19.10.2020
Psie przyjaźnie. Jak wybierać psu kolegów?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twojemu psiakowi brakuje kumpli do zabawy? Nie wiesz, jak wybierać mu kolegów, by mógł się z nimi bezpiecznie bawić? Podpowiadamy!
fot. Shutterstock
Nie każdy domowy psiak jest fanem spotkań z innymi czworonogami. Wiele zwierzaków woli trzymać się od obcych psów z daleka i nie potrzebuje ich towarzystwa na spacerach. Do szczęścia wystarczy im tylko ukochany opiekun, cisza i święty spokój! Jednak zdecydowana większość psiaków czerpie ogromną przyjemność ze spotkań i zabaw z innymi czworonogami. Jak wybierać kolegów dla naszego psa i jak rozróżnić dobrą zabawę od niemiłych przepychanek?
Jak wybierać kolegów dla psa?
Nieważne, jak bardzo będziemy się starać, by wybrać psu najlepszego kolegę, decyzja i tak będzie zależeć od naszego podopiecznego. Nawet dwa najlepiej dobrane przez nas czworonogi mogą się po prostu nie dogadać! Jednak nieprawdą jest, że opiekun psiaka nie ma w takiej sytuacji nic do powiedzenia. Pamiętając o tych pięciu najważniejszych zasadach możemy sprawić, że nasz pupil odnajdzie doskonałego przyjaciela, z którym będzie mógł bezpiecznie się bawić do upadłego!
1. Podobne gabaryty
Chcąc, by interakcja i zabawa dwóch psów były możliwie jak najbezpieczniejsze, musimy zwrócić uwagę na wielkość obydwu zapoznawanych psiaków. Oczywiście nie muszą być one tej samej rasy ani dokładnie tej samej wagi. Warto jednak unikać skrajności – nawet najbardziej delikatny i przyjazny dog niemiecki może w przypływie radości nadepnąć na delikatną chihuahuę i zrobić jej poważną krzywdę. Psiaki o podobnych gabarytach mogą swobodnie ganiać się i bawić w zapasy bez obaw czy przesadnej ostrożności. Również ich opiekunowie będą spokojniejsi!
2. Zbliżony wiek
Ta wskazówka również nie jest ścisłą regułą – niejeden starszy psiak dotrzyma tempa energicznemu szczeniakowi! Jednak w przypadku dobrej zabawy liczy się, by obydwa psiaki charakteryzowała podobna dynamika, zaangażowanie i doświadczenie, czyli cechy, które często idą w parze z wiekiem. Największą różnicą między dorosłymi i młodymi psami jest poziom ekscytacji i wytrzymałość. Starsze czworonogi często tracą zainteresowanie zabawą już po kilku chwilach, podczas gdy szczeniaki mogą ganiać się i skakać godzinami. Nie powinniśmy więc dziwić się, że nasz wiekowy psiak po kilkunastu minutach szczenięcych zaczepek w końcu zirytuje się i dobitnie okaże młodziakowi swoje niezadowolenie. I ma do tego prawo!
3. Sposób zabawy
Nie każdy psiak lubi bawić się w ten sam sposób. Niektóre czworonogi za najlepszą zabawę uważają szalone gonitwy, inne wolą pacać się delikatnie łapami, jeszcze inne preferują niemal „brutalne” zapasy w parterze. Niezwykle ważne jest, by psi koledzy preferowali ten sam sposób zabawy. Delikatny maltańczyk nie poczuje się najlepiej, gdy zostanie złapany przez staffika za ucho i wywrócony w błoto. Natomiast cięższy berneńczyk będzie mógł jedynie bezradnie patrzeć, jak dynamiczny spaniel robi wokół niego szaleńcze kółka i zachęca do nierównej gonitwy. Oczywiście każdy z tych sposobów zabawy jest dobry i zdrowy. Pod warunkiem, że obydwu psom to pasuje!
4. Złe nawyki
Jeśli chcesz mądrze wybierać kolegów dla swojego psa, powinieneś unikać zwierzaków, które nie są dobrze wychowane. Prawdą jest bowiem, że psiaki uczą się od siebie wszystkiego – szczególnie złych nawyków! Zjadanie śmieci na spacerach, podbieganie do każdego obcego psa, agresja wobec mijanych psiaków czy ucieczki to tylko niektóre problemy, jakie twój podopieczny może podpatrzyć u swojego kompana do zabawy!
5. Przyjacielskie nastawienie
Niektóre niezrównoważone psiaki mogą szybko przemienić dobrą zabawę w nieprzyjemną przepychankę. Zbyt mocne gryzienie w zapasach, łapanie zębami za zadek podczas gonitw i straszenie drugiego psa to znak, że napotkany zwierzak nie umie ładnie się bawić i niekoniecznie ma dobre zamiary. Takie zachowanie może spowodować, że nasz podopieczny przestraszy się, spanikuje, a nawet odpowie agresją w obronie własnej. Dlatego każdą zabawę z nowo poznanym psiakiem musimy dokładnie obserwować i natychmiast ją przerwać, jeśli zachowanie któregoś czworonoga budzi nasze wątpliwości.
Jak wybierać kolegów dla naszego zwierzaka?
Pamiętaj – nie każdy napotkany psiak będzie dobrym kompanem do zabawy dla twojego podopiecznego! Niektóre czworonogi nie życzą sobie zaczepek ze strony obcych psów. Część czworonogów może mieć także przeróżne problemy zdrowotne, które uniemożliwiają im gonitwy czy zapasy. Dlatego zanim zachęcisz swojego zwierzaka do zabawy z nowym kolegą, porozmawiaj z jego opiekunem i dowiedz się, jaki charakter i preferencje ma drugi psiak. Dzięki temu możesz uniknąć niemiłych sytuacji i uchronić swojego podopiecznego przed psią awanturą!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined