Zespół końskiego ogona u psa. Czym jest i jak go leczyć?


Zespół końskiego ogona to choroba neurologiczna dotycząca ostatniego odcinka kręgosłupa u psa. Sprawdź, czy twój pies też na nią cierpi!

Zespół końskiego ogona to poważna przypadłość neurologiczna, która dotyka przede wszystkim starszych psów dużych i średnich ras. W jej przebiegu dochodzi do zwężenia kanału kręgowego, a wynikający z niego ucisk na nerwy powoduje ból i niedowłady tylnych kończyn.

Czym jest zespół końskiego ogona?

Zespół ogona końskiego to określenie wspólne dla chorób neurologicznych dotyczących lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa u psa. Inaczej nazywany jest spondylopatią lędźwiowo-krzyżową, chorobą lędźwiowo-krzyżową, kręgozmykiem lub zespołem uciskowym kanału lędźwiowo-krzyżowego. Zmiany zwyrodnieniowe w tym odcinku kręgosłupa powstają najprawdopodobniej w wyniku nieprawidłowego ruchu w obszarze stawu łączącego ostatni krąg lędźwiowi i pierwszy krąg krzyżowy. Mikrourazy i tarcia są przyczyną rozrostu tkanek, zniekształcenia krążka międzykręgowego i zwężenia kanału kręgowego. Tkanki zaczynają uciskać na korzenie nerwów i naczynia krwionośne znajdujące się w tym odcinku kręgosłupa, co powoduje szereg charakterystycznych objawów.

Choroba końskiego ogona rozwija się u psów stopniowo, dlatego najczęściej dotyka psów w podeszłym wieku. Najbardziej narażone są na nią psy ras dużych i średnich, takie jak owczarek niemiecki, labrador, doberman, husky czy ich mieszańce.

Zespół końskiego ogona – objawy

W odcinku lędźwiowo-krzyżowym znajduje się wiele nerwów odpowiadających za ruch tylnych kończyn (stawu biodrowego, kolanowego) oraz za mięśnie pęcherza, cewki moczowej i zwieracza odbytu. Zwyrodnienia w końcowym odcinku kręgosłupa u psa i towarzyszący im ucisk na nerwy może więc dawać wiele objawów. Do najczęstszych z nich należą:

  • ból przy dotyku w okolicy ogona i bioder,
  • kulawizna tylnych łap lub ich niedowład,
  • zwiotczenie mięśni tylnych kończyn,
  • chwiejny lub sztywny chód,
  • problemy ze wstawaniem,
  • unikanie chodzenia po schodach

U psa z zaawansowaną chorobą może rozwinąć się całkowity paraliż tylnych łap oraz nietrzymanie moczu i kału. Podobne objawy towarzyszyć mogą także wielu innym chorobom, na przykład zerwanemu więzadłu krzyżowemu, dysplazji stawów biodrowych czy spondylozie innych odcinków kręgosłupa. Dlatego postawienie odpowiedniej diagnozy i wprowadzenie leczenia wymagać będzie najpierw wykonania dokładnych badań.

Jak rozpoznać zespół cieśni końskiego ogona u psa?

Pies, u którego istnieje podejrzenie wystąpienia choroby, powinien być poddany badaniu neurologicznemu i ortopedycznemu. Specjalista sprawdzi zakres ruchu w stawach psa, stan umięśnienia tylnych kończyn, odruchy neurologiczne i sposób poruszania się czworonoga. Następnie u psa pod narkozą należy wykonać kilka zdjęć RTG obrazujących stan kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, które pozwolą wykluczyć inne przyczyny objawów. W diagnozie zespołu ogona końskiego u psa pomocne są także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Jak leczyć zespół ogona końskiego u psa?

Leczenie zwyrodnień ostatniego odcinka kręgosłupa zależy od występujących u psa objawów i czasu ich trwania. W przypadku wystąpienia pojedynczego epizodu lub nawracających problemów z umiarkowanym bólem stosuje się leczenie zachowawcze. Polega ono na ograniczeniu ruchu u psa na minimum 8 tygodni i podawaniu mu leków przeciwzapalnych w zastrzykach. Leczenie zachowawcze można także uzupełnić fizjoterapią. U czworonoga, u którego stwierdzono zespół ogona końskiego, należy utrzymywać szczupłą sylwetkę.

Brak poprawy po lekach, ostry ból i paraliż tylnych kończyn są natomiast wskazaniem do zabiegu chirurgicznego. Inwazyjne operacje kręgosłupa mogą przynieść poprawę nawet u 75% pacjentów. Niestety u kilkunastu procent psów objawy mogą powrócić. Po zabiegu niezwykle ważne jest ograniczenie ruchu psa na 8-12 tygodni i rehabilitacja.

Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments