmi, organizuj spotkania, zapraszaj rodzinę i sąsiadów, by go poznali. Proś każdego z nich, by przyprowadzał swoich znajomych. Jeśli właściwie zsocjalizujesz psa, zobaczysz, jak bardzo rozwinie się twoje życie towarzyskie!

Autor: Ian Dunbar, www.dogstardaily.com
Przełożyła: Magdalena Ciszewska
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *