Tęcza z psiego serca


Dogoterapia w Polsce ma już 20 lat. Zaczęło się w 1987 roku, gdy dwa psy: alaskan malamute Cze-ne-ka i dog niemiecki Arika jako pierwsze psy w Polsce rozpoczęły pracę z niewidomymi dziećmi w podwarszawskich Laskach. Ile się od tego czasu zmieniło, można było usłyszeć w miniony weekend, podczas międzynarodowej konferencji "20 lat dogoterapii w Polsce" zorganizowanej przez Fundację Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA.

Wygłoszono 18 referatów o tematyce związanej z dogoterapią – m.in. Helga Widder z Austrii mówiła o „Zwierzętach w terapii”, a dr Paweł Zapłatka o psach asystentach w szpitalu dziecięcym.

Spotkanie było też okazją do wspomnień. Łącznie w kursach dla dogoterapeutów uczestniczyło 121 osób, zajęcia z dogoterapii odbyły się w 50 placówkach z udziałem 1638 dzieci. CZE-NE-KA zorganizowała też cztery międzynarodowe
konferencje.

Szefowa fundacji Maria Czerwińska – jak sama mówi – marzeń ma już na kolejne 20 lat. Chciałaby, żeby w Polsce powstał ośrodek wzorowany na Moody Garden amerykańskim parku zajmującym 120 akrów ziemi. Jego atrakcją są m.in. trzy piramidy symbolizujące oceany, lasy deszczowe i kosmos. Prowadzi się tam terapię, w której biorą udział zwierzęta – konie, delfiny, koty i oczywiście psy.

Patronat nad konferencją „20 lat dogoterapii w Polsce” objęło Ministerstwo Zdrowia oraz miesięcznik „Mój Pies”.

Konrad Piskała

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments