Zabili co najmniej 15 szczeniąt. Jest wyrok bezwzględnego więzienia

fot. Facebook / Fundacja Mondo Cane

Ta historia zaczęła się na wiosnę. W szklarni na poznańskiej Starołęce znaleziono szczątki utopionych wcześniej szczeniąt. W piątek 20 października właściciele zostali skazani na bezwzględne pozbawienie wolności.

O okrutnym postępowaniu mieszkańców poznańskiej Starołęki Joanny G. i Zygmunta S., którzy zabili co najmniej 15 szczeniąt, pisaliśmy dwukrotnie: w maju (Szczątki psów jako naturalny nawóz? „Zabijali, bo nie mieli, co z nimi zrobić”) i lipcu (Za topienie szczeniaków prace społeczne?).

Przypomnijmy, co robiła Joanna G. Topiła szczenięta w wannie, wrzucała do dołu wykopanego w szklarni, a te które, jeszcze żyły, dobijała łopatą, rozczłonkowując ciała. Jej mąż Zygmunt S. w tym akurat procederze nie brał udziału, bo był na to „zbyt wrażliwy”.

Gdy na teren ich posesji wkroczyła policja z lekarzem weterynarii i przedstawicielami Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo Cane, zastała tam cztery wychudzone i chore psy. Za ich stan odpowiadał Zygmunt S. Jedna z suczek krótko przed tym rodziła. Właścicielka przyznała, że zabijała szczeniaki.

Mateusz Łątkowski
fot. Facebook / Fundacja Mondo Cane

Prace społeczne za zabijanie

Prokuratura skierowała do sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze, bez rozprawy. Joanna G i Zygmunt S. mieli m.in. wykonywać prace społeczne, wpłacić nawiązki na rzecz fundacji i mieć na jakiś czas zakaz posiadania zwierząt. Sąd uznał, że takie kary byłyby rażąco łagodne i postanowił, że rozprawa się odbędzie.

W miniony piątek Joanna G. i Zygmunt S., którzy w śledztwie przyznali się do winy, zostali skazani, choć sami wyroków nie usłyszeli, bo na rozprawie się nie pojawili.

Mecenas i media
fot. Facebook / Fundacja Mondo Cane

Będą żądać wyższej kary

Oto, jak zareagowali na wyrok przedstawiciele fundacji Mondo Cane, która była oskarżycielem posiłkowym w procesie:

WINNI! Zapadł wyrok! Joanna G. – 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności! 10 lat zakazu posiadania zwierząt!!! Nawiązka na fundację 3000 zł. Zygmunt S. – 3 miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności!!! 10 lat zakazu posiadania zwierząt!!! Nawiązka na fundację 5000 zł! Składamy apelację co do wysokości wyroku! – czytamy na facebookowym profilu fundacji.

Joanna G. została skazana za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem co najmniej 15 szczeniąt, a Zygmunt S. za znęcanie się nad czterema psami, których był właścicielem.

Nigdy wcześniej nie spotkałem się z taką butą i arogancją, jak u oskarżonych. Tego czynu dopuściła się kobieta i matka. Być człowiekiem to obowiązek. Nie można wobec takich ludzi być pobłażliwym i udawać, że nic się nie stało. Nie można zabójstwa zwierząt traktować jako czynu mniejszej wagi. Czym jest zabójstwo przez topienie i dobijanie szpadlem, jak nie czynem haniebnym? To nie były tylko psy. To były aż psy. Oskarżeni nie powiedzieli nawet przepraszam – mówił w sądzie adwokat Mateusz Łątkowski, pełnomocnik fundacji Mondo Cane, nominowany rok temu do nagrody Serce dla Zwierząt przyznawanej przez portal Psy.pl.

Wyrok nie jest prawomocny. Fundacja – jak napisano na Facebooku ­– będzie żądać wyższej kary.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jankowiak
4 lat temu

Znamienne jest ,że to właśnie kobiety zachowują się wobec zwierząt wyjątkowo okrutnie.
Wreszcie tym skur… wymierzono trochę bardziej sprawiedliwy wyrok niż dotychczasowe, komediowe wręcz wyroki za przestępstwa w podobnych sprawach.
Dodałbym po 5 lat społecznej pracy w schronisku dla zwierząt.
Naturalnie pod stałym nadzorem.

Danuta Anniuk-Zaremba

Okropne jest to jak matka dzieciom moze byc tak okrutna wobec innej …psiej matki…jaki przyklad swoim dzieciom….te kary sa bezwzglednie za logodne. Ciesze sie ze isnieja organizacje ktore wstawiaja sie za bezbronnymi istotami,zwierzatkami.