5 PRAWDZIWYCH stereotypów o psiarzach


Wokół opiekunów psów wyrosło sporo mitów - niektóre z nich są prawdziwe! Sprawdź, które. Czy jako psiarz się z nimi utożsamiasz?

Warto zaznaczyć, że szufladkowanie i wrzucanie osób w określone ramy nie jest najlepszym sposobem na poznanie prawdy. Jednak czasem można znaleźć wspólne cechy między poszczególnymi grupami ludzi. Przyjrzyjmy się zatem stereotypom krążącym wokół właścicieli psów. Zebraliśmy te, które są prawdziwe! Czy pasują one także do ciebie? Oto stereotypy o psiarzach.

1. Jesteś lojalny

rodzina z psem
fot. Shutterstock

Lojalność to jedna z najczęściej powtarzanych cech psów. To właśnie ze względu na tę cechę psy są uważane za wspaniałych towarzyszy. Ty, jako właściciel psa, również jesteś postrzegany jako ktoś lojalny wobec swoich najbliższych – rodziny czy przyjaciół. A to przecież prawda, że bez względu na wszystko będziesz ich bronić i stać u ich boku!

2. Lubisz spotykać się z ludźmi

spacer z psami
fot. Shutterstock

Ty, tak samo jak twój pies, pragniesz przebywać w towarzystwie innych ludzi, szczególnie takich, którzy sami mają psy. Czworonogi wymagają przecież socjalizacji… i ty także! Wyniki badań przeprowadzonych w 2010 roku i opublikowanych w czasopiśmie „Anthrozoos” zdają się potwierdzać ten stereotyp. Oceniano wtedy pięć różnych cech osobowości – ekstrawersję, ugodowość, sumienność, neurotyczność i otwartość. Ludzie, którzy sami identyfikują się jako psiarze, osiągali wyższe wyniki w trzech pierwszych usposobieniach. Opiekunowie psów faktycznie są więc bardziej otwarci na innych!

3. Rozumiesz motywacyjną moc nagród

pani z babeczką i psem
fot. Shutterstock

Zupełnie jak pies doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jedzenie może być wspaniałym motywatorem. Zapewne szkolisz swojego pupila odpowiednio pysznymi przysmakami… Cóż, bądźmy szczerzy, u ciebie też praca wre, jeśli nagrodą za jej wykonanie jest chociażby tabliczka czekolady. Albo premia. Albo jakakolwiek inna rzecz, na której ci zależy.

4. Wiesz, co inni do ciebie mówią

pies podaje łapkę
fot. Shutterstock

Prawda jest taka, że psy zwracają uwagę na sygnały, które przekazują im ich opiekunowie. Co więcej, są zadziwiająco dobre w interpretowaniu ludzkiego zachowania. A psiarze? Oni z kolei nauczyli się od swoich psów słuchać i patrzeć. Dzięki temu są biegli w czytaniu i interpretowaniu komunikacji werbalnej i niewerbalnej u… ludzi. Psiarze doskonale wiedzą, kiedy ktoś na nich „warknie”, a kiedy ma względem niego przyjacielskie zamiary.

5. Traktujesz psa jak dziecko

starsza pani z psem
fot. Shutterstock

Uwierz – nie jesteś sam. Chyba każdy z nas ma wśród znajomych osobę, która traktuje swojego psa jak dziecko. Zwraca się do swojego pupila „mój synek” czy „moja córcia”, rozpieszcza najlepszym jedzeniem, kupuje obroże na każdą okazję i ubranka na każdy dzień. Nie zdziwimy się, jeśli sam tak postępujesz. Ale w zasadzie, dlaczego miałbyś tego nie robić? W końcu to czworonożne dziecko zapewnia ci bezwarunkową miłość, a ty w zamian za to traktujesz go jak członka rodziny.

Stereotypy o psiarzach…

To tylko nieliczne przykłady stereotypów o psiarzach. A jakie jest twoje zdanie na ich temat? Uważasz, że są prawdziwe, czy może jednak się z nimi nie zgadzasz?

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments