Joanna Jabłczyńska i pies

Krążownik ciekawy świata – wywiad z Joanną Jabłczyńską

O Mecenasie, który zastępuje poranną kawę, i jego wiejskim bracie Ogórku – opowiada Joanna Jabłczyńska.

Fragment wywiadu z magazynu „Mój Pies i Kot” nr 7(34)/2018Z Joanną Jabłczyńską rozmawia Paulina Król.

Zawsze lubiła duże psy. Kiedy zdecydowała się na czworonoga już we własnym domu, pomyślała, że jack russell terrier, choć jest mały, byłby odpowiednim kompanem dla osoby uprawiającej bieganie, jazdę na rowerze czy pływanie. Siostra, która zna się na psach, przestrzegała ją, że to zwierzaki szalone. Widząc determinację Joanny, poleciła w końcu dobrą hodowlę.

Joanna zastanawiała się też, czy nie wziąć bezdomniaka ze schroniska, ale obawiała się, czy da sobie radę. Sądziła, że pies rasowy będzie bardziej przewidywalny. Teraz, z perspektywy czasu, wie, że niekoniecznie tak musi być, zwłaszcza że w jej życiu nieoczekiwanie pojawił się… drugi pies. Rasowy Mecenas z miasta i wiejski kundelek Ogórek są jak bracia.

Zwykle to szczeniak wybiera sobie człowieka. Ty wybrałaś przekornie.

W hodowli były dwa szczeniaki. Jeden od razu wskoczył mi na kolana. Drugi szalał po całym domu, wszystko wokół go ciekawiło. Taki krążownik. I właśnie jego wybrałam. Chciałam, by mój pies nie siedział z podkulonym ogonem, tylko był gotowy ze mną biegać i poznawać świat. W tamtym czasie dużo trenowałam. Trudno się ćwiczy z inną osobą, kiedy ma się swój rytm, a pies zawsze się podporządkuje, ba, Mecenas mnie motywuje!

Czasem nie chce mi się trenować, wystarczy wtedy, że spojrzę, jak Mecenasa rozsadza energia, jak robi kółka po całym domu. I od razu, zamiast wyjść na zwykły spacer, idę z nim potrenować. Mecenas jest niezniszczalny: może przebiec w górach 20 km i jeszcze mu mało. Ale uwaga, te psy nie mają umiaru i trzeba czuwać nad ich aktywnością. Są ambitne, uparte i mogą biec do utraty tchu.

Joanna Jabłczyńska i Mecenas
fot. Celestyna Król

Upór i ambicja to niejedyne cechy, które Was łączą.

Jak się uprę, to nic mnie nie powstrzyma. Brałam udział w diablaku – to ekstremalny triathlon – i to w polskich górach. Na mecie byłam dumna, że go ukończyłam, ale dziękowałam opatrzności, że przeżyłam, i to bez kontuzji. Z Mecenasem łączy nas też ciekawość świata i miłość do biegania. Jestem niezłym kręciołem, ale kiedy trzeba, potrafię przez parę godzin skupić się na aktach. W biurze Mecenasik…

Ciąg dalszy przeczytasz w najnowszym wydaniu magazynu „Mój Pies i Kot” – do kupienia w Biedronkach!

Joanna Jabłczyńska – prawniczka, aktorka telewizyjna, filmowa i dubbingowa. Największą popularność przyniosła jej rola Marty Konarskiej w serialu „Na Wspólnej”. Jej pasją jest sport, szczególnie kolarstwo górskie i bieganie. 

Autor: Paulina Król
Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników