Wozisz psa samochodem? O tym zagrożeniu nie miałeś pojęcia


Jeśli podróżujesz z psem samochodem, zadbaj o bezpieczeństwo jego układu kostno-stawowego i zaopatrz się w... rampę!

Gdy wozisz psa samochodem, zwykle wskakuje on do bagażnika i wyskakuje z niego sam, prawda? A czy zastanawiałeś się kiedyś, co to oznacza dla jego stawów? Zrobili to naukowcy z Hartpury University Centre w Gloucester w Wielkiej Brytanii i oto, do jakich doszli wniosków.

Wozisz psa samochodem? Zadbaj o jego bezpieczeństwo!

Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z Hartpury University Centre w Gloucester w Wielkiej Brytanii wskazują, że gdy wozisz psa samochodem, a ten wskakuje do bagażnika i z niego wyskakuje, to może to stanowić niemałe zagrożenie dla jego stawów.

Gdy wydaje nam się, że nasze psy są w dobrej formie i mają dobre samopoczucie, łatwo przeoczyć problemy zdrowotne, które mogą się rozwinąć w związku z dodatkowymi obciążeniami spowodowanymi przez wyskakiwanie z samochodu i innych wysokich miejsc – wyjaśnia reporterom portalu Earth.com Gudrun Ravetz wiceprezes British Veterinary Association.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Hartpury University Centre w Gloucester jest pierwszym tak szczegółowo analizującym ryzyko uszkodzenia stawów związane z psim wyskakiwaniem z samochodów. Wzięło w nim udział 15 psów, w tym retrievery (labradory, goldeny), collie i owczarki belgijskie. Jeśli więc wozisz psa samochodem, warto zapoznać się z jego wynikami.

podróżowanie z psem
Fot. Shutterstock

Niebezpieczne obciążenia

Naukowcy ustawili platformy na różnych wysokościach: 55, 65 i 75 cm. Psy zeskakiwały z nich na specjalną płytę, która zapisywała siłę uderzenia. Przy skoku z najwyższej platformy obciążenie stawów było cztery razy większe niż przy normalnym poruszaniu się.

Zdaniem naukowców takie obciążenia mogą prowadzić do uszkodzeń stawów, a w konsekwencji do zapaleń kostno-stawowych, które dotykają jednego na pięć psów.

Psy cierpią na choroby degeneracyjne stawów z wielu różnych powodów. Istnieje jednak obawa, że zwierzaki regularnie wyskakujące z bagażników samochodów znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zapadnięcia na taką chorobę.

podróżowanie z psem
Fot. Shutterstock

Sugerujemy więc używanie specjalnych ramp dla psów do wychodzenia z samochodu, takich samych jak dla zwierzaków, które już mają problemy ze stawami – mówi dr Allison Wills z Hartpury University Centre w Gloucester.

Jeśli więc wozisz psa w bagażniku samochodu, zwłaszcza dużego pojazdu terenowego o wysokim zawieszeniu, zadbaj o stawy podopiecznego. Ponieważ dość trudno byłoby nam wynosić z auta na rękach kilkudziesięciokilogramowego labka lub goldena, lepiej zaopatrzyć się w rampę.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments