Widzisz takiego psa? Natychmiast reaguj!

fot. Shutterstock

Chora na padaczkę opiekunka psa asystenta apeluje - jeśli widzisz takiego psa, idź za nim! Może ktoś potrzebuje twojej natychmiastowej pomocy.

Na środku ulicy podchodzi do ciebie nagle samotny psiak ubrany w kamizelkę i zaczyna szczekać. Ten czworonóg wcale się nie zgubił! Wręcz przeciwnie – ma do wykonania niezwykle ważne zadanie. Co zrobić, kiedy widzisz takiego psa? Jak się zachować, gdy podejdzie do ciebie pies asystent bez swojego właściciela?

Kiedy widzisz takiego psa, reaguj!

Psy pomocnicy to nie tylko czworonogi, które pomagają niewidomym czy niesłyszącym osobom. Wiele z nich zapewnia bezpieczeństwo także ludziom z padaczką, cukrzycą czy innymi poważnymi przypadłościami. Do ich zadań należeć może otwieranie drzwi, uspokajanie osób podczas ataku paniki, przypominanie o wzięciu leków, czy… szukanie pomocy dla swoich opiekunów pośród przypadkowych przechodniów! Nie każdy jednak wie, co mogą oznaczać natrętne zaczepki ze strony samotnego psa ubranego w kamizelkę. Mnóstwo ludzi takiego psa po prostu ignoruje. Taka sytuacja przytrafiła się Tessie, kiedy była na spacerze ze swoim psem pomocnikiem – Raiderem.

widzisz takiego psa

Dzisiaj się wywróciłam. Upadłam na twarz, co było okropne, ale na szczęście nie stała mi się krzywda. Jednak mój pies asystent jest wyszkolony tak, by szukać osoby dorosłej, kiedy mam atak padaczki. I najwidoczniej doszedł do wniosku, że to właśnie był atak (szkoliliśmy go, by mi pomagał, jednak o mojej epilepsji dowiedzieliśmy się dopiero rok po jego wzięciu). Otrzepałam spodnie i poszłam za nim. Zobaczyłam, że próbuje zwrócić na siebie uwagę bardzo zirytowanej kobiety. Odganiała go od siebie. Doszłam więc do wniosku, że muszę to wszystko wyjaśnić – pisze na swoim tumblr Tessa.

Jej pies pomocnik wyszkolony jest do tego, by w razie ataku padaczki szukać pomocy dla swojej opiekunki. Nie jest to psiak, który umie ostrzegać chorą osobę przed nadchodzącym napadem drgawek. Kobieta planuje nauczyć swojego psa większej samodzielności w niebezpiecznych sytuacjach – przewracania ją na bok, by nie zadławiła się wymiotami, używania przycisku alarmowego zawiadamiającego rodzinę i układania się pod głową opiekunki, by minimalizować ryzyko urazów. Do tego czasu jednak psiak musi polegać na pomocy napotkanych osób.

kiedy widzisz takiego psa
źródło: lumpatronics.tumblr.com

Nie ignoruj psa pomocnika

Opiekunka Raidera stara się nie wychodzić z domu bez towarzystwa rodziny lub znajomego. Jeśli już tak się stanie, nie oddala się od miejsc, w których jej pies na pewno spotka osobę dorosłą. Zwierzak nauczony jest zwracania na siebie uwagi poprzez trącanie nosem nogi przechodnia. Inne psy mogą robić to inaczej, na przykład poprzez szczekanie.

Jeśli podejdzie do was pies asystent bez opiekuna, to oznacza, że jego opiekun właśnie potrzebuje pomocy. Nie bójcie się, nie złośćcie, idźcie za psem! Jeśli to byłaby kryzysowa sytuacja, mogłabym zwymiotować i się zakrztusić, uderzyć w głowę, mogło mi się stać naprawdę wiele rzeczy. Zamierzamy go nauczyć, że jeśli pierwsza napotkana osoba nie współpracuje, to pies ma szukać następnej. Ale serio? Jeśli tamten typek z filmu potrafił zrozumieć, ze Lassie gdzieś go prowadziła, to wy możecie pojąć, że ubrany w kamizelkę pomocnika pies prosi, byście za nim poszli – dodaje Tessa.

Jeśli więc gdzieś na ulicy widzisz takiego psa, który ubrany jest w kamizelkę i stara się zwrócić na siebie uwagę przechodniów – reaguj. Może w ten sposób uratujesz komuś życie!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments