Wszoły u psa. Jak się ich pozbyć?


Jeśli w sierści pupila podczas głaskania zauważysz brązowoszare pajączki, to znaczy, że zwierzak złapał wszoły. Wszoły u psa nie stanowią takiego zagrożenia jak na przykład kleszcze, ale trzeba się ich szybko pozbyć, żeby oszczędzić pupilowi nieprzyjemnych doznań.

Długowłosa suczka Frola jednej z naszych znajomych zaczęła się ostatnio bardzo drapać. Ela myślała, że jej podopieczna złapała gdzieś pchły albo wszy, ale okazało się, że to wszoły. Nigdy o nich wcześniej nie słyszała. Rzeczywiście, wszoły u psa są często mylone z wszami, a nawet pchłami. Z wszami są spokrewnione, ale wszoły odróżniają się tym, że żywią się nie tylko krwią czworonoga, ale przede wszystkim jego sierścią i obumarłymi komórkami skóry. Jeśli sierść jest długa i gęsta, stanowi idealne siedlisko dla wszołów, więc nic dziwnego, że zaatakowały długowłosą Frolę.

U psów i kotów wszoły wywołują tzw. łupież wędrujący (nadmierne złuszczanie się naskórka), pojawiający się w różnych miejscach, oraz świąd. Powodują też uszkodzenia okrywy włosowej (wyłysienia) i nienaturalne miejscowe zgrubienia skóry. Trzeba pamiętać, że wszoły mogą przenosić tasiemca psiego (Dipylidium caninum), którym może zarazić się też człowiek. Natomiast same wszoły na człowieka nie przejdą, bo nie przemieszczają się między gatunkami.

Wszoły u psa. Jak pies się zaraża?

Wszoł psi zwany też sierścieniem psim (tri­chodectes canis) może osiągnąć rozmiary do około 2 mm. To owad bezskrzydły, więc żeby doszło do zarażenia tym pasoży­tem, musi nastąpić bliski kontakt z innym zwierzakiem, który ma wszoły. Zwykle są to psy bezpańskie, zaniedbane, ale także starsze, które podupadły na zdrowiu. Jeśli więc nasz pupil bawi się intensywnie z takimi zwierzakami, wszoły mogą się na niego przenieść.

Wszoły u psa. Co wskazuje na ich obecność?

Naszą uwagę powinno zwrócić to, że pies zaczyna się nadmiernie drapać, lizać, podgryzać i otrzepywać. Podczas głaskania czy wyczesywania możemy za­uważyć na sierści brązowoszare pajączki. Zwykle pojawiają się w okolicach ogona, na grzbiecie, szyi, łopatkach, przedpiersiu oraz uszach. Jednak barwa wszołów sprawia, że czasem trudno je dostrzec.

Wszoły u psa. Jak się ich pozbyć?

Gdy pies zacznie się zachowywać w nie­typowy sposób, po pomoc zwróćmy się do lekarza weterynarii, który wskaże preparat typu spot-on lub obrożę, które pomogą zwalczyć pasożyty. Po zastoso­waniu preparatów ważne jest regularne wyczesywanie psa grzebieniem z bardzo wąskim rozstawem zębów, by usunąć jaja pasożyta. Ponieważ wszoły prze­żywają na żywicielu do kilku miesięcy, a poza nim kilka dni, koniecznie zadbajmy o oczyszczenie legowiska pupila i miejsc, w których często przebywa.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments