Kto jest najlepszym przyjacielem twojego serca? Pies!


Chcesz uniknąć problemów kardiologicznych? Przygarnij czworonoga! Naukowcy są pewni, że właściciele psów mają zdrowsze serca.

Nie od dziś wiadomo, że przyjaźń między człowiekiem a psem niesie obopólne korzyści. Jeśli chcesz cieszyć się długim życiem, to posłuchaj naukowców! Szacuje się, że każdego roku około 17 milionów ludzi na całym świecie umiera z powodu chorób układu krążenia. Według najnowszych badań właściciele psów mają zdrowsze serca. Dlaczego tak się dzieje?

7 czynników zdrowotnych…

W czeskich badaniach Kardiozive Brno 2030, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Mayo Clinic Proceedings”, wzięło udział 1769 osób w wieku od 25 do 64 lat, mieszkających w Brnie w Czechach. Uczestnicy badania nie mieli żadnych problemów kardiologicznych. Zostali oni ocenieni przez badaczy według siedmiu czynników zdrowotnych układu sercowo-naczyniowego wskazanych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Oceniano ludzi według wskaźnika masy ciała BMI, stosowanej diety, aktywności fizycznej, palenia papierosów, ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi i cholesterolu.

Właściciele psów mają zdrowsze serca

Badacze porównali stan zdrowia opiekunów zwierząt domowych z wynikami osób, które ich nie miały. Następnie zestawili wyniki właścicieli psów z właścicielami innych zwierząt domowych i tymi, którzy ich nie posiadali. Nieco ponad 24% badanych było opiekunami psów, a około 42% uczestników zadeklarowało, że ma innego zwierzaka domowego.

Osoby, które mają w domu jakieś zwierzę, są bardziej aktywne, lepiej się odżywiają i mają odpowiedni poziom glukozy we krwi. To z kolei przekłada się na lepsze zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Największe korzyści z posiadania zwierzaka zaobserwowano u tych, którzy mieli

psa. Niezależnie od wieku tych osób, płci czy poziomu wykształcenia – mówi współautorka badania, dr Andrea Maugeri z St. Anne University Hospital w Brnie i University of Catania na Sycylii.

Co ciekawe, korzyści zdrowotne u właścicieli psów były widoczne pomimo tego, że częściej deklarowali oni, iż palą papierosy.

Regularne spacery z psem i wspólne zabawy korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Bycie psim opiekunem poprawia także zdrowie psychiczne i sprawia, że nie czujemy się tak samotni. A oba te czynniki zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca – mówi kardiolog Francisco Lopez-Jimenez z Mayo Clinic w Rochester.

Jeśli zatem wciąż nie masz psa, a chciałbyś zadbać o swoje serce, to adopcja czworonoga będzie naprawdę znakomitym pomysłem!

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments