Spacerowanie z psem zmniejsza poziom stresu

fot. Shutterstok

Pies potrzebuje spacerów z nami, ale spacerowanie z psem jest też dobre dla nas. I nie chodzi tylko o trzymanie linii.

Czas włożyć buty i złapać za smycz! Dlatego, że pupil domaga się spaceru. Ale także dla własnego zdrowia fizycznego i psychicznego. Spacerowanie z psem przynosi nam bowiem jeszcze więcej korzyści, niż do tej pory sądziliśmy.

Spacerowanie z psem może zmniejszyć ryzyko depresji

Nowe badania wykazały, że spacer z psem zwalcza stres skuteczniej niż spacer bez czworonożnego towarzysza. Mało tego! Według naukowców z University of Animal Health Technology w Tokio przechadzki ze zwierzęciem zmniejszają ryzyko popadnięcia w stan niepokoju, lęku, a nawet w depresję. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna służy i nam, i naszym czworonogom. Teraz jednak udowodniono, że może również pomóc w zwiększeniu poziomu kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) w naszym organizmie. To neuroprzekaźnik, który łagodzi objawy stresu.

Jak to zbadano?

Naukowcy z zespołu badawczego pobierali próbki śliny od 14 właścicieli psów przez tydzień. Wszystko po to, by sprawdzić, czy spacerowanie z psem przynosi nam większe korzyści niż samotne spacery. Wyniki opublikowane w czasopiśmie „Animals” wykazały, że poziom stresu był znacznie niższy, gdy właściciele wyprowadzali swoje psy na spacer. Z kolei poziom kwasu gamma-aminomasłowego był o 40% wyższy.

emiteo

Spacerowanie z psem nas uszczęśliwia

To nie pierwszy raz, kiedy spacery z psem są chwalone za korzyści zdrowotne, które nam dają – psychiczne i fizyczne. Poprzednie badanie tego zagadnienia przeprowadzono w 2017 roku. Doprowadziło ono naukowców do wniosku, że regularne spacerowanie z psem przynosi ludziom tyle samo profitów, co ich pupilom. Podkreślano wtedy, że jeszcze bardziej niż o korzyści fizyczne czy społeczne, chodzi o uczucie szczęścia. Właściciele są bowiem szczęśliwi, gdy wierzą, że uszczęśliwiają swojego czworonożnego przyjaciela.

A spacer to przecież jedna z tych rzeczy, które sprawiają psu przyjemność. Ubierz się więc ciepło i niech cię cieszy i uzdrawia spacerowanie z psem. Czy to w słońcu, czy to w deszczu…

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Psy.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „50 ras w sam raz do kochania”

Źródło: https://www.countryliving.com

Autor: Dorota Jastrzębowska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments